به کودکان با فاصله کمتر از 3 ساعت شيرخشک ندهيد!

۱۳۸۷/۰۴/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11261
به کودکان با فاصله کمتر از 3 ساعت شيرخشک ندهيد!

دکتر محمد علي نيلفروشان متخصص کودکان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: مواد موجود در شيرمادر کاملا متناسب با نياز کودک است. مثلا چربي‌هاي موجود در آن اشباع شده است و مقادير قابل توجهي امگا 3 دارد. اين در حالي است که ترکيبات موجود در شيرخشک فاقد اين ميزان تناسب با نياز جسمي کودک است.

وي افزود: علاوه بر مواد اصلي، ريزمغذي‌هاي موجود در شير مادر نيز همه نياز کودک را به خصوص در6 ماهه اول تولد برطرف مي‌کند ولي حتي فرمولهاي جديد شيرخشک هم قابل مقايسه با اين ترکيب خدادادي نيست.


وي در خصوص مادراني که توانايي شيردهي به کودک خود را ندارند، اظهار داشت: کمتر از 2 درصد زنان در دنيا بدون شير هستند اما برخي از مادران به دليل عدم آگاهي از محاسن شيردهي، تصور مي‌کنند شير دادن به کودک خود منجر به خشک شدن شير آنها مي‌شود که اين مسئله کاملا اشتباه است.

دکتر نيلفروشان تصريح کرد: مادراني که واقعا توانايي شيردهي ندارند، استفاده از ترکيبات جديد شيرخشک و رعايت اصول تغذيه توصيه مي‌شود.

وي افزود: استفاده از آب جوشيده، شيشه استريل و ترکيب دقيق ميزان شيرخشک با آب براي کودکاني که مجبور به تغذيه با شيرخشک هستند ضروري است.

دکتر نيلفروشان ادامه داد: تغذيه کودک با شيرخشک نبايد از 6 تا 8 بار در شبانه روز يعني هر سه ساعت يک بار بيشتر شود چرا که اين امر باعث چاقي کودک خواهد شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.41554s, 20q