چه كسي زير خط فقر است كارگران يا پزشكان جراح!؟

۱۳۹۳/۰۲/۲۴ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 111956

سلامت نیوز: چند روز قبل، رئيس جامعه جراحان ايران، در نشستي خبري، جراحان کشور را «زير خط فقر» معرفي کرد وگفت: نبايد کساني که اينقدر زحمت مي کشند، زير خط فقر باشند!

به گزار ش سلامت نیوز به نقل از روزنامه کیهان،وي اظهارات و سخنان درباره وضعيت پزشکان جراح را يک جريان حساب شده از سوي عده اي افراد دانا و عده اي «ابله» دانست و از عدم افزايش تعرفه جراحي انتقاد کرد!

اين سخنان واکنش هاي متفاوتي در پي داشت. رئيس اتحاديه پيشکسوتان جامعه کارگري در واکنش به صحبت هاي اخير رئيس جامعه جراحان ايران مبني بر اينکه «جراحان زير خط فقر زندگي مي کنند»، گفت: به جاي دلسوزي براي جراحان بايد به فکر کارگراني بود که براي تامين دستمزدهاي درماني مجبورند حقوق چندين ماه خود را هزينه چند ساعت کار جراحان کنند.

صادقي با بيان اين مطلب يادآور شد: حداقل دستمزد جراحان در ماه حدود 100 برابر بيشتر از حداقل دستمزد کارگران است، زيرا در شرايطي که افزايش دستمزد ساليانه کارگران در بهترين حالت در چارچوب نرخ تورم بانک مرکزي و سبد هزينه خانوار محدود شده است، مشاهده مي کنيم که دستمزد جراحان هيچ حد و مرز مشخصي نمي شناسد.

وي تاکيد کرد: اگر واقعا افزايش ناچيز دستمزد کارگران باعث برهم خوردن نظم اقتصادي در جامعه مي شود، پس چرا اعضاي شوراي عالي کار در مورد نحوه افزايش دستمزد پزشکان هيچ اظهارنظري نمي کنند.

وي در ادامه با تقسيم بندي جراحان به سه دسته، گفت: يک دسته از پزشکان در بخش دولتي، يک دسته در بخش بيمه اي و به صورت گردشي و دسته اي ديگر به طورگ ثابت در بخش خصوصي مشغول به کارند و درآمد هيچ کدام از اين پزشکان با صحبت هاي رئيس جامعه جراحان همخواني ندارد، چرا که دستمزد جراحان بخش خصوصي تعرفه مشخصي ندارد و با نوسانت بازار در حال افزايش است.

از طرف ديگر حتي درآمد اصلي جراحان بخش دولتي نيز از بخش خصوصي تامين مي شود و بيشتر وقت آن ها در بيمارستان ها و مطب هاي خصوصي صرف مي شود.
وي افزود: در چنين شرايطي کارگران با دريافتي 600 هزار تومان به جاي استفاده از خدمات پزشکان تامين اجتماعي بايد به مطب آن ها در ديگر بيمارستان ها و مجتمع هاي درماني مراجعه کنند و مبالغ هنگفتي را براي خدمات درماني بپردازند.

صادقي در ادامه دستمزد جراحان را با دستمزد کارگران و پرستاران مقايسه کرد و يادآور شد: در حالي که دستمزد کارگر يک بيمارستان با 12 ساعت کار روزانه به زحمت در پايان ماه به 800 هزار تومان مي رسد و پرستاران با سوابق کار بالانيز در نهايت 2 ميليون تومان در ماه درآمد دارند، بعضي پزشکان و جراحان ماهيانه حداقل 50 ميليون تومان دريافت مي کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.2662s, 19q