500 كيلوگرم داروي گران‌قيمت IVIG با پلاسماي ايراني توليد مي‌شود

۱۳۸۷/۰۴/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11198
500 كيلوگرم داروي گران‌قيمت IVIG با پلاسماي ايراني توليد مي‌شود
حسن ابوالقاسمي در گفت و گو با فارس، افزود: داروي IVIG يك فرآورده خوني بسيار گران قيمت است كه كمبود آن مخصوص ايران نيست، بلكه در همه جاي دنيا شاهد كمبود اين دارو هستيم و به خاطر اينكه كاربردهاي درماني اين دارو هر روز بيشتر مي‌شود شاهد افزايش روز افزون اين دارو در دنيا هستيم.
وي گفت: افزايش موارد كاربرد اين دارو در دنيا به حدي است كه پيش بيني مي‌شود تا سال 2010 ميلادي مصرف آن در دنيا 2 برابر شود و با توجه به اينكه اين دارو بايد از پلاسماي انساني تهيه شود، امكان تهيه آن براي همه افرادي كه به اين دارو نياز دارند سخت تر مي‌شود، ضمن اينكه قيمت آن نيز روند صعودي خود را همچنان طي مي‌كند.
ابوالقاسمي افزود: در كشور ما هم در حدي كه اعتبارات اجازه دهد اين دارو وارد مي‌شود اما تلاش مي‌شود، براي كاهش هزينه و امنيت بالاي اين دارو با صدور پلاسماي ايراني اين دارو با پلاسماي توليد داخل در خارج از كشور توليد شود، كه پيش بيني مي‌‌كنيم در سال 2007 ميلادي بتوانيم 500 كيلوگرم داروي IVIG را از پلاسماي توليد داخل تامين كنيم.
وي گفت: البته مصرف اين دارو در خيلي كشورها حتي كشورهاي پيشرفته كمتر از ايران است، اما در ايران خيلي از متخصصان متعقدند كه بايد بهترين نوع درمان را به بيماران داد به همين علت در مورد خيلي از بيماريها كه شايد تا چند سال پيش كسي فكرش را نمي‌كرد امروز پزشكان اين دارو را تجويز مي‌كنند.
ابوالقاسمي افزود: پيش‌بيني ما اين است كه سازمان انتقال خون در سال 2008 ميلادي موفق به توليد 120 هزار ليتر پلاسما در كشور شود كه مي‌تواند 50 درصد نياز محصولات دارويي مشتق از خون و پلاسماي بيماران كشور را تأمين كند.
وي ادامه داد: در زمان حاضر كه پالايشگاه خون در كشور نداريم، تلاش مي‌شود براي تضمين امنيت فرآورده‌هاي خوني بيماران در كشور و جلوگيري از آلودگي اين فرآورده‌ها، تا جاي ممكن از پلاسماي ايراني براي توليد اين محصولات در خارج استفاده شود اما پلاسماي توليدي در كشور هنوز تمام نياز بيماران را برآورده نمي‌كند.
وي گفت: اگر بخواهيم اكثريت فرآورده‌هاي خوني مورد نياز بيماران را به خصوص 2 فرآورده پر مصرف آلبومين و IVIG را با پلاسماي ايراني توليد كنيم، حداقل به 250 هزار ليتر پلاسماي ايراني نيازمنديم و اگر بخواهيم فاكتور 8 مورد نياز بيماران هموفيلي را با پلاسماي ايراني توليد كنيم، به 600 هزار ليتر پلاسماي ايران نياز داريم كه البته فعلاً توليد فاكتور 8 با پلاسماي ايراني ضرورت ندارد.
داروي IVIG يك داروي مشتق از پلاسماست كه براي درمان افراد مبتلا به نقص سيستم ايمني بدن كاربرد دارد، مصرف اين دارو به علل مختلف از جمله تعريف كاربردهاي جديد براي آن رو به افزايش است و با توجه به محدود بودن توليد كنندگان معتبر آن با افزايش قيمت اين دارو در سطح جهاني مواجه هستيم.
اين دارو توليد داخل ندارد و ايران همچنان وارد كننده اين دارو است به همين علت با توجه به مشكلات جهاني گاهي با كمبود آن در كشور مواجه مي‌شويم.
مهمترين مصرف اين دارو براي جبران نقص سيستم ايمني بدن و جبران كمبود گلبول‌هاي سفيد در اين افراد است، گروه‌هاي ديگر نيز از اين دارو استفاده مي‌كنند مانند افرادي كه دچار التهاب سيستم مغزي هستند، يا برخي افرادي كه دچار ناراحتي‌هاي كليوي هستند، برخي پزشكان نيز از اين دارو براي درمان نازايي استفاده مي‌كنند، كه به گفته مسئولان وزارت بهداشت هنوز در مراجع معتبر علمي كاربرد اين دارو در اين زمينه تائيد نشده است.
كامبيز امجدي نيك، مدير كل نظارت بر دارو وزارت بهداشت در اين مورد به خبرنگار اجتماعي فارس، گفت: اولين محموله اين دارو شامل 60 كيلوگرم IVIG ديروز وارد كشور شده است كه بيش از نياز يك ماه بيماران تامين مي‌كند، قرار است محموله 800 كيلوگرمي اين دارو كه از پلاسماي ايراني توليد شده است نيز به زودي وارد كشور ‌شود كه نياز بيش از يكسال كشور را تامين مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.03296s, 19q