افسردگي مادران باردار به رشد فرزندان آسيب مي‌رساند

۱۳۸۷/۰۴/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11174
افسردگي مادران باردار به رشد فرزندان آسيب مي‌رساند

پيش از اين تاثير افسردگي مادران در دوره پس از زايمان بر رشد فرزندان مشخص شده بود. حال محققان مي‌گويند؛ افسردگي در حين بارداري به همين اندازه بر رشد فرزندان تاثير منفي دارد.

نتيجه مطالعات محققان انگليسي که در مجله بي جي او جي به چاپ رسيده نشان مي‌دهد: افسردگي مادران در حين بارداري احتمال بروز مشکلات ادراکي و رفتاري را در فرزندان بيشتر از 30 درصد افزايش مي‌دهد.

اين محققان در مطالعات خود، مدارک پزشکي بيشتر از يازده هزار زن و فرزندان متولد شده در سال‌هاي 1991 و 1992 را بررسي کردند.

آنها در بررسي‌هاي خود ميزان افسردگي در اين مادران و ارتباط آن را با مشکلات احتمالي در فرزندانشان مورد مطالعه قرار دادند.

اين مطالعات نشان داد: احتمال بروز مشکلات رفتاري و ادراکي در کودکاني که مادرشان دچار افسردگي بوده است، 50 درصد بيشتر از ديگران است.

از اين رو، به گفته محققان؛ بروز افسردگي در دوران بارداري مي تواند در دوران پس از زايمان هم منجر به افسردگي شود و اين موضوع احتمال بروز مشکلات در فرزندان را افزايش مي دهد.

همچنين افسردگي در دوران بارداري به تنهايي مي‌تواند احتمال بروز مشکلات در فرزندان را 34 درصد افزايش دهد.

هنوز رابطه افسردگي در دوران بارداري با اختلال رشد جسمي و رواني فرزندان مشخص نشده اما بر اساس تحقيقي که پيش‌تر انجام شده بود، احتمال زايمان پيش از موعد در زنان افسرده بيشتر از ديگران است.

به گزارش بي بي سي، پزشکان مي‌گويند؛ نتيجه اين تحقيق بيانگر اهميت متخصصان زنان و زايمان و ماماها در شناسايي زودهنگام موارد افسردگي در زنان باردار و اقدام سريع براي درمان آن است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.00081s, 18q