بارداري و احتمال ابتلا به سرطان مثانه

۱۳۸۷/۰۴/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11269
بارداري و احتمال ابتلا به سرطان مثانه

در اين تحقيق معلوم شد؛ موش‌هايي كه با استفاده از مهندسي ژنتيك طوري متولد شدند كه به اين سرطان مبتلا شوند پس از بارداري هيچ اثري از تومورهاي قابل شناسايي در آنها مشاهده نشد.

در مقايسه در مثانه‌هاي موش‌هاي تغيير يافته و يا ماده‌هايي كه باردار نشده بودند، تومورهاي سرطاني بزرگ در طول مطالعه مشاهده شد.

پژوهشگران مي‌گويند: اين اختلاف بسيار فاحش و قابل توجه است. اين يافته‌ها حاكيست كه برخي از جنبه‌هاي بارداري مانند هورمونها يا شيردهي مي‌توانند در محافظت از بدن در برابر سرطان مثانه نقش داشته باشند. اين در حالي است كه پژوهشگران پيش از اين به ندرت چنين فاكتورهايي را به عنوان عوامل پيشگيري كننده سرطان مثانه در نظر مي‌گرفتند.

در مطالعات قبلي، دانشمندان براي اين كه دريابند چرا زنان در برابر تومورهاي مثانه مصون‌تر هستند در اكثر موارد روي فاكتورهاي خطر زا در مردان متمركز مي‌شدند و در نتيجه به اين نقطه رسيده بودند كه دو عامل سيگار كشيدن و تماس با مواد شيميايي خاص در محيط كار علت نسبت بيشتر بروز سرطان مثانه در مردان است. اما اين فرضيه نتوانست توجيه كند كه با وجودي كه زنان هم سيگار مي‌كشند و در محيط خارج از منزل كار مي‌كنند چرا اين تفاوت فاحش در نسبت ابتلا به سرطان مثانه بين زنان و مردان وجود دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.38854s, 18q