۷ عامل باورنکردني که شما را سکته مي‌دهد

۱۳۹۳/۰۲/۲۵ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 112003

سلامت نیوز: قابل توجه است که سکته و ناراحتي هاي قلبي اولين عامل مرگ و مير در بسياري کشورهاي جهان شناخته شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از افکار نیوز، آيا مي دانيد هواي خيلي سرد، افسردگي، فشار کاري، خوردن غذاهاي دير هضم و حتي بيماري هاي لثه از عوامل سکته قلبي هستند؟ جالب است بدانيد براساس جديدترين مطالعات اين عوامل که شايد براي بسياري از مردم تعجب آور و غير معمول به نظر برسد، از علل مهم در بروز سکته قلبي (به خصوص در افراد فاقد زمينه ناراحتي هاي قلبي) هستند.

به گفته دکتر جان لوري رئيس مرکز پيشگيري از سکته قلبي در فلوريداي ايالات متحده، ۵۰ درصد از افرادي که به علت سکته قلبي در بيمارستان بستري مي شوند کلسترول بالا نداشته و حتي فشار خون طبيعي دارند و سيگاري نيستند، بنابراين شناخت عوامل پنهان سکته قلبي بسيار اهميت دارد و مي تواند از بروز سکته قلبي و مرگ و مير ناشي از آن جلوگيري کند. قابل توجه است که سکته و ناراحتي هاي قلبي اولين عامل مرگ و مير در بسياري کشورهاي جهان شناخته شده است. پس با شناخت اين عوامل که در ادامه توضيح داده شده اند از بروز سکته قلبي پيشگيري کنيد.

افسردگي را جدي بگيريد...

افسردگي مزمن مي تواند باعث بروز سکته و ناراحتي هاي قلبي ـ عروقي شود. دکتر زيمرمن متخصص قلب مي گويد افسردگي به عنوان يک عامل مستقل و جدا از عوامل ديگري مثل کشيدن سيگار، چاقي و عدم تحرک در بروز سکته قلبي موثر شناخته شده است. اگرچه در گذشته پزشکان تصور مي کردند که درمان افسردگي در بيماران مبتلا به بيماري هاي قلبي ـ عروقي تاثيري روي بهبود وضعيت آنها ندارد اما مطالعات جديد نشان مي دهد که درمان افسردگي قبل از بروز علائم بيماري قلبي ـ عروقي خطر سکته را در اين افراد تا ۵۰ درصد کاهش مي دهد.

در هواي سرد مراقب خودتان باشيد...

براساس آخرين تحقيقات انجام گرفته هواي خيلي سرد باعث تنگ شدن و انقباض رگ ها و در نتيجه بالا رفتن ناگهاني فشارخون مي شود. در واقع هر چه هوا سردتر شود خطر سکته قلبي نيز افزايش مي يابد. جالب است بدانيد که در هر سال ۱۱ هزار شهروند آمريکايي با بروز سرماي شديد و بارش سنگين برف به علت سکته و ناراحتي قلبي در بيمارستان بستري مي شوند. همچنين براساس تحقيقات جديدي که توسط انجمن بيماري هاي قلبي در ايالات متحده انجام شده هواي بسيار سرد همراه با رطوبت بالا و تغييرات شديد و ناگهاني دما باعث افزايش خطر سکته قلبي و بستري شدن افراد در بيمارستان مي شود. جالب است که در زمستان ها با هر ۵ درجه افزايش دما خطر سکته قلبي ۳ درصد کاهش مي يابد. از گذشته هم سرماي شديد از عوامل سکته قلبي در فصل زمستان شناخته شده است، بنابراين توصيه مي شود در فصل زمستان لباس گرم پوشيده و از استرس و فشار کاري خود کم کنيد.

از فشار کاري خود کم کنيد...

قابل توجه افرادي که به شدت کار مي کنند: طبق گزارش اي بي سي استرس عامل يک سوم از موارد سکته قلبي است و تازه فشار کاري بيش از حد مي تواند خطر سکته قلبي را دو برابر افزايش دهد.

البته خبر خوب اينکه به گفته دکتر لوري شما مي توانيد با انجام فعاليت هايي که استرس را کم مي کنند به ميزان زيادي خطر سکته قلبي را نيز کمتر کرده و به سلامت قلب خود کمک کنيد. تحقيقي که روي گروهي از افراد شرکت کننده در دوره آموزش کنترل استرس انجام شده نشان مي دهد در انتهاي اين دوره فشار خون و سطوح قند خون اين افراد با کم شدن استرس شان به ميزان قابل توجهي کاهش پيدا کرده است. البته بسياري از اين افراد در ابتدا از ميزان استرس خود بي اطلاع بودند. بهترين توصيه براي حفظ سلامت قلب کم کردن فشار کاري و رفتن به مسافرت هر چند وقت يک بار است.

مراقب افزايش سطح ميلوپراکسايد خود باشيد...

براساس تحقيقات موسسه کليولند، سطوح ميلوپراکسايد (نشانگر التهابي در بدن که از مواد سازنده گلبول هاي سفيد است) بهترين نشانه براي تشخيص خطر سکته قلبي است. جديدترين تحقيقات نشان مي دهد که افزايش سطح ميلوپراکسايد باعث مي شود کلسترول خوب به کلسترول بد تبديل شده و در رگ ها رسوب کند. با آزمايش خون مي توان سطح ميلوپراکسايد را اندازه گيري کرد. بالا بودن سطح اين ماده باعث مي شود تا خطر مرگ ناشي از بيماري هاي قلبي ـ عروقي در افراد دو برابر افزايش پيدا کند. بهتر است بدانيد که بهترين راه براي جلوگيري از التهاب در بدن و پايين آوردن سطح ميلوپراکسايد، کم کردن وزن، انجام ورزش منظم، مصرف بيشتر ميوه ها و سبزيجات و مصرف کمتر مواد قندي و چربي است.

شکر و کربوهيدرات هاي ساده دشمن شما هستند

براساس تحقيقات گسترده اي که انجام شده شييريني ها، شکلات و آبنبات نه تنها باعث چاقي مي شوند بلکه مي توانند کشنده هم باشند. در واقع با افزايش مصرف مواد قندي خطر بيماري هاي قلبي ـ عروقي نيز به ميزان قابل توجهي افزايش مي يابد. دکتر لوري مي گويد مصرف زياد کربوهيدرات هاي ساده ديگر مثل سيب زميني تنوري مي تواند براي سلامت قلب ضرر داشته باشد چرا که اين مواد در جريان خون به سرعت به قند تبديل شده و باعث آسيب رساندن به عروق و ايجاد مقاومت به انسولين مي شوند که عامل مهم ابتلا به ديابت نوع ۲ و سکته قلبي است. اين مواد عامل بالا رفتن کلسترول خون هم هستند و اين گونه قلب را دچار مشکل مي کنند.

سردردهاي ميگرني شديد مي توانند کشنده باشند..

براساس گزارش همايش سالانه انجمن نورولوژي ايالات متحده، خطر سکته قلبي و گرفتگي عروق در خانم هاي مبتلا به ميگرن که دچار علائم او را (يعني علائم قبل از شروع سردرد مثل تاري ديد و... هستند) بيشتر است. در تحقيق طولاني مدت انجمن سلامت زنان در ايالات متحده ۲۷ هزار و ۸۶۰ خانم مورد بررسي قرار گرفتند و محققان به اين نتيجه رسيدند که خطر سکته در خانم هاي مبتلا به ميگرن همراه با علائم او را نسبت به ساير خانم ها به ميزان قابل توجهي بيشتر است. همچنين تحقيقات نشان مي دهد که کشيدن سيگار در افراد مبتلا به ميگرن خطر سکته را تا ۹۰ برابر افزايش مي دهد که خود دليلي واضح براي اهميت ترک سيگار به خصوص در افراد مبتلا به ميگرن است.

از هر دهانشويه اي استفاده نکنيد...

براساس تحقيقات دانشمندان انگليسي استفاده از بعضي دهانشويه ها براي سلامت قلب و عروق ضرر داشته و خطر سکته هاي قلبي و مغزي را افزايش مي دهد. نتايج تحقيقات آنها نشان داده است که نوعي از اين دهانشويه ها که به عنوان يک ضدعفوني کننده قوي حاوي ماده اي به نام کلرواکسيدين است چند ساعت بعد از مصرف باعث بالا رفتن فشار خون در افراد سالم مي شود. البته به گفته دکتر لوري اين مسئله نبايد باعث شود که شما مراقب سلامت دهان خود نباشيد چرا که بيماري هاي لثه نيز از عوامل مهم بروز سکته قلبي هستند. نتايج تحقيقي که در سال ۲۰۱۳ روي ۴۲۰ نفر بين سنين ۶۰ تا ۷۶ سال انجام شده نشان مي دهد که حفظ سلامت دهان و دندان به ميزان قابل توجهي باعث کاهش خطر تشکيل پلاک در عروق اين افراد بوده است و محققان براساس شواهد موجود در تحقيقات به اين نتيجه رسيده اند که سلامت دندان ها و لثه تاثير مستقيمي بر سلامت قلب و عروق دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50607s, 19q