چگونه درختان تهران را سربریدند و به جایش برج ساختند/ نقشه های هوایی سخن می گویند

۱۳۹۳/۰۲/۲۱ - ۱۵:۱۵ - کد خبر: 111741
چگونه درختان تهران را سربریدند و به جایش برج ساختند/ نقشه های هوایی سخن می گویند

سلامت نیوز: تهران دیگر سبز نیست. به جان این شهر افتاده اند و درختانش را می خشكانند و به جایش سنگ و آجر است كه بالا می رود . این جمعیت سقف می خواهد اما كسی به فكر هوایی كه باید تنفس كند نیست .


به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، تهران را كه از بالانگاه كنیم . چند نقطه كوچك سبز بیشتر برایش نمانده است و هنوز هم كسی مسئولیت تخریب گسترده باغات تهران را قبول نمی كند.
اعضای شورای شهر تهران هر چند هفته یك بار تذكری می دهند اما این تذكرها تنها سرعت آنها كه مسئول ساخت و ساز در این شهر هستند را بالا می برد. شبانه روز خاك برداری می كنند تا زمینی كه قرار است، بوستان شود به پاساژی بزرگ بدل شود.

باغات کن
محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران می گوید: شهرداری 60 درصد درآمد خود را از راه تبدیل باغات به ساختمان به دست می آورد و این بزرگ‌ ترین تهدید برای باغات و درختان شهر است.
او ادامه می دهد: آلودگی هوا آنقدر شدید است که کاشتن درخت فایده ندارد. تنها پرندگان جان سختی مانند کلاغ و زاغ در تهران مانده‌ اند.
عضو شورای شهر تهران می گوید: فروش تراکم به منزله خودکشی تدریجی شهر، نه تنها درآمد محسوب نمی ‌شد بلکه هزینه ‌ای تحمیلی بر پایتخت بود.

باغات کن

حقانی ادامه می دهد : خودروها در شهر جولان می‌ دهند و سبب مرگ و میر شهروندان و ابتلای آنها به انواع سرطان می‌ شود و کسی هم جلودار آنها نیست. تهران دیگر جای زندگی نیست و این را می‌ توان از کوچ دسته ‌جمعی پرنده ‌ها از این شهر نیز فهمید.
اما تندگویان عضو كمیسیون معماری وشهرسازی شورای شهر تهران معتقد است: شورا مقابل تغییر كاربری باغات محكم ایستاده است و با هر گونه بی قانونی در ین زمینه مقابله می كند.
او درباره ساخت و سازهایی كه در حال حاضر در مناطق شمالی تهران در حال انجام است، می گوید: بیشتر این مجوزها قدیمی است. ما در یک دوره گذار هستیم. خیلی از کسانی که الان می بینید در حال اجرای عملیات ساختمانی هستند، مجوزشان مال دو سال پیش است. مجوز را گرفته، ولی اجرای کارش را شروع نکرده بود. من الان نمی توانم بروم حقوقی که برای مردم قائل شده و یک کس دیگر را از مردم سلب کنم. من می توانم از این به بعد این حق را به مردم ندهم.
باغات کن
كمیته باغات شورای شهر تهران اما به خوشبینی تندگویان نیست. در گزارشی كه این كمیته تهیه كرده است هشدار داده شده وسعت باغ های شهر تهران رو به كاهش است. همچنین وجود باغ ها رابطه مستقیم با وضعیت بستر،‌ مجاورت با رود دره ها و مسیر قنات ها داشته است.
بر اساس این گزارش، عمده باغ ها در نیمه شمالی شهر هستند و مهم ترین دلیل مطلوبیت سكونتگاهی این مناطق هستند و خود این مطلوبیت سكونتی منجر به تخریب بیشتر آنها شده است.
باغات کن
همچنین عمده اراضی زراعی در نیمه جنوبی شهر و مجاورت حریم قرار دارند كه می توانند با تبدیل به فضای سبز محل اتصال شبكه سبز شهری به كمربند سبز باشند.
این كمیته برای حفظ باغات پیشنهاد تعیین ارزش واقعی باغ ها در طرح ها و مدیریت شهری(با حكم حكومتی)، اصلاح قوانین موجود (رفع مغایرت ها و اضافه نمودن تشویق ها)، استفاده از ظرفیت قوانین موجود، تخصیص منابع مالی (نه تامین، بلكه از هرچه هست بخشی به این موضوع تخصیص داده شود) و تغییر دیگر كاربری ها به كاربری سبز در طرحهای شهری (توسعه) را داده است.
باغات کن

اما شهرداری اتهام تخریب باغات را هرگز نپذیرفته است . شهردار تهران در پاسخ به منتقدانش در شورا از آنها خواست اگر می‌ توانند حتی به‌ عنوان نمونه یک باغ را مثال بزنند که در دوره مدیریت او برای ساخت‌ و ساز تخریب شده است. اما اعضای شورا دستشان خالی نبود و محمد حقانی و مجتبی شاکری، ۲ عضو شورای چهارم، هریک جداگانه به پلاک ‌ها و باغ ‌هایی اشاره کردند که بساز و بفروش‌ ها درختان آنها را گردن زدند و همین روزهاست یک یا چند هیولای سیمانی جای آنها بالا برود.

باغات کن

اما شهردار زیر بار این انتقادها نرفت و تمام تغییرات شهر را بر اساس طرح تفصیلی دانست، با وجود انكارها نقشه های هوایی كه از تهران تهیه شده نشان از تخریب گسترده باغ ها پایتخت در چند سال اخیر می دهد.

باغات کن

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36893s, 19q