کم آبي و بي آبي تهديد جهاني اعلام شد

۱۳۹۳/۰۲/۲۹ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 112378

سلامت نیوز: تقريبا 80 درصد جمعيت جهان از نظر امنيت آب با تهديدهاي جدي روبرو هستند که اين تهديدها با معيارهايي نظير در دسترس بودن آب، تقاضاي آب و جمعيت اندازه گيري مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،یک گروه چند مليتي از پژوهشگران که در زمينه تغيير آب و هوا تحقيق مي کند و برنده جايزه نوبل در اين زمينه شده، در گزارش برجسته خود هشدار داده است: تقريبا 80 درصد جمعيت جهان از نظر امنيت آب با تهديدهاي جدي روبرو هستند که اين تهديدها با معيارهايي نظير در دسترس بودن آب، تقاضاي آب و جمعيت اندازه گيري مي شود.

براساس يافته هاي اين گروه، تغيير آب و هوا مي تواند ويژگي در دسترس بودن آب را تغيير و در نتيجه امنيت آب را مورد تهديد قرار دهد.خبرگزاري فرانسه در گزارشي با موضوع بحران آب در جهان نوشته است: پايان اين قرن، احتمالا ميلياردها نفر با بحران آب دست به گريبان خواهند بود و اين مايه حيات مي تواند عامل نامرئي بسياري از اختلافات باشد.بنابر اين گزارش، کارشناسان آب پيش بيني مي کنند براساس روند فعلي، به دليل تاثير تغيير آب و هوا و انفجار جمعيت که تقاضا براي غذا و انرژي را بالا مي برد، منابع آب تازه با افت دو برابري روبرو شود.

يک پنجم سفره هاي آب زيرزميني خالي شده است

بنابر آمارهاي اين گزارش، اکنون حدود 768 ميليون نفر به منابع آب آشاميدني سالم و قابل اتکا و 2.5 ميليارد نفر به بهداشت مناسب دسترسي ندارند، اين در حالي است که حدود يک پنجم سفره هاي آب زيرزميني خالي شده است.

براساس آخرين گزارش سازمان ملل با عنوان «گزارش جهاني توسعه آب» که به تازگي منتشر شده است، در اواسط قرن جاري، تقاضاي جهاني براي آب، احتمالا با نرخ بالاي 55 درصد افزايش مي يابد.بيش از 40 درصد جمعيت کره زمين در مناطقي که به شدت از کم آبي در رنجند، زندگي خواهند کرد که بسياري از آنان نيز در نواري که از شمال آفريقا تا خاورميانه و جنوب غرب آسيا کشيده شده است، سکونت خواهند داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89994s, 18q