زنان 8 برابر بیشتر از مردان دچار مشکلات تیروئید می‌شوند

۱۳۹۳/۰۲/۳۱ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 112612

سلامت نیوز: مدیر برنامه ملی تیروئید وزارت بهداشت گفت: زنان 8 برابر بیشتر از مردان دچار مشکلات ناشی از کمبود ید می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر شهین یاراحمدی در نشست خبری هفته جهانی تیروئید، ضمن بیان این مطلب گفت: معمولاً در زنان بعد از یائسگی و نیز بعد از سن 65 سالگی احتمال ابتلا به تیروئید افزایش می یابد. همچنین سابقه بیماری در خانواده، سابقه بیماری لوپوس و تخمدان پر کیست زمینه ابتلا به تیروئید را در افراد ایجاد می‌کند.

دکتر یاراحمدی، کشیدن سیگار، در معرض قرار گرفتن با اشعه X و هسته‌ای، استرس شدید، شوک از دست دادن عزیزان، ضربه شدید به گردن، رژیم غذایی نامناسب و کمبود ید را از عوامل موثر در ابتلا به تیروئید برشمرد.

وی، گواتر ساده، گره‌های تیروئیدی، کم کاری و پرکاری تیروئید، التهاب تیروئید و بدخیمی‌های تیروئید را از انواع مشکلات غده تیروئید ذکر کرد.

مدیر برنامه ملی تیروئید وزارت بهداشت در ادامه افزود: معاینات بالینی، آزمایش‌های هورمونی، انجام سونوگرافی، اسکن تیروئید و انجام نمونه‌گیری از گره تیروئید برای تشخیص مشکلات تیروئیدی در افراد بکار می رود.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت مراجعه خانواده‌ها به آزمایشگاه‌ها و مراکز دولتی برای غربالگری نوزادان گفت: بعضی از مراکز غیردولتی از کیت‌های غیراستاندارد استفاده می‌کنند که امکان تشخیص مشکلات تیروئیدی در نوزادان را ندارند.

دکتر یاراحمدی اجرای برنامه مدیریت بیماری‌های تیروئیدی در دوران بارداری را از دیگر برنامه های وزارت بهداشت در حوزه بیماری های غیرواگیر عنوان کرد و گفت: این برنامه در سال 93 به صورت آزمایشی در 6 استان کشور اجرا می شود.

به گفته وی استمرار اجرای موفق برنامه مبارزه با کمبود ید در کشور، استقرار برنامه ثبت غربالگری و مراقبت بیماران شناسایی شده در کل کشور از طریق سیستم پرتال از دیگر برنامه‌های مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18749s, 19q