حواس‌پرتي ژنتيکي است

۱۳۹۳/۰۲/۲۶ - ۰۹:۰۳ - کد خبر: 112032

سلامت نیوز: تحقيقي جديد که توسط روان‌پزشکان دانشگاه بُن آلمان صورت گرفته، توجيهي علمي براي حواس‌پرتي و فراموشکاري دارد...


بنابر نتايج اين پژوهش، تغييرات و اختلالات ژنتيکي مي‌توانند به حواس‌پرتي ‌منجر ‌شوند. پژوهشگران دانشگاه بن در تحقيقي جديد، رابطه‌اي مستقيم ميان حواس‌پرتي و ژن دي‌آردي 2 (DRD2) انسان کشف کرده‌اند. بنابر داده‌هاي اين تحقيق، افرادي که داراي يک ژن خاص هستند، راحت‌تر مي‌توانند از مسير کار خود منحرف و غافل شوند و با دقت کمتري کارهاي خود را انجام دهند.

اين دانمشندان براي انجام تحقيق خود 500 زن و مرد را آزمايش کردند و ترشح بزاق آن‌ها را بر اساس تغييرات ژن دي‌آر‌دي 2 مورد بررسي قرار دادند. علاوه بر اين، شرکت کنندگان مي‌بايست ميزان حواس‌پرتي و تمرکز خود را در پرسش‌نامه‌ايي ارزيابي مي‌کردند. نتايج اين تحقيق که در نشريه علميNeuroscience letters منتشر شده‌اند، رابطه‌ايي مستقيم ميان فراموشي‌ها و تغييرات ساختاري در ژن دي‌آردي 2 را نشان مي‌دهند. ژن دي‌آردي 2 مي‌تواند دو نوع مختلف داشته باشد. يک نوع که همراه با باز Cytosin است و ديگري نوع دوم که همراه با باز Thymin است. حال افرادي که از نوع دوم برخوردار هستند، يعني ساختار ژنشان همراه با باز Thymin است، بيشتر در معرض حواس‌پرتي و فراموشي قرار مي‌گيرند. علاوه بر داده‌‌هاي آماري، دانشمندان حتي يک رابطه‌ي علت و معلولي نيز ميان اين دو مي‌بينند. به گفته آنان، ژن دي‌آردي 2 نقش بزرگي در رساندن سيگنال‌ها به ناحيه‌هاي مربوطه در مغز ايفا مي‌کند. آنها مي‌گويند که اين ساختار قابل مقايسه با عملکرد يک رهبر ارکستر است که مغز را همانند يک ارکستر هماهنگ و اداره مي‌کند. ژن دي‌آردي 2 نيز نقش چوب رهبر ارکستر را بازي مي‌کند.

اگر رهبر ارکستر با آن چوب حرکت اشتباهي انجام دهد، کل ارکستر به هم مي‌ريزد. پژوهشگران مي‌گويند که رايج بودن حواس‌پرتي در ميان افراد يک خانواده نيز ژنتيکي بودن اين مساله را نشان مي‌دهد. اما آنها مي‌افزايند که فاکتورهاي ديگري نيز مي‌توانند بر رفتار انسان‌ها تاثير بگذارند. براي مثال محيط اجتماعي يک نفر نيز مي‌تواند تاثيرگذار باشد. اما پژوهشگران مي‌گويند وجود اين ژن را به عنوان يک بهانه از افراد حواس‌پرت نپذيريد. براي مثال آنها به فراموشکاران و حواس‌پرت‌ها پيشنهاد مي‌کنند که از يادادشت‌هاي کوچک استفاده کنند و براي مقابله با حواس‌پرتي خود به دنبال راه‌کارهاي مختلف بگردند.

منبع:هفته نامه سپید

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04736s, 18q