پرهيز از درمان خودسرانه و مصرف داروهاي ضد اسهال

۱۳۸۷/۰۴/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11257
پرهيز از درمان خودسرانه و مصرف داروهاي ضد اسهال

اسهال‌هاي ويروسي، اسهال‌هاي خوني، وبا، حصبه و نوعي از هپاتيت را از جمله بيماري‌هاي منتقله از آب و غذا دانست و گفت: باكتري، تك ياخته‌ها و انگل‌ها مي‌توانند باعث بروز اسهال‌هاي خوني شوند. همچنين ويروس‌هاي A و E مي‌توانند منجر به ايجاد هپاتيت‌هاي گوارشي شوند.

به گفته دكتر زهرايي بر حسب عامل بيماري‌زا، تب، اسهال‌هاي خوني و آبكي مي‌توانند تابلو اصلي بيماري‌هاي منتقله از آب وغذا باشند. همچنين در اثر سم ايجاد شده در برخي مواد غذايي، مسموميت‌هاي غذايي بروز مي‌كند كه بسياري از اين مسموميت‌هاي غذايي تهوع و استفراغ را به دنبال دارند.

وي با اشاره به نقش آنتي‌بيوتيك در درمان اين بيماري‌ها و پرهيز از درمان خودسرانه آنها گفت: مصرف آنتي‌بيوتيك در درمان برخي از اين بيماري‌ها هيچ نقشي ايفا نكرده و حتي عوارضي را نيز به دنبال دارند. اين در حالي است كه در برخي ديگر از انواع اين بيماري تجويز آنتي بيوتيك لازم است. بنابراين بايد با مراجعه به پزشك درمان لازم صورت گيرد.

رييس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و غذا در اين باره ادامه داد: در اسهال و استفراغ بايد آب و املاح از دست رفته به نحوي جايگزين شود. اين مساله به ويژه در مورد كودكان گاهي جدي گرفته نشده و ممكن است درصد زيادي از آب بدن از دست برود؛ به اين ترتيب ممكن است بيمار در شوك و كما رفته و درمان آن با مشكلاتي همراه شود.

وي با بيان اين كه در درمان اسهال‌ها بايد دقت كافي صورت گرفته و از خوددرماني پرهيز شود، ادامه داد: در صورتي كه اسهال‌ شديد باشد از مصرف خودسرانه داروهاي ضد اسهال و همچنين درمان‌هاي سنتي كه به اين منظور به كار گرفته مي‌شود بايد خودداري شود. حتي در بعضي مناطق بر حسب فرهنگ سنتي از تركيباب ترياك به منظور رفع علايم اين بيماري استفاده مي‌شود.

دكتر زهرايي با هشدار نسبت به اين كه درمان‌هاي خودسرانه علايم ظاهري بيماري را كاهش مي‌دهد در حالي كه بيماري هنوز در بدن فرد وجود دارد، افزود: بنابراين اين درمان‌هاي خودسرانه باعث مي‌شود كه پيشرفت بيماري ادامه يافته و در نتيجه بيمار متوجه بيماري نشود. در نهايت درمان اسهال‌هاي ناشي از بيماري‌هاي منتقله از آب و غذا گاهي بسيار مشكل مي‌شود.

وي بيماري‌هاي منتقله از آب وغذا را جزو بيماري‌هايي دانست كه در همه فصول حتي در فصل سرد هم احتمال بروز دارند و افزود: از آنجا كه در فصل گرم سال شرايط براي فساد مواد غذايي و رشد و تكثير ميكروب‌ها بويژه ميكروب‌هايي كه در ايجاد عفونت‌ موثرند، فراهم است، احتمال بروز اين بيماري‌ها افزايش يافته و نماي باليني و شيوع بروز بالاتري را نشان مي‌دهند.

دكتر زهرايي با اشاره به راه‌هاي انتقال بيماري‌هاي منتقله از آب و غذا گفت: اين عوامل بيماري‌زا مي‌توانند از طريق "خوردن" وارد بدن شوند. از آنجا كه بسياري از عوامل عفوني نسبت به حرارت حساسند، در صورتي كه مواد غذايي به نحو مناسبي پخته شده و در شرايط مطلوبي نيز نگهداري شوند، امكان بروز اين بيماري‌ها كاهش مي‌يابد.

وي بروز مسموميت‌هاي غذايي را عارضه نسبتا رايجي دانست و ادامه داد: گاهي ممكن است مواد غذايي به نحو مطلوبي پخته شوند اما بعد از طبخ به مدت طولاني در خارج از يخچال نگهداري شوند، بنابراين طي فاصله بيرون ماندن از يخچال ميكروب‌ها رشد كرده و منجر به بروز مسموميت‌هايي غذايي مي‌شوند. اين عارضه ممكن است در رستوران‌ها و يا مكان‌هايي كه غذا به مقدار زياد سرو مي‌شود اتفاق بيافتد.

دكتر زهرايي با اشاره به بيماري‌هاي منتقله از سبزيجات و ميوه‌جات خام گفت: سبزي‌ها و ميوه‌ها از موادي هستند كه سرشار از ويتامين‌ها بوده و انواع سالادها و سبزي‌ها در رژيم غذايي روزانه افراد توصيه مي‌شود. اما اگر در شست‌وشوي اين مواد دقت كافي نشود، مي‌توانند عامل بيماري باشند.

وي با اشاره به اين باور اشتباه كه بسياري از افراد به ظاهر سبزي‌ها و ميوه‌ها توجه كرده و يك بار شست‌وشو با آب را كافي مي‌دانند، افزود: بايد توجه كرد كه سبزي‌ها و ميوه‌هاي بوته‌اي در خاك پرورش مي‌يابند و آبي كه به منظور آبياري در سطح خاك جاري مي‌شود ممكن است به انواع فضولات حيوانات آلوده باشد، در نتيجه ممكن است اين مواد به انواع ميكروب‌ها و تخم انگل‌ها آلوده باشند، بنابراين شايد شستشو با آب به ظاهر اين مواد تميز باشند اما از جهت از بين رفتن تخم انگل‌ها و ميكروب‌ها كافي نيست؛ در نتيجه سالم‌سازي سبزيجات و ميوه‌جات هنگام مصرف ضروري است.

رييس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت گفت: در صورتي كه تخم انگل‌ها به سطح سبزي‌ها چسبيده باشد، با ضد عفوني ساده از بين نمي‌رود و در برخي مواقع ممكن است بروز كيست هيداتيك كه درمان آن نيز مشكل است را موجب شوند. بنابراين بايد به عنوان يك قانون در نظر بگيريم كه آلودگي احتمالي وجود دارد بنابراين بايد فرآيند پاكسازي رعايت شود.

وي در توضيح فرايند سالم‌سازي سبزيجات و ميوه‌هاي بوته‌اي گفت: ابتدا با شست‌وشوي اوليه گل و لاي سطح مواد پاك شده سپس سبزي‌ها را به مدت پنج دقيقه در آب تميز حاوي چند قطره مايع ظرفشويي قرار داده و پس از آبكشي دوباره اين مواد در آب تميز حاوي مايع ضد عفوني كننده قرار مي‌گيرند. اين فرايند براي مصرف كاهو و كلم نيز توصيه مي شود.

دكتر زهرايي آب را از ديگر راه‌هاي انتقال بيماري‌هاي منتقله از آب و غذا دانست و گفت: آب سالم عاملي براي بيماري نيست. نبايد به ظاهر آب براي سالم بودن آن توجه كرد؛ چرا كه ممكن است چشمه‌ آب در مسير جريان خود به فاضلاب آلوده شده و يا حيوانات از آن عبور كرده باشند. استفاده از اين منابع آب به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. بنابراين افراد براي گردش و مسافرت بايد از آب سالم و تصفيه شده استفاده كنند. حتي شست‌شوي دست با اين منابع آب توصيه نمي‌شود.

رييس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب وغذا، دست آلوده را يكي از راه‌هاي مهم انتقال بيماري‌ها دانست و افزود: يكي از راه‌هاي اصلي انتقال آلودگي به بدن، دست آلوده است. به منظور جلوگيري از انتقال اين بيماري‌ها به خانواده‌ها توصيه مي‌شود هنگام مسافرت مايع صابون و آب سالم براي شست‌وشوي دست‌ را نيز همراه داشته باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.93613s, 18q