احتمال بروز وبا در پی خشکسالی افزایش می یابد

۱۳۸۷/۰۴/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11266
احتمال بروز وبا در پی خشکسالی افزایش می یابد

محسن زهرايي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود:‌ خشكسالي به عنوان يك مسئله جهاني خطر بروز بيشتر و افزايش موارد ابتلا به بيماري‌هاي اسهالي از جمله وبا را افزايش داده است، اين مسئله به ويژه در مناطق روستايي كه دسترسي كمتري به آب آشاميدني سالم دارند و به ويژه در كشورهاي افغانستان و پاكستان، مردم را به سمت استفاده بيشتر از آب‌هاي ناسالم مانند آب چاه، رودخانه و امثال آن هدايت مي‌كند، به همين علت بايد انتظار بروز موارد بيشتر اين بيماري‌ها را داشته باشيم.
وي گفت: بيماري وبا يك بيماري بومي در كشور ماست كه هر سال شاهد ابتلاي تعدادي از افراد به اين بيماري هستيم كه البته به علت بهبود مراقبت‌هاي بهداشتي، طي سال‌هاي گذشته بيشتر موارد شناسايي شده اين بيماري اتباع خارجي كشورهاي پاكستان، افغانستان و عراق هستند.
وي افزود: طي سال‌هاي 81 تا 83 به طور متوسط هر سال شاهد ابتلاي 90 تا 100 نفر به وبا در كشور بوديم، در سال 84 پس از اپيدمي اين بيماري در مجموع 1133 نفر در كشور به اين بيماري مبتلا شدند، اما سال 85 كمترين ميزان ابتلا به اين بيماري را در 40 سال اخير داشتيم و فقط 24 مورد وبا در كشور شناسايي شد14مورد آن هم اتباع پاكستاني و افغاني بودند، سال گذشته نيز 57 مورد از اين بيماري در كشور شناسايي شد كه بسياري از آنها اتباع كشور عراق بودند.

*وبا در جهان رو به گسترش است

وي در پی اعلام آمار های سازمان جهانی بهداشت گفت:‌ به علت خشكسالي جهاني هر سال موارد ابتلا به بيماري وبا در جهان در حال افزايش است، سال 2005 ميلادي حدود 105 هزار نفر به اين بيماري مبتلا شدند، سال 2006 حدود 110هزار نفر اما در سال 2007 ميلادي ميزان ابتلا به وبا در دنيا 2 برابر شد و به حدود 220 هزار نفر رسيد كه البته اين آمار فقط 10درصد آمار واقعي ابتلا به اين بيماري در دنيا برآورد مي‌شود.
زهرايي ادامه داد: به طور كلي 80 درصد موارد ابتلا به وبا خفيف است و شناسايي آن بسيار مشكل است، حدود 20درصد از موارد ابتلا به اين بيماري علامتي است و نماي باليني دارد كه از اين ميزان نيز درصد كمي شديد است و علايم برق آسا و حاد دارد كه بايد حداكثر ظرف 5 ساعت فرد مبتلا تحت درمان قرار گيرد.
وي گفت: مراجعه ديرهنگام براي درمان اين بيماري، خوددرماني يا استفاده از داروهايي كه علامت اسهالي بيماري را از بين ببرد منجر به اين مي‌شود كه زماني بيمار به پزشك برسد كه به علت از دست دادن بيش از حد آب بدن امكان درمان آن نباشد و مرگ بيمار را باعث شود، داروهايي كه علامت اسهال را از بين مي‌برند موجب مي‌شود، آب بدن دفع شده در داخل روده‌ها بماند و در ظاهر اسهال تشخيص داده نشود.

* بيماري وبا قرنطينه ندارد

رئيس اداره مبارزه با بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي وزارت بهداشت افزود: در زمان حاضر با هماهنگي بين بخشي آمادگي كاملي در سراسر كشور براي مقابله و كنترل بيماري وبا وجود دارد و از نظر امكانات درماني و سرم مشكلي نداريم، اما نمي‌توانيم با قرنطينه مرزها جلوي ورود اتباع خارجي را بگيريم، زيرا بيماري وبا قابلبت قرنطينه ندارد و حتي در كشورهاي توسعه يافته كه اين بيماري را حذف كرده‌اند، هر ساله با ورود مسافران تعداد از موارد اين بيماري را شناسايي مي‌كنند، به خصوص اينكه اين بيماري ممكن است يك دوره نهفتگي داشته باشد و به موقع علايم آن بروز نكند.
وي همچنین گفت: از ابتداي امسال تاكنون هيچ موردي از وبا در اتباع ايراني گزارش نشده است، اما در مورد كشورهاي همسايه هنوز گزارشي نداريم، با اين حال اين مسئله را در كشورهاي همسايه با دقت رصد مي‌كنيم و با توجه به مسئله خشكسالي هوشياري در مورد اين بيماري بيشتر شده است.

*آبياري سبزيكاري‌ها با فاضلاب رفع شد

وي اعلام کرد: در مورد آبياري سبزيكاري‌ها با فاضلاب خوشبختانه با پيگيري‌هايي كه طي 2 سال گذشته انجام شده است و با همكاري وزارت نيرو و وزارت جهاد كشاورزي تقريباً اين مسئله رفع شده است اما نمي‌توان گفت به صفر رسيده است، ضمن اينكه حتي اگر آبياري با فاضلاب هم انجام نشود، تردد احشام و حيوانات و فضولات آنها وجود دارد و بايد حتماً اصول بهداشتي در شستن سبزي‌ها، كاهو و كلم انجام شود، به خصوص اينكه انگل كيست هيداتيك نيز كه از مدفوع سگ سانان دفع مي‌شود، علاوه بر ميكروب وبا از اين طريق به انسان منتقل مي‌شود.
زهرايي افزود: وظيفه دولت و دستگاه‌هاي اجرايي اين است كه به مردم آموزش دهند، خطرات را گوشزد كنند، آب آشاميدني سالم مردم را تامين كنند و امكانات تشخيصي، آزمايشگاهي و درماني را براي درمان بيماري‌هاي اسهالي و از جمله وبا فراهم كنند، اما مردم نيز در اين زمينه وظيفه دارند و بايد اصول بهداشتي آموزش داده شده را رعايت كنند.
وي گفت: مهمترين اقدام شستن دستها با آب و صابون قبل از پخت و صرف هر وعده غذايي است، مسافران حتماً بايد آب بطري يا آب سالم را از خانه براي آشاميدن همراه داشته باشند، صابون مايع همواره بايد در دسترس مسافران باشد، در مورد شستن سبزي، كاهو و كلم نيز بايد اصول بهداشتي شست و شو حتماً رعايت شود.
وي افزود: همان طور كه بارها گفته شده است، شستن سبزي ها بايد در 3 مرحله انجام شود، مرحله اول شست و شو با آب براي از بين رفتن گل و لاي سبزي، دوم شست و شو با مايع ظرفشويي و نگهداري سبزي در آن براي حداقل 5 دقيقه به منظور ليز شدن و از بين رفتن انگل‌هاي چسبيده به سبزي و سرانجام مرحله گندزدايي است كه بايد با استفاده از مواد ضدعفوني كننده كه انواع آن در بازار وجود دارد و با توجه به دستور روي آن انجام شود.كاهو و كلم حتماً بايد برگ برگ شود و بعد همه اين مراحل براي آن انجام شود.
زهرايي گفت: پرهيز از مصرف غذا و سالاد در رستوران‌هاي غير معتبر به خصوص در جاده‌ها، پرهيز از مصرف آب ميوه و غذاهايي كه توسط دستفروش‌ها توزيع مي‌شود نيز از ديگر اقدامات لازم در اين زمينه است.
وي گفت: گر چه اكثريت مردم از بيماري وبا يك ترس تاريخي دارند، اما اگر اقدامات بهداشتي و پيشگيرانه انجام شود و در صورت بروز علايم اسهال فرد بيمار به موقع و به سرعت به پزشك ارجاع شود، مشكلي از نظر بروز اين بيماري در كشور نخواهيم داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20347s, 18q