درخواست وزير نيرو از دولت، مجلس و مردم براي مديريت مصرف آب

۱۳۹۳/۰۲/۲۸ - ۱۳:۵۳ - کد خبر: 112271

سلامت نیوز: وزير نيرو با تاکيد بر اينکه بحران آب در کشور جدي است، از دولت، مجلس، قوه قضاييه و مردم براي مديريت مصرف آب کمک خواست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،حميد چيت چيان گفت: موضوع آب براي کشور ما بسيار مهم و ضروري است که بايد از ابعاد مختلف به آن پرداخته و آگاهي هاي لازم به مردم داده شود. اين در حالي است که مطالبي که درباره موضوع آب بيان مي کنيم، بسيار عميق و نگران کننده است که راهکار هم دارد؛ اما کليد حل مشکل آب تنها در دست مسئولان نيست و تمام مردم شامل شهروندان، روستانشينان، صنعت گران و کشاورزان بايد کمک کنند تا بتوان موضوع بحران آب را مديريت کرد.

وزير نيرو افزود: بحران آب جدي است؛ چراکه در 10 سال گذشته ميزان آب تجديدشونده کشور 130 ميليارد مترمکعب بود؛ اما اکنون در اثر کاهش متوسط بارش ها از سالانه 250 ميليمتر به 242 ميليمتر، حجم آب تجديدشونده به 120 ميليارد مترمکعب کاهش يافته است.

چيت چيان، با بيان اينکه در ابتداي انقلاب، سرانه آب تجديدشونده هر ايراني چهارهزار مترمکعب بود، اما اکنون اين رقم به کمتر از 1600 مترمکعب رسيده است، افزود: طبق استانداردهاي موجود، مناطقي که کمتر از 1700 مترمکعب آب تجديدشونده به ازاي يک نفر داشته باشند، در معرض تنش آبي قرار دارند.

چيت چيان خشک شدن درياچه ها و تالاب ها را يکي از علامت هاي بحران آب عنوان کرد و گفت: 298 دشت از مجموع 609 دشت کشور داراي بيلان منفي آب است و اين 298 دشت وضعيتي مشابه درياچه اروميه را دارند اما چون زير زمين است، کسي مشاهده نمي کند. ضمن اينکه هم اکنون از نظر مقدار سرانه آب در مرحله تنش آبي و از نظر ميزان آب تجديدشونده در مرحله بحران آبي هستيم.

وي با بيان اينکه تاکنون در کشور 690 سد احداث شده است که ظرفيت تنظيم 39 ميليارد مترمکعب و ذخيره سازي 49 ميليارد مترمکعب آب را دارند، افزود: سدهايي که تاکنون ساخته شده و يا در حال احداث است، افزون بر 76 ميليارد مترمکعب آب را تنظيم مي کنند و اين درحالي است که ما بيش از 46 ميليارد مترمکعب آب براي تنظيم نداريم. وزير نيرو عنوان کرد: سد ساوه براي ظرفيت 130 ميليون مترمکعب آب ساخته شده، اما بيش از 30 ميليون مترمکعب آب در خود نديده است. همچنين سد کرخه با ظرفيت ۷ ميليارد مترمکعب، تاکنون بيش از 2.7 ميليارد مترمکعب آب در خود ذخيره نکرده است و نيروگاه سد سيمره نيز به دليل کافي نبودن ذخيره آب، امکان راه اندازي پيدا نکرده است.

وي افزود: ما بايد با کمک دولت، مجلس، قوه قضاييه و مردم به مرحله مديريت مصرف آب وارد شويم. وزير نيرو با بيان اينکه ما 96 ميليارد مترمکعب از منابع آب تجديدشونده را استفاده مي کنيم، تصريح کرد: بايد حجم مصرف آب تجديدشونده را به 72 ميليارد مترمکعب کاهش دهيم تا درياچه ها، رودخانه ها و محيط زيست کمترين آبي را که نياز دارند، تامين کنند.

وي ادامه داد: بيش از 92 درصد از منابع آبي در بخش کشاورزي مصرف مي شود و ۸ درصد به صنعت و شرب اختصاص دارد و اگر 10 درصد از مصرف آب را در بخش کشاورزي کاهش دهيم، به اندازه بيش از کل مصارف صنعت و شرب آب ذخيره مي شود.

چيت چيان بازده آبياري در کشور را 33 درصد اعلام کرد و گفت: اين درحالي است که بازده آبياري در کشورهاي هم سطح و يا پايين تر از ايران، بيشتر است و به عنوان مثال بازده آبياري در ليبي، هند، مصر و سوريه به ترتيب 60، 54، 53 و 45 درصد است.

وي افزود: متوسط مصرف آب کشاورزي در ايران 92 درصد و اين رقم در جهان 70 درصد است و متوسط توليد محصول به ازاي يک مترمکعب آب در ايران بين 900 گرم تا يک کيلوگرم و در جهان 2.5 کيلوگرم است. چيت چيان تاکيد کرد: مديريت مصرف در بخش کشاورزي به معناي تعطيلي کشاورزي، کاهش درآمد کشاورزان و يا کاهش توليد محصول نيست و ما به دنبال افزايش توليد در هر هکتار و مصرف آب کمتر و افزايش درآمد کشاورزان هستيم. وزير نيرو کاهش مصرف آب، افزايش درآمد و افزايش سطح توليد را با اجراي سه راهکار امکان پذير توصيف کرد و گفت: بالا بردن بازده با آبياري تحت فشار، تغيير نوع کشت و تغيير شيوه کشت و توجه به کشت صنعتي، ميزان تبخير و مصرف آب را کاهش مي دهد و حتي با زيرکشت بردن مساحت کمتري از سطح زمين مي توان محصول بيشتري توليد کرد.

به گفته وي، يکي از راهکارهاي مديريت مصرف، جداسازي شبکه شرب از شبکه بهداشتي است که براي اجراي اين طرح در حال مطالعه هستيم.

وي با اشاره به تجربه ديگر کشورها در استفاده از پساب، گفت: در آلمان براي هر ساختماني يک تصفيه خانه وجود دارد که پساب تصفيه شده براي مصرف سيفون و فضاهاي سبز استفاده مي شود ضمن آنکه در استراليا که کشور پربارشي است، با ايجاد منبع هايي روي ساختمان ها، آب جمع آوري شده از باران براي مصارف آبياري فضاي سبز و سيفون استفاده مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.58981s, 18q