با اجراي طرح غربالگري نوزادان ازعقب ماندگي ذهني پنج هزار كودك پيشگيري شد

۱۳۸۷/۰۴/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11206
با اجراي طرح غربالگري نوزادان ازعقب ماندگي ذهني پنج هزار كودك پيشگيري شد

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي طي سه سال گذشته با افزايش پوشش غربالگري نوزادان در مورد دو بيماري كم كاري تيروئيد و فنيل كتون اوري از 10 درصد به بالاي 90 درصد از ابتلا به بيماري كم كاري تيروئيد در 990/3 نفر و بيماري فنيل كتون اوري (pku) در هزار كودك كه منجر به عقب ماندگي ذهني آنان مي‌شد، پيشگيري به عمل آمد.

كم كاري مادرزادي تيروئيد يكي از علل مهم قابل پيشگيري عقب ماندگي ذهني در نوزادان است كه تشخيص زودهنگام بيماري معمولا به دليل كم و غير اختصاصي بودن علائم و نشانه‌ها در روزهاي اول زندگي صورت نمي‌گيرد و منجر به بروز اختلالات مهمي در سيستم عصبي مركزي و اسكلتي مي‌شود كه از مهمترين آنها عقب ماندگي ذهني است.

مطالعات انجام شده گذشته در دانشگاه‌هاي فارس، شهيد بهشتي و اصفهان بيانگر بروز بالاي بيماري كم كاري مادرزادي تيروئيد (1 بيمار در 1000 تولد زنده) در آن استانها بوده است كه با توجه به تولد سالانه حدود 2/1 ميليون نوزاد زنده در كشور و بروز بالاي بيماري، پرداختن به امر غربالگري نوزادان، شناسايي زود هنگام نوزادان مبتلا و درمان به موقع آنان،‌يكي از اولويتهاي نظام سلامت شناخته شد.

برنامه كم كاري مادرزادي تيروئيد نوزادان در حال حاضر در همه استانهاي كشور و براي تمامي نوزادان زنده به دنيا آمده ارائه مي‌شود كه با گذشت سه سال از اجراي اين برنامه، بيش از يك ميليون و 600 هزار نوزاد غربالگري شده و 3 هزار و 990 بيمار شناسايي و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

همچنين برنامه كنترل بيماري فنيل كتون اوري (pku) از سال 85 با سه استراتژي ساماندهي خدمات باليني بيماران در سراسر كشور، پيشگيري از طريق مشاور ژنتيكي براي تمامي بيماران و خانواده‌هايشان و بالاخره غربالگري نوزادان (pku) در استانهاي تهران، فارس و مازندران آغاز شد.

در اين برنامه با شناسايي نوزادان مبتلا به فنيل كتون اوري (pku) از عقب ماندگي ذهني و جسمي بعدي بيماران پيشگيري مي‌شود كه تاكنون نزديك به هزار بيمار pku شناسايي و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88969s, 18q