لهجه زني پس از سکته مغزي تغيير کرد

۱۳۸۷/۰۴/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11255
لهجه زني پس از سکته مغزي تغيير کرد

به گزارش فيزورگ اين زن که اهل جنوب ايالت اونتاريو است يکي از نخستين افراد در کاناداست که به يک سندروم عصب شناختي کمياب دچار مي شود که بر اثر آن فرد صحبت کردن را به لهجه ديگري آغاز مي کند.
محققان دانشگاه "مک مستر" يافته هاي خود را در نشريه کانادايي علوم عصب شناختي منتشر کردند.
اين پديده پزشکي شگفت انگيز که "سندرم لهجه خارجي" (FAS) نام دارد از آسيب ديدگي عصبي ناشي و موجب تحريف آوايي مي شود که معمولا مانند آن است که گوينده لهجه جديد خارجي دارد.
با اين حال، اين مورد خاص بسيار غير طبيعي است چرا که اين زن انگليسي زبان، لهجه اي که خارجي به نظر برسد پيدا نکرده بلکه به لهجه اي مشابه انگليسي سواحل شرق کانادا صحبت مي کند.
"رزماري" دو سال پيش سکته کرده و بهبود يافته بود اما در آن زمان بود که خانواده اش متوجه تغييراتي در صحبت کردن وي شدند.
آنها براي اينکه دريابند چرا مادرشان به طور ناگهاني با لهجه اي صحبت مي کند که به نظر لهجه جزيره نيوفاوندلند است، به پزشکان مرکز سکته مغزي بيمارستان عمومي هميلتون مراجعه کردند.
در آنجا بود که گروه هاي پزشکي با همکاري علوم زبان ادراکي مک مستر اين فرد را مورد بررسي قرار دادند.
"آلکساندر سةوين يي" استاد يار علوم ادراکي در بخش مطالعات ارتباطي و چند رسانه اي دانشگاه مک مستر مي گويد اين مورد از آن جهت جالب توجه است که اين زن هرگز از اين منطقه ساحلي ديدن نکرده و با کسي با اين لهجه دمخور نبوده است.
اصل و نصب خانواده رزماري ايرلندي و دانمارکي هستند و هيچ يک از والدين اش هيچ جاي ديگري غير از جنوب اونتاريو زندگي نکرده اند.
"کارين هامفريس" پژوهشگر ارشد اين تحقيق و استاديار بخش روانشناسي علوم عصبي و رفتار در دانشگاه مک مستر نيز مي گويد در حالي که اين لهجه جديد در خانواده رزماري به نظر جديد مي آيد اما اين زن متوجه اين تغيير در خودش نشده است.
باوجود گفتار درماني شديد و با گذشت دو سال اين لهجه هنوز تغيير نکرده است.

برخلاف اغلب قربانيان سکته مغزي که مناطق موتور گفتگو در مغزشان آسيب مي بيند،
صحبت کردن رزماري کاملا واضح است.
به گفته وي به هيچوجه نمي توان گمان کرد که تغيير لهجه رزماري نتيجه سکته مغزي باشد زيرا اغلب افرادي که براي نخستين بار او را مي ببينند فکر مي کنند که اهل شرق کشور است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02955s, 18q