دياليزصفاقي بهترين روش شروع درمان بيماران کليوي است

۱۳۸۷/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11236
دياليزصفاقي بهترين روش شروع درمان بيماران کليوي است

دکتر ايرج نجفي،عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: دياليز صفاقي با استفاده از پرده صفاق و بدون دستگاه خارجي صورت مي گيرد لذا به فيزيولوژي بدن نزديک‌تر است و مانند کليه سوم، براي بيمار عمل مي‌کند.

فوق تخصص کليه و مجاري ادراري، دياليز صفاقي را روشي مناسب براي درمان کودکان تا سن قبل از پيوند کليه (زير هفت سالگي)، زنان خانه دار و داراي فرزند، افراد با کار تمام وقت، بيماران با مشکلات قلبي عروقي و نيز بيماراني که به مراکز دياليز خوني دسترسي ندارند، عنوان کرد.

وي افزود: تمام بيماران به جز کساني که جراحي‌هاي متعدد شکم و روده هاي بهم چسبيده و عفونت وسيع شکمي داشته‌اند؛ مي‌توانند از دياليز صفاقي استفاده کنند.

اين فوق تخصص کليه و مجاري ادراري تأکيد کرد: کاهش ميزان ابتلاي بيمار به هپاتيت B و C، قطع نشدن ادرار تا چند سال و افزايش طول عمر در دو سال اول از مزيت‌هاي آن نسبت به دياليز خوني محسوب مي‌شود.

دکتر نجفي ادامه داد: کنترل فشارخون و کم خوني در اين روش بهتر صورت مي گيرد و رژيم‌هاي غذايي سنگين به فرد تحميل نخواهد شد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اين که دياليز صفاقي به صورت دستي و خودکار امکان پذيراست، گفت: در روش دستي هر شش ساعت بيمار مايع شکم خود را به مدت 15 دقيقه تخليه مي‌کند و در نوع خودکار بيماران در هنگام شب‌ها خوابيده و دستگاه، عمل دياليز را انجام مي دهد.

وي در مورد عوارض استفاده از دياليز صفاقي گفت: مهمترين عارضه دياليز صفاقي، پريتونيت (التهاب پرده صفاق) است که در 95 درصد موارد با آنتي بيوتيک درمان مي‌شود ولي در صورت بروز پريتونيت مکرر، اشکال کاتتر، اختلال در پرده صفاق و خسته شدن بيمار اين روش ديگر کارآ نخواهد بود.

اين عضو هيات علمي يادآور شد: پيوند بهترين گزينه درمان است ولي با توجه به احتمال پس زدن آن در درمان بيماران کليوي تلفيقي از سه روش دياليز صفاقي و خوني و پيوند به کار برده مي شود.

وي عنوان کرد: در روش دياليز خوني، بيمار بايد سه بار در هفته و هر بار به مدت چهار ساعت به مراکز دياليز خوني مراجعه کند. در اين روش از رگ‌هاي ساعد بيمار براي تعويض خون استفاده مي شود.

دکتر نجفي در خاتمه خاطرنشان کرد: در حال حاضر در ايران دستگاه دياليز صفاقي خودکار وجود ندارد و تنها نوع دستي تأمين مي شود که هزينه آن 5/7 درصد از دياليز خوني ارزان‌تر است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.09062s, 18q