شیوع تغییر شکل ستون فقرات کودکان در اثر بی تحرکی

۱۳۹۳/۰۲/۲۱ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 111674

سلامت نیوز: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بی تحرکی طولانی مدت در سنین پایین و کودکی به تغییر شکل ساختاری و انحرافات شدید ستون فقرات منجر می گردد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر نادر معروفی اظهار داشت: بی تحرکی طولانی مدت به خصوص در سنین پایین و دوران کودکی به همراه پیش زمینه های ژنتیکی و سایر عوامل ناشناخته منجر به تغییر شکلهای ساختاری و انحرافات شدید ستون فقرات به شکل قوز یا انحناهای جانبی می گردد و ممکن است این تغییر شکلها تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کرده و تثبیت شود.

وی گفت: اتفاقی که در زندگی صنعتی امروزه رخ می دهد رفتن بشر به سمت بی تحرکی است و متأسفانه امروزه در سنین کودکی و نوجوانی به دلیل ازدیاد بازیهای مجازی و رایانه ای، فعالیت فیزیکی کودکان محدود شده و در وضعیت ساکن و بی تحرک ، مغز نسبت به شکل و قامت ستون فقرات بی توجه می شود و این بی توجهی باعث می شود کم کم وضعیت غلط بدن به عنوان وضعیت نرمال در مغز تلقی شود.

معروفی عنوان کرد: تغییرات یا انحناهای ستون فقرات در هر سنی قابل رخ دادن است ولی معمولا از سنین 7-6 سالگی شروع شده و تا سن 14 سالگی که به سن بلوغ اسکلتی معروف است به اوج خود می رسد. ه البته شکل گیری این اختلالات در دخترها زودتر شروع می شود.

وی افزود: از جمله دلایل شایع در عدم توجه به سلامت جسمی - روانی و بروز اینگونه انحرافات قامتی در کودکان و نوجوانان می توان به وجود اختلالات هیجانی ناشی از رقابتهای تحصیلی مانند مسابقات علمی، کنکور و همچنین رفتارهای غلط مانند نحوه نشستن در کلاس و حمل کیف و کوله پشتی های غیر استاندارد اشاره کرد و لازم است جهت رفع این معضلات به بحث فعالیتهای فردی و گروهی، ورزش و اصلاح رفتارهای حرکتی و فیزیکی در سطح مدارس و اجتماع توجه بیشتری شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99265s, 19q