6ميليون دهان‌شويه به دبستاني‌ها ارائه مي‌شود

۱۳۸۷/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11243
6ميليون دهان‌شويه به دبستاني‌ها ارائه مي‌شود

دكتر حسين حصاري در گفت‌وگو با ايسنا، بار بيماري‌هاي دهان و دندان را در ايران بالا دانست و گفت: در ايران بيماري‌هاي دهان و دندان در ميان كودكان 80 درصد و در ميان بزرگسالان تا صد در صد شايع است. اين در حالي است كه در كشور ما آنچه كه تحت عنوان نيروهاي ارايه كننده خدمات بهداشتي دهان و دندان مطرح است، كفاف نيازهاي موجود را نمي‌دهد.


لزوم بازنگري ساختار سلامت دهان و دندان

وي ادامه داد: بنابراين بازنگري اساسي ساختار سلامت دهان و دندان و سطوح مختلف آن بيش از پيش ضروري است. بر اين اساس ساختار شبكه بهداشتي درمان و آموزش‌هاي دندانپزشكي و همچنين خدمات ارايه شده توسط بخش خصوصي، بايد مورد تجديد نظر قرار گيرد و طرح‌هاي جديد ارايه شود.


بودجه‌هاي در نظر گرفته شده براي سلامت دهان و دندان محدود است


بيماري‌هاي دهان و دندان با بيماري‌هاي قلبي و ديابت در ارتباط است

رييس اداره سلامت دهان ودندان وزارت بهداشت با بيان اين كه در حال حاضر بودجه‌هاي در نظر گرفته شده براي سلامت دهان ودندان محدود بوده و كفاف اجرايي شدن بخشي از برنامه‌هاي اين اداره را نمي‌دهد، ادامه داد: بيماري‌هاي دهان و دندان با بيماري‌هاي قلبي، ديابت و برخي بيماري‌هاي ديگر در ارتباط است. همچنين تحقيقات نشان داده بروز بيماري‌هاي لثه در افراد ديابتي بيشتر از ديگران است.


حدود پنج درصد افراد 30 تا 40 سال بي‌دندان هستند


حدود 30 درصد افراد 30 تا 40 سال كمتر از 20 دندان دارند

دكتر حصاري با بيان اين كه در بزرگسالان 30 تا 40 ساله ايراني حدود پنج درصد افراد بي‌دندان هستند، افزود: اين رقم در سنين بالاتر افزايش مي‌يابد. همچنين در همين سنين 30 تا 40 سال حدود 30 درصد افراد كمتر از 20 دندان دارند؛ بر اين اساس، اين افراد توانايي جويدن غذا به شكل مناسب را نداشته و در خوردن غذا دچار مشكل مي‌شوند. اين آمار نيز در سنين بالاتر بيشتر است.


ارتباط كيفيت زندگي با وضعيت دهان و دندان

به گفته دكتر حصاري، امروزه ثابت شده كه كيفيت زندگي با وضعيت دهان و دندان و تعداد آنها در ارتباط است. بنابراين افراد بي‌دندان از زندگي مناسبي برخوردار نيستند.


بالا بودن هزينه‌ درمان‌هاي دندانپزشكي در ايران

وي ادامه داد: از دست دادن دندان غيرقابل برگشت بوده و تنها با جايگزيني‌ پروتزهاي دنداني جبران مي‌شود؛ از طرف ديگر هزينه‌ درمان‌هاي دندانپزشكي در ايران بسيار بالاست، بنابراين بسياري از مردم كشورمان از بي‌دنداني رنج مي‌برند. اين موضوع در كودكان با از دست دادن زودرس دندان‌هاي شيري و نداشتن تغذيه مناسب در سنين 6 تا 12 سالگي همراه است.


بيماري‌هاي دهان و دندان، سوء تغذيه و افت عملكرد تحصيلي را در كودكان به دنبال دارد

دكتر حصاري با اشاره به اين كه 85 تا90 درصد كودكان 6 ساله در كشورهاي پيشرفته داراي دندان‌هاي سالم و عاري از پوسيدگي هستند، افزود: در كشور ما حدود 50 درصد كودكان 6 ساله از دندان‌هاي سالم برخوردارند. بيماري‌هاي دهان و دندان در كودكان موجب بروز مشكلات جدي در تغذيه آنها شده و عوارضي مانند سوء تغذيه، اختلال در رشد و افت عملكرد تحصيلي را به دنبال دارد.

وي در اين زمينه به اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت اشاره كرد و به ايسنا گفت: از سال 78 وزارت بهداشت با همكاري وزارت آموزش و پرورش برنامه‌هايي را براي پيشگيري از بيماري‌هاي دهان ودندان و ترميم دندان‌هاي پوسيده ارايه و اجرا كرده است.


عدم اجراي طرح فلورايدتراپي در مناطق داراي فلورايد بيش از حد استاندارد

رييس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با بيان اين كه نقشه ميزان فلورايد در مناطق مختلف كشور را در اختيار داريم، افزود: بر اساس اطلاعات موجود فلورايد تراپي و استفاده از سايرمشتقات فلورايد تنها براي مناطقي در نظر گرفته مي‌شود كه داراي فلورايد بيش از حد استاندارد نباشند.


ادامه اجراي طرح ترميم دندان 6 در سراسر كشور


تدوين برنامه‌هاي آموزشي سلامت دهان و دندان

دكتر حصاري همچنين با بيان اين كه طرح ترميم دندان 6 به صورت فعال در كليه استان‌هاي كشور در جريان است، از تدوين برنامه‌هاي آموزشي در اداره سلامت دهان و دندان با همكاري صدا و سيما جهت ارائه به عموم خبر داد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.10323s, 19q