نشست خبری اولين كنگره بين المللي آنكولوژي كودكان در محک

۱۳۹۳/۰۲/۲۱ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 111744

سلامت نیوز: از آنجا که هزينه هر سال اداره يك بيمارستان می‌‌تواند معادل هزينه ساخت و تجهيز يك بيمارستان جديد باشد، اداره يك بيمارستان فوق تخصصي توسط يك سازمان خيريه با اتکا به جلب مشارکت مردم تجربه‌اي جديد و داراي اهميت در حوزه بهداشت و درمان کشور است.

به گزارش سلامت نیوز، نشست خبری اولين كنگره بين المللي آنكولوژي كودكان، روز شنبه 20 اردیبهشت ماه 1393 با حضور فعالان حوزه رسانه، اعضای هیات امنا و هیات مدیره و مدیر عامل محک، همچنین رئیس و پزشکان بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک برگزار شد.

در این نشست اطلاعات مربوط به اولين كنگره بين المللي آنكولوژي كودكان که از تاريخ 25 تا 27 اريبهشت همزمان با اولین سالگرد درگذشت پروفسور پروانه وثوق، توسط بيمارستان محك؛ با همکاری انجمن خون و سرطان ايران و انجمن خون و سرطان آلمان (GPEOH) برگزار خواهد شد، به رسانه‌های حوزه سلامت، اجتماعی، فعالان عرصه بهداشت و درمان و فعالان حوزه خون و سرطان ارائه شد.

در این کنگره تعداد زیادی از اساتید و متخصصان حوزه خون و آنکولوژی از کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، استرالیا، فرانسه، هلند، اتریش و همچنین اساتید، متخصصان و پزشکان کشورمان حضور خواهند یافت و آخرین یافته‌های علمی در زمینه خون و سرطان کودکان را به اشتراک خواهند گذاشت.

• پروفسور پروانه وثوق، پزشک داوطلب

دکتر مردآویژ آل‌بویه عضو هیأت امنا و رئیس این کنگره ضمن خیرمقدم به حاضران، یاد و خاطره پروفسور پروانه وثوق که از مؤسسان رشته فوق تخصصي خون و سرطان كودك در ايران بود را گرامی داشت و ضمن برشمردن ابعاد علمی، ‌اجتماعی و فرهنگی شخصیت ایشان تاریخچه‌ای از تلاش‌های این بانوی فرزانه در مسیر رشد و اعتلای دانش پزشکی و حمایت از بیماران را برشمرد.

دکتر آل بویه گفت: «پروفسور پروانه وثوق از ابتدای فعالیت مؤسسه خیریه محک همراه این سازمان بود. حضور ایشان به عنوان رئیس هیأت امناي مؤسسه محك و رئیس علمی بیمارستان فوق تخصصي سرطان كودكان محك به صورت داوطلبانه (بدون دریافت حقوق)، سبب شد تا این بیمارستان در سال 1386 شروع به فعالیت کند. ايشان با مهربانی،‌ بردباری، دانش ارزشمند و وارستگی از مسائل مادی، تلاش خود را تا آخرین روز حیات در جهت بهبود و خدمت رسانی به کودکان مبتلا به سرطان در محک ادامه داد.»

دکتر آل‌بویه با اشاره به ارائه خدمات فوق تخصصی پزشکی و درمانی به طور 24 ساعته در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک توسط همکاران و شاگردان پروفسور پروانه وثوق ابراز امیدواری کرد که شاگردان این استاد فرهیخته، که امروز پزشکان و متخصصان حاذق در حوزه درمان سرطان کودکان هستند، در محک و صدها مرکز درمانی دیگر،‌ همواره بهترین خدمتگزاران کودکان مبتلا به سرطان باشند.

• هدف کنگره؛ ارتقای دانش و تجربیات در زمینه سرطان

دکتر عظیم مهرور رئیس بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک ضمن ارائه گزارش اجمالی از فعالیت‌های این بیمارستان به تلاش برای ارائه به روزترین دانش، تجهیزات و خدمات تخصصی به کودکان مبتلا به سرطان اشاره کرد و گفت: «بیمارستان محک با برگزاری همایش و نشست‌های علمی تلاش دارد در مسیر دستیابی به کارآمدترین روش‌های درمان مطابق با استانداردهای دنیا گام بردارد و پروفسور پروانه وثوق نقش ویژه‌ای در گسترش این رویکرد داشته است. به همین دلیل این رویداد علمی بین المللی همزمان با سالگرد درگذشت ایشان و با یاد و نام ایشان پیوند خورده است.»


دکتر مهرور ابراز امیدواری کرد با تدوام برگزاری این کنگره بین المللی در سال‌های آینده محک بتواند حجم بالایی از دانش در حوزه سرطان را به کشور وارد کند و بیماران و حوزه درمان و سلامت کشور از این دستاورد بهره‌مند شوند.

• نظام جدید سلامت و امید به کاهش مشکلات بیماران

مهندس آراسب احمديان مدير عامل محك در معرفي اين كنگره گفت: «برگزاري يك كنگره بین المللی با بالاترين سطح علمي در بيمارستاني فوق تخصصي كه از درون یک موسسه خیریه مردم نهاد برخاسته و اداره مي‌شود اتفاق بزرگ و منحصر به فردی در حوزه بهداشت و درمان است. به طور معمول بیمارستان‌های خیریه توسط نیکوکاران ساخته شده و اداره آنها به عهده وزارت بهداشت قرار می‌گیرد. اما بيمارستان فوق تخصصی محك با پشتوانه مشاركت‌هاي مردمي ساخته و تجهيز شده است و از همين طريق هم اداره مي‌شود.


از آنجا که هزينه هر سال اداره يك بيمارستان می‌‌تواند معادل هزينه ساخت و تجهيز يك بيمارستان جديد باشد، اداره يك بيمارستان فوق تخصصي توسط يك سازمان خيريه با اتکا به جلب مشارکت مردم تجربه‌اي جديد و داراي اهميت در حوزه بهداشت و درمان کشور است.»

مدیر عامل محک کنگره بين‌المللي آنكولوژي كودكان را یک رویداد علمی چند وجهی دانست كه علاوه بر اینکه منشا تبادلات علمي در سطح بين‌المللی است، گراميداشت ياد و خاطره استادي فرزانه ‌است كه عمر گرانقدرش را صرف مطالعه، تحقيق و درمان سرطان كودكان این مرز و بوم نموده است و شایسته است که از او اینگونه یاد شود:

به گوینده گیتی برازنده است / که گیتی به گویندگان زنده است

کسی کو ز دانش برد توشه ای / جهانیست بنشسته در گوشه ای

آراسب احمديان ضمن تبريك به وزارت بهداشت و درمان براي تبيين نظام جديد سلامت گفت: «اميدواريم كه این نظام موجب کاهش مشکلات بیماران شده و با تسری به حوزه بیماران مبتلا به سرطان مشکلات این بیماران خصوصاً داروهای گران قیمت مورد نیاز ایشان که معمولاً توسط سازمان‌های بیمه نیز پوشش داده نمی‌شوند، برطرف شده و بیماران و خانواده‌هایشان بتوانند فارغ از دغدغه هزينه‌هاي بيماري، تنها به درمان و بهبودی بیاندیشند»

• حضور اساتید داخلی و خارجی در کنگره آنکولوژی اطفال

دکتر مریم تشویقی فوق تخصص خون و آنکولوژی و دبیر اجرایی کنگره بين‌المللي آنكولوژي كودكان ضمن برشمردن اهداف، مخاطبان و حاضران محورهای علمی این کنگره را سرطان خون(MDS. ALL. AML. CML)، پيوند سلول‌هاي بنيادي خون در سرطان هاي هماتوپوئتيك كودكان، طب درد و تسكيني در سرطان هاي بدخيم كودكان نام برد.


دکتر تشویقی گفت:‌«در این کنگره 36 مقاله توسط سخنرانان از ایران و کشورهای مهمان ارائه خواهد شد و 17 مقاله به صورت پوستر در روز دوم و سوم کنگره ارائه می‌گردد.»

وی ابراز امیدواری کرد در اين رويداد علمي كه با حضور اساتيد و صاحبنظران حوزه سرطان كودك از داخل و خارج از كشور برگزار خواهد شد، آخرين دستاوردهاي علمي و تخصصي اين حوزه مورد بررسي قرار گيرد و اميد است تا شاهد ارتقاء سطح كيفي خدمات به همه كودكان مبتلا به سرطان باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44721s, 18q