استفاده بيش ازاندازه از تلفن همراه، خواب نوجوانان را مختل مي‌كند

۱۳۸۷/۰۴/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11225
استفاده بيش ازاندازه از تلفن همراه، خواب نوجوانان را مختل مي‌كند

بر اساس يك تحقيق درصد اختلال خواب، بي‌قراري، استرس و خستگي نوجواناني كه بيش از اندازه از تلفن همراه استفاده مي‌كنند بيشتر از ديگران است.

اين تحقيق را پروفسور گبي بدر، استاد دانشگاه سالگرن گوتنبرگ سوئد، بر 21 فرد سالم 14 تا 20 ساله با ساعت كاري و درسي منظم و بدون مشكل خواب انجام داد. اين افراد به دو گروه كنترلي سه مرد و هفت زن و گروه آزمايشي سه مرد و هشت زن تقسيم شدند.

گروه كنترلي روزانه كمتر از پنج تماس تلفني و پنج پيام ارسالي داشتند در حالي كه گروه آزمايشي روزانه بيش از 15 تماس تلفني و 15 پيام ارسالي داشتند. همچنين از اين افراد سوالاتي در مورد سبك زندگي و عادات خوابشان پرسيده شد.

طبق نتايج منتشر شده درصد بي‌قراري، بي مبالاتي، مصرف زياد مشروبات انرژي‌زا، اختلالات خواب، استرس و كسالت افرادي كه بيش از اندازه از تلفن همراه استفاده مي‌كنند نسبت به گروه كنترلي بيشتر است. يعني از آنجا كه در ساعات زندگي اين افراد تاخير و تعلل وجود دارد آنها بيشتر شبيه به چكاوك هستند تا جغد.

به گفته دكتر بدر؛ اعتياد به تلفن همراه در حال معمول شدن است و جوانان از اين كه هميشه در دسترس باشند دچار احساس فشار گروهي مي‌شوند.

دكتر بدر در ادامه گفت: امروز كودكان در سنين بسيار كم از تلفن همراه استفاده مي‌كنند و به نظر مي‌رسد ارتباطي بين استفاده زياد از تلفن همراه و رفتارهاي تهديد كننده سلامت مانند سيگار كشيدن، توهين به ديگران و استفاده از مشروبات الكلي وجود دارد.

دكتر بدر بر اهميت خواب راحت در جوانان تاكيد كرد و افزود: ضروري است جوانان درباره‌ تاثيرات منفي استفاده زياد از تلفن همراه بر الگوهاي خواب و بيداريشان و خطرات جدي تهديد كننده سلامت هوشيار بوده و به اين گونه مشكلات آگاهي داشته باشند.

وي توصيه مي‌كند كه بهتر است جوانان شبي 9 ساعت بخوابند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09829s, 18q