صدور کارت‌های جدید معلولیت/حضور ۱۲ میلیون معلول در کشور

۱۳۹۳/۰۲/۲۸ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 112284

سلامت نیوز: معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: هم‌اکنون ۱۲ میلیون معلول در کشور زندگی می‌کنند که به زودی به همه آنها کارت‌های جدید معلولیت منطبق با استانداردهای بین‌المللی داده خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، یحیی سخنگویی در دومین نشست دبیران کمیسیونهای پزشکی تشخیص نوع و تعیین شدت معلولیت سراسر کشور با اشاره به اینکه یکی از سیاستهای اصلی سازمان بهزیستی کشور در حال حاضر رویکرد توانمندسازی جامعه هدف است، اظهار داشت: ما در حال حاضر تنها به پرداخت مستمری اکتفا نمی‌کنیم چرا که اعتقاد داریم باید معلولان به استقلال و خودکفایی برسند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سازمان بهزیستی کشور از توانبخشی مبتنی بر مراکز فاصله گرفته است چرا که ماندن در این زمینه ما را به منجلاب فرو خواهد برد و ما باید بتوانیم به سمت توانبخشی مبتنی بر خانواده و جامعه حرکت کنیم.

سخنگویی خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته طرح‌های جدیدی در حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی کشور کلید خورد و نهایتاً بازنگری در حوزه نوع و شدت معلولیت‌ها صورت گرفت.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: هم‌اکنون براساس جمعیت کشور حدود 12 میلیون معلول در کشور وجود دارند که سازمان بهزیستی بنا دارد خدمات مختلفی را به این افراد ارائه کند.

سخنگویی تاکید کرد: معلولان مجهول الهویه، بی سرپرست و بد سرپرست همچنان در مراکز بهزیستی خواهند بود و مابقی معلولان که شرایط آنها قابل قبول باشد ترخیص و در کنار خانواده‌ها نگهداری خواهند شد و این در حالی است که سازمان بهزیستی کشور نظارت بیشتری را در این بخش خواهد داشت.

وی با بیان اینکه با بومی سازی کتاب طبقه‌بندی عملکرد، ناتوانی و سلامت (ICF) گام اول برای صدور کارت‌های جدید معلولیت برداشته شد.

سخنگویی افزود: برای صدور کارت‌های جدید معلولیت حدود 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز داشتیم که خوشبختانه این مبلغ در اختیار حوزه توانبخشی قرار گرفته است.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص زمان صدور کارت‌های جدید معلولیت گفت:این کارت‌ها با همکاری بخش‌های مختلف سازمان به زودی صادر خواهد شد ضمن اینکه این کارتها دو زبانه (فارسی و لاتین) است.

سخنگویی در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از سیاست‌های اصلی سازمان بهزیستی کشور تأمین اشتغال برای معلولان است، گفت: در این زمینه نیز اقدامات خوبی در سال‌های اخیر ورت گرفته و بخش قابل توجهی از معلولان شاغل شده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.59966s, 19q