دفن روزانه يک ميليارد تومان زباله

۱۳۹۳/۰۲/۲۱ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 111702

سلامت نیوز: روزانه بيش از يک ميليارد تومان ثروت ملي در اراضي جنوب تهران، دفن مي شود. ثروتي که امروزه در کشورهاي مختلف دنيا، به چرخه اقتصادي برمي گردد و توليد ناخالص ملي را افزايش مي دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار، حجت، رئيس کارگروه پسماند درباره لزوم تفکيک در مبدا زباله، توضيح داد: «کار ما سياست گذاري است و بهترين کار اين است طرح جامعي درباره تفکيک زباله در مبدا در اين کارگروه تصويب شود تا در صحن علني شوراي شهر به راي اعضاي شورا گذاشته بود و پس از آن، شهرداري تهران، موظف شود دستورالعمل تفکيک پسماند در محل را تهيه و جهت تصويب نهايي به شوراي شهر تقديم کند.»

عليرضا جهانبگلومعاون امور مناطق سازمان پسماند شهرداري تهران با اشاره به وضعيت تفکيک پسماند شهري تهران در حال حاضر گفت: «در هر شبانه روز به طور متوسط شبانه 2هزار و 500 تن زباله خشک در تهران جمع آوري مي شود که قابل بازيافت است و اين ميزان پسماند به شدت ارزشمند تلقي مي شود، زيرا هر تن آن در حال حاضر به مبلغ 400 هزار تومان توسط پيمانکاران بازيافت پسماند فروخته مي شود.» به گفته او، شهردار تهران اصرار دارد از اين ميزان پسماند، درآمدزايي شود، زيرا ارزش ريالي اين پسماندهاي خشک، روزانه يک ميليارد تومان است که در حال حاضر، دفن مي شود و استفاده اي از آن نمي شود.

به گفته او، قاليباف، شهردار تهران اصرار دارد «ماهي در روغن خود سرخ شود» يعني درآمد پسماند تهران، صرف خدمات شهري شود که روزانه حدود 900 ميليون تومان، از خزانه شهر، صرف هزينه نظافت، شستشوي المانهاي شهري و پاکيزه سازي معابر مي شود. جهانبگلو ادامه داد: «منتهي در عمل مي بينيم اشخاص غير مجاز، بخشي از اين پسماندها را به صورت بهداشتي در مناطقي مانند خلازيل، گردنه تنباکويي و... بازيافت مي کنند و به زندگي مردم شهر برمي گردانند، در حالي که اين کار، خلاف مقررات است و باعث از بين رفتن ثروت شهروندان مي شود.»

او گفت: «منطقي است به جاي اين هزينه 480 ميلياردي صرف سازمان پسماند شود، درآمد بازيافت علمي و بهداشتي به اين سازمان برسد تا از اين طريق هزينه خدمات شهري نيز جبران شود. در اتريش شهري به نام گراتس وجود دارد که در آن، اين اتفاق افتاده است. در آنجا يک کوره زباله سوز احداث کرده اند و پيمانکار، پس از بازيافت، هر چه از زباله خشک باقي مانده را مي سوزاند و از کوره، حرارت مي گيرد و با آن، توربين هاي نيروگاه برق را مي چرخاند و از اين طريق نيز برق توليد مي کند و مي فروشد. ولي در حال حاضر 17 هزار کارگر شاغل در سازمان پسماند درآمد چنداني براي شهرداري به همراه ندارند و کارشان، فقط پاکسازي، جمع آوري و انتقال زباله هاست.»

حجت، رئيس کارگروه گفت: در حال حاضر دو گروه پيمانکار براي براي تفکيک پسماندهاي خشک و تر در شهرداري قرارداد دارند که اين مسئله درست نيست، چون به نظر مي رسد پيمانکار جمع آوري پسماند تر، انگيزه اي ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1606s, 18q