تشخيص به موقع تنها راه پيشگيري از تنبلي چشم است

۱۳۸۷/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11245
تشخيص به موقع تنها راه پيشگيري از تنبلي چشم است

دکتر فيروزه رحيمي، فوق تخصص قرنيه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با  ايسنا گفت: پس از چهارسالگي هرچه درمان چشم تنبل عقب بيفتد احتمال بدست آوردن بينايي کامل کمتر مي‌شود به طوري که درمان بعد از 9 سالگي، بهبودي کامل را به همراه نخواهد داشت.

وي تصريح کرد: تنبلي چشم يا آمبليوپي به هرگونه کاهش ديد که در نتيجه ضايعه عضوي نباشد و بعد از اصلاح عيوب انکساري در چشم باقي مانده و بينايي فرد را کمتر از حد طبيعي کند، اطلاق مي‌شود.

دکتر رحيمي گفت: اين بيماري در دو درصد افراد جامعه، چهار درصد کودکان سنين قبل از مدرسه و معمولاً در يک چشم ديده مي‌شود که ارث از عوامل اصلي موثر در بروز آن است و اگر به موقع تشخيص و درمان نشود فرد را از يک چشم کم بينا مي‌کند ولي با تشخيص به موقع کاملاً قابل درمان است.

اين فوق تخصص قرنيه افزود: شايع‌ترين علت تنبلي چشم، عيوب انکساري مانند نزديک بيني، دوربيني و آستيگماتيسم است که در سنين زير 9 سال بوجود مي‌آيد و اگر اختلاف عيوب انکساري به 2 - 5/1 ديوپتر در دو چشم برسد باعث تنبلي چشم خواهد شد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران خاطرنشان کرد: از ديگر عوامل ايجاد کننده تنبلي چشم انحراف چشم است؛ انحراف چشم باعث دوبيني در فرد مي‌شود که در اين حالت تصوير واضحي روي شبکيه تشکيل نمي‌شود و به اين ترتيب مغز براي حذف دوبيني تصوير چشم منحرف را حذف کرده و تنبلي چشم ايجاد مي‌شود.

وي ادامه داد: در تنبلي چشم، مغز ترجيح مي‌دهد از چشمي که ديد کامل دارد استفاده کند، در اين صورت چشم تنبل که ديد کافي ندارد به مرور زمان ضعيف‌تر مي‌شود؛ در حالي که انسان براي بينايي و انجام کارهاي ظريف به ديد دو چشم نياز دارد.

فوق تخصص قرنيه گفت: درمان آمبليوپي معمولاً به صورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به ديدن با چشم تنبل است، اين نوع درمان ممکن است مدتها طول بکشد.

دکتر رحيمي در پايان متذکر شد: در مواردي که تنبلي چشم ناشي از عيب انکساري باشد ممکن است فقط با تجويز عينک يا لنز درمان شود و در موارد انحراف چشم، جراحي راه حل مناسبي براي درمان است. درمان فقط تا سن نه سالگي به بينايي کامل منجر مي‌شود و بعد از آن درمان قطعي وجود ندارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40819s, 18q