انتقاد مسؤول شوراي عالي داروخانه‌ها از كم‌تجربگي بازرسان جوان

۱۳۸۷/۰۴/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11168
انتقاد مسؤول شوراي عالي داروخانه‌ها از كم‌تجربگي بازرسان جوان

دكتر مژدهي آذر، عضو هيات مديره انجمن داروسازان ايران، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين كه بازرسي و نظارت برعملكرد داروخانه‌ها برعهده معاونت‌هاي دارويي دانشگاه‌هاست گفت: از طرف ديگر سازمان‌هاي بيمه‌اي از جمله سازمان بيمه خدمات درماني كارمندان دولت، سازمان خدمات درماني نيروهاي مسلح و سازمان خدمات درماني تامين اجتماعي نيز براي اطلاع از نحوه سرويس‌دهي داروخانه‌ها به بيمه شدگان اقداماتي را براي بازرسي از داروخانه‌ها انجام مي‌دهند.

وي افزود: به طور كلي هم سازمان‌هاي بيمه‌اي و هم دانشگاه‌ها نسبت به بازرسي و نظارت برعملكرد داروخانه‌ها اقدام مي‌كنند. گاهي هم بازرسان ويژه از وزارتخانه نسبت به اين امر وارد عمل مي‌شوند. فعاليت اين بازرسان طي يكي دو ماه گذشته منجر به اين شد كه برخي از داروخانه‌ها به دليل داشتن داروهاي خارج از شبكه جريمه و به دادگاه ارجاع شوند.

دكتر مژدهي آذر با بيان اين كه در حال حاضر بازرسان ويژه وزارتي تنها بر عملكرد داروخانه‌ها نظارت مي‌كنند؛ در توضيح داروهاي خارج از شبكه به ايسنا گفت: فروش برخي از اقلام دارويي مانند داروهاي سقط جنين براي هميشه ممنوع است. همچنين گروهي از داروها در سطح جهان مصرف مي‌شود اما در ايران به دليل نداشتن مجوز ورود و فعال نبودن نمايندگي آن در ايران، ممنوع است. بنابراين وزارت بهداشت اين موارد را غيرقانوني اعلام كرده و داروخانه‌ها اجازه فروش آن را ندارند.

عضو هيات مديره انجمن داروسازان با بيان اين كه بازرسي از داروخانه‌ها نياز به زمان و وقت معيني ندارد، افزود: هر دانشگاهي مي‌تواند بر اساس امكانات و نيروهاي خود در هر زماني نسبت به بازرسي از داروخانه‌ها اقدام كند. بازرسي اگر بيش از حد و در فاصله زماني كوتاه انجام شود، اتلاف منابع و هزينه را به دنبال دارد. از طرف ديگر، وقفه‌هاي طولاني بازرسي‌ها هم كارايي لازم را نخواهد داشت. به طور كلي خود دانشگا‌ه‌ها نسبت به نحوه و چگونگي بازرسي تصميم مي‌گيرند.


بازرسي از داروخانه‌ها صرفا مچ‌گيري نيست و بايد جنبه ارشادي داشته باشد


اطلاعات بازرس بايد از بازرسي‌شونده بيشتر باشد

وي با بيان اين كه به دليل كمبود امكانات دانشگاه‌ها بازرسي‌هاي انجام شده از داروخانه‌ها كارايي لازم را ندارد، گفت: از آنجا كه در امر بازرسي از نيروهاي جوان و كم تجربه استفاده مي‌شود، مفهوم بازرسي ارزش و اهميت خود را از دست مي‌دهد. بازرسي صرفا مچ‌گيري نيست و بايد جنبه ارشادي داشته باشد. به اين ترتيب بازرس با مشاهده مواردي از تخلف بايد به منظور رفع آن بازرسي‌شونده را راهنمايي كند.

مسوول شوراي عالي داروخانه‌ها افزود: اطلاعات بازرس بايد از بازرسي‌شونده به مراتب بيشتر باشد؛ اين در حالي است كه در حال حاضر اين طور نيست. گاهي مشاهده مي‌شود اين بازرسان از قدرت قانوني خود استفاده كرده و به بازرسي مكان‌هايي مي‌پردازند كه در حوزه اختيارات آنها نيست و بازرسي از اين مكان‌ها به حكم قاضي نياز دارد. همچنين گاهي مشاهده مي‌شود اين بازرسان با اعمال و رفتار خود باعث رنجش بازرسي‌شونده مي‌شوند.


بازرس بايد به مسايل قانوني كشور، شرعي، انساني و حتي مذهبي آگاهي كافي داشته باشد


به كار گيري نيروهاي جوان و كم تجربه براي امر بازرسي به جز ايجاد اختلال نتيجه ديگري نخواهد داشت

وي ادامه داد: بازرس بايد نسبت به مسايل قانوني كشور، شرعي، انساني، و حتي مذهبي آگاهي كافي داشته باشد. ارجاع و هجوم افراد به دادگاه‌ها نتيجه‌اي در بر نخواهد داشت. بنابراين به كار گرفتن نيروهاي جوان و كم تجربه كه تازه فارغ‌التحصيل شده‌اند براي امر بازرسي، به جز ايجاد اختلال نتيجه ديگري نخواهد داشت.

دكتر مژدهي‌آذر با اشاره به اين كه در حال حاضر صحبت‌ها بر اين است تا بازرسي از داروخانه‌ها به انجمن داروسازان واگذار شود، تصريح كرد: واگذار كردن بازرسي يك صنف به خود آن صنف بسيار مثمرثمر خواهد بود؛ چرا كه صنف از افراد شايسته و با تجربه در كنار جوان‌ها استفاده كرده و در نهايت مردم و بيماران از خدمات بهتري برخوردار خواهند شد.

مسوول شوراي عالي داروخانه‌ها افزود: اين اقدام در راستاي كوچك كردن دولت و وزارت بهداشت و واگذار كردن كار مردم به خود مردم انجام مي‌شود. در حال حاضر مسايل و هزينه‌هاي اين اقدام بوسيله انجمن داروسازان و دانشگاه‌ها بررسي مي‌شود. از آنجا كه داروخانه‌ مكاني است كه زندگي و سلامت مردم در آنجا به دست مي‌آيد و بازرسي هم امر مهمي است كه امروزه بي‌اهميت جلوه مي‌كند، اميدواريم واگذاري بازرسي داروخانه‌ها به انجمن داروسازان به شكل مناسبي پايه‌گذاري شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50598s, 18q