برخورد واقع بينانه با معضل مواد مخدر در جامعه ضروري است

۱۳۹۳/۰۲/۲۷ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 112079

سلامت نیوز: استاندار زنجان گفت: بالا بردن آستانه حساسيت موضوعي همچون مواد مخدر در جامعه، به نفع كشور و خانواده ها نيست و بايد با رويكردي واقعي بجاي برانگيخته نمودن حساسيت در موضوع اعتياد، به فرآيندهاي پيشگيري و درمان معتادين توجه شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، جمشید انصاری، با بيان اين مطلب كه نبايد در برخي از مسائل، حساسيت بيش از اندازه اي در جامعه ايجاد شود اظهار داشت: بالا بردن آستانه حساسيت موضوعي همچون مواد مخدر در جامعه، به نفع كشور و خانواده ها نيست و بايد با رويكردي واقعي بجاي برانگيخته نمودن موضوع اعتياد در جامعه، به فرآيندهاي پيشگيري و درمان معتادين توجه شود.

وی، با اشاره به اينكه، هم اكنون بيشترين بخش از بودجه كمپ هاي ترك اعتياد به تامين دارو اختصاص يافته است، گفت: مي توان با تامين بخشي از هزينه هاي درماني كمپ ها توسط شركت هاي بيمه اي، هزينه درماني كمپ ها را كاهش داد و اين هزينه را صرف ارتقاء وضعيت اقامت معتادين در كمپ ها نمود.

استاندار زنجان، خواستار ارائه گزارشي تحليلي از وضعيت كمپ هاي ترك اعتياد استان در جلسات آتي شورا شد و گفت: در راستاي مراجعه مجدد بهبود يافتگان و تداوم درمان آنها نيز بايد راهكارهاي مناسبي از قبيل: تعريف سيستم هاي مددكاري يا ايجاد روش هاي انگيزشي اتخاذ شود.

انصاری، فعاليت خيرين در حوزه هاي مختلف آموزشي و درماني در استان را بسيار مطلوب دانست و افزود: مي توان با انجام برخي فعاليتهاي فرهنگي، از ظرفيت ها و توان خيرين استان در جهت حمايت از درمان و اشتغال معتادين بهبوديافته استفاده نمود.

وی،در زمينه تامين اشتغال معتادين بهبود يافته نيز تصريح داشت: بخش قابل توجهي از معتادين چنانچه پس از بهبود در جامعه توزيع شده و در فعاليتهاي اقتصادي عادي جامعه جذب شوند امكان بازگشت مجدد آنان به سمت اعتياد كاهش خواهد يافت.

در ادامه اين جلسه معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار بر لزوم استفاده از تشكل هاي مردمي در حوزه هاي آموزش، پيشگيري و درمان اعتياد اشاره نمود و افزود: خوشبختانه استان زنجان از نظر آلودگي به اعتياد جزو كم مسئله ترين استانهاي كشور است.

حمید رضا شهبازي خاطرنشان كرد: اعتبارات حوزه مبارزه با مواد مخدر در سال جاري بر اساس برنامه هاي ارائه شده از سوي دستگاههاي اجرايي، از سوي استان بصورت متمركز توزيع خواهد شد.

تقي نصيري دبير جديد شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه، استان زنجان در امر مقابله و مبارزه جزء 10 استان برتر كشور و جزو 3 استان پاك كشور به شمار مي رود، اظهار داشت: برنامه هاي يكساله ستاد با 5 اولويت مهم در استان تدوين شده است كه تداوم درمان معتادين پس از خروج از مراكز درماني، انجام فعاليت پژوهشي جهت شناسايي آمار دقيق جمعيت معتادين، مقابله با تاكيد بر اصل كاهش تقاضا، توسعه آموزش هاي كاربردي پيشگيري و درمان و عملياتي نمودن طرح اشتغال معتادين بهبود يافته از مهمترين عناوين و اولويتهاي كاري ستاد در سال جاري مي باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80337s, 19q