اختلالات تنفسي در خواب، خطر تصادفات شديد را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۴/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11252
اختلالات تنفسي در خواب، خطر تصادفات شديد را افزايش مي‌دهد

دکتر نجيب اياس از دانشگاه کلمبيا از ونکور کانادا و همکارانش دريافتند که هرچه شدت اختلالات تنفسي بيشتر باشد، خطر تصادفات نيز افزايش مي‌يابد.


افراد مبتلا به اين اختلالات در طول شب چندين بار به سبب مسدود شدن مجراي تنفسي شان از خواب بيدار مي‌شوند و به علت کم خوابي آنها ممکن است پشت فرمان به خواب رفته و باعث تصادفات شديد شوند.

طي اين بررسي 783 نفر که مشکوک به وجود اختلال بودند و نيز 783 نفر ديگر که اين اختلالات را نداشتند به عنوان گروهي براي مقايسه در نظر گرفتند. همچنين تمام اطلاعات تصادفات 3 سال گذشته اين افراد را نيز مورد مطالعه قرار دادند.

نتايج نشان داد که در 3 سال گذشته افراد داراي اختلالات تنفسي 6/2 مرتبه بيشتر از گروه ديگر با تصادف مواجه شدند. همچنين اين افراد 8/4 بار بيشتر از گروهي که اختلال تنفسي نداشتند به تصادفات منجر به جرح مواجه شدند.

اياس خاطرنشان کرد: نشانه اصلي اختلالات تنفسي در خواب خروپف کردن با صداي بلند است، البته بسياري از افراد با خروپف مبتلا به اين بيماري نيستند. چاقي نيز يکي از عوامل ايجاد اين بيماري است.

وي افزود : درمان توسط فشار اکسيژن و نيز اجتناب از مصرف الکل و سيگار و تلاش براي کاهش وزن مي تواند بر درمان اين بيماري مفيد باشد.

اياس و همکارانش نتيجه گيري کردند: افزايش آگاهي‌هاي عمومي از علائم و خطرات اين بيماري به همراه بهبود دسترسي به تشخيص و درمان آن علاوه بر اثرات مفيد بر درد بيمار، جهت کاهش هزينه‌هاي اجتماعي نيز اثري مثبت خواهد داشت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99918s, 18q