کاهش ازدواج،دلیل اصلی رشد منفی جمعیت کشور

۱۳۹۳/۰۲/۲۸ - ۱۵:۵۱ - کد خبر: 112299

سلامت نیوز: یک روانشناس گفت: باورهای فرهنگی، کلیشه‌ای و ناامنی روانی ریشه‌های اصلی کاهش ازدواج هستند، اگرچه مشکلات اقتصادی، فقر و بیکاری بر میزان ازدواج موثر هستند اما ریشه اصلی آن محسوب نمی‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکترغلامعلی افروز در نشست چالش‌های خانواده ایرانی افزود: در حال حاضر ازدواج در روستاها که درآمد کمتری دارند فراوانی بیشتری نسبت به افراد برخوردار از امکانات مادی است. بنابراین مشکلات اقتصادی ریشه اصلی کاهش ازدواج نیست.

افروز در بخش دیگری از سخنان خود افزود: جمعیت هر کشور منبع قدرت محسوب می‌شود به شرط آنکه سالم، صالح، خلاق و هوشمند باشد.

این روانشناس درباره وجود احساس ناامنی گفت: امنیت انتظامی در ایران بسیار قوی ولی احساس امنیت روانی کم است. این وضعیت با تامین اجتماعی کلان بهبود می‌یابد، اما متاسفانه به آن نپرداخته‌ایم و باید توجه کنیم که احساس امنیت مهمتر از وجود امنیت انتظامی است.

افروز با اشاره به باورهای نادرست فرهنگی درباره ازدواج گفت: ازدواج گل واژه هستی است و فلسفه خلقت بر زوجیت استوار شده است. فرزندان رکن خانواده محسوب نمی‌شوند، بلکه هدیه خداوند به خانواده هستند و لازم است والدین فرزندان خود را عروس و داماد تربیت کنند.

وی با اشاره به افزایش سن ازدواج در کشور اظهارکرد: با افزایش سن ازدواج نیاز به همسر بیشتر می‌شود.

وی پیشنهاد داد: معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اگر بتواند اقدامات موثری در جهت اجرای اصل 10 قانون اساسی بکند کار بزرگی انجام داده است و لازم است هدف و جهت برنامه‌های دولت در جهت تسهیل ازدواج و قوام و دوام خانواده باشد و بدین منظور باید همه ارکان خانواده مورد توجه قرار گیرند.

تشکیل وزارت جوانان جوک است

وی در ادامه با بیان اینکه ایران به وزارت خانواده نیاز دارد، اظهارکرد: تشکیل وزارت جوانان جوک است؛ چرا که جوان، کودک درون خانواده تعریف می‌شود و لازم است برداشت عاقلانه و مدبرانه‌ای از خانواده داشته باشیم.

این روانشناس با اشاره به نسبت جمعیت دختران و پسران گفت: در تمام کشورهای دنیا نیمی از نطفه‌ها دختر و نیمی دیگر پسر هستند؛ اما در ایران پسرها چهار- پنج درصد بیشتر از دختران هستند و دلیل آن این است که سقط جنین خواسته و ناخواسته در کشورمان بیشتر است. در این شرایط در برابر هر هزار دختر بین 20 تا 40 سال، 1024 پسر در این سن و سال داریم، اما بر اساس یک باور کلیشه‌ای تعداد دختران بیشتر از پسران است و آمارهای غلط، پیام‌های بد فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه برخی اظهار می‌کنند که در کشورمان چهار تا شش میلیون پیردختر زندگی می‌کند، تاکید کرد: این گونه واژه‌ها منسوخ شده است. دختران 40 ساله امروز از دختران 20 ساله هفتاد سال قبل جوان‌تر هستند، چرا که درحال حاضر سن زیستی مهمتر از سن شناسنامه‌ای است و سن حقیقی هر فرد برایند سن شناسنامه‌ای، سن زیستی و روانی و عقلانی اوست.

رئیس سابق سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با انتقاد از صدا و سیما گفت: در صدا و سیما برخی از افراد کم سواد به فرزندآوری پس از 35 -40 سالگی اشکال وارد می‌کنند، این در حالی است که بر اساس تحقیقات انجام شده نباید اینگونه فکر کنیم و با توجه به آنکه سن زیستی دختران 35 ساله جوان است نباید نگران فرزندآوری پس از 35 سالگی بود.

وی با بیان اینکه لازم نیست که دختر از پسر برای ازدواج کوچکتر باشد، ادامه داد: 12 درصد از پسران تهرانی زودتر از دختران بالغ می‌شوند و اگر دختر دو تا سه سال از پسر بزرگتر باشد به همان نسبت طلاق کمتر می‌شود.

این روانشناس با اشاره به رشد منفی جمعیت گفت: در برخی کشورها مانند سوئد، هلند و آلمان رشد منفی جمعیت دیده می‌شود که اصلی ترین ریشه آن کاهش ازدواج است نه آنکه زوجین فرزند دار نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه ریشه‌های کاهش ازدواج جهانی است، افزود: ازدواج باید بر فطرت، عقلانیت و معنویت استوار باشد، اما در حال حاضر با بی اشتهایی روحی برای این کار مواجه هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16245s, 18q