دندانپزشکان از کاربرد افراطی لیزر پرهیز کنند/پزشکان شأن علمی خود را حفظ کنند

۱۳۹۳/۰۳/۰۱ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 112713

سلامت نیوز: رئیس سازمان نظام‌پزشکی کشور گفت: نگاه عمیقی تاکنون به لیزر در پزشکی نداشته‌ایم و نسبت به آن غفلت شده است. لیزر را به عنوان یک درمان لوکس تلقی می‌کنیم در حالی که باید سطح علمی پزشکان در استفاده از لیزر بالا رود و از افراط و تفریط بپرهیزند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا زالی صبح امروز در همایش لیزردرمانی در دندانپزشکی که در هتل المپیک برگزار شد، گفت: نگاه عمیقی تاکنون به لیزر نداشته‌ایم و نسبت به آن غفلت کرده‌ایم و از ظرفیت آن استفاده مناسب نشده است.

وی ادامه داد: لیزر را به عنوان یک درمان لوکس تلقی می‌کنیم که این دیدگاهی نادرست است و باید نسبت به این روش درمانی غفلت‌زدایی شود.

زالی گفت: نگاه علمی و متقن بر شرایط باید ایجاد شود و نباید نگاه افراطی به لیزر داشته باشیم چرا که این نگاه خطرناک است و باید نگاه منطقی جایگزین آن شود.

رئیس سازمان نظام‌پزشکی کشور ادامه داد: ‌40 سال است که لیزر در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که اثرات عمیقی روی بافت‌های بدن ایجاد کرده و به همین دلیل پزشکان باید آشنایی کاملی از استفاده لیزر داشته باشند.

وی افزود: دندانپزشکان نباید شأن علمی خود را در استفاده از لیزر پایین بیاورند بلکه باید نسبت به کارایی آن و روش‌های استفاده از آن آگاهی‌های خود را افزایش دهند و اثرات بیولوژیکی آن را بدانند.

زالی گفت: در سال‌های اخیر گام‌های خوبی در حوزه لیزر برداشته شده و روش‌های جدید بهره‌برداری از آن به صورت مطالب علمی مهیا شده است.

وی تصریح کرد: در دندانپزشکی و سایر حوزه‌ها استراتژی نوین درمانی معطوف به لیزر شده چرا که کاربرد لیزر در بخش‌های مختلف دندانپزشکی از بافت‌های نرم تا سخت مورد استفاده زیادی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: استفاده از لیزر درمانی در دندانپزشکی باعث کاهش اضطراب شده و درمان و ترمیم را سریعتر می‌کند، خونریزی کمتر می‌شود و حتی زمان جراحی نیز کوتاهتر می‌شود.

زالی گفت: ‌در گذشته زمان جراحی طولانی‌تر بود، اما اکنون با استفاده از روش‌های جدید و لیزر زمان حضور بیمار کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: باید در عین حال از استفاده افراطی از لیزر پرهیز کرد. دندانپزشکان باید قضاوت بالینی را اساس کار خود قرار دهند و از افراط و تفریط پرهیز کنند.

رئیس سازمان نظام‌پزشکی کشور ادامه داد: لیزر به دلیل ویژگی بیولوژیکی که ایجاد می‌‌کند، باید حتماً ایمنی آن در نظر گرفته شود و دانش کافی در این موضوع بسیار اهمیت دارد، بنابراین استفاده از لیزر می‌تواند فرصت و تهدید باشد.

وی با تأکید بر اینکه دندانپزشکان باید با اثرات بیولوژیکی لیزر آشنا شود، گفت: طبق مطالعاتی که بر روی بخشی از جامعه پزشکی در سال‌های گذشته انجام شده، مشخص شد به شدت در بحث لیزر درمانی به برنامه‌های باز‌آموزی نیاز دارند.

رئیس سازمان نظام‌پزشکی کشور همچنین با اشاره به حضور متخصصان دندانپزشکان ایتالیایی در این همایش، گفت: در دیپلماسی عمومی فعل و انفعالات علمی به عنوان یک استراتژی مطرح است و ظرفیت استثنایی برای ارتباط علمی وجود دارد که حتی در سال‌های گذشته نیز گسسته نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26588s, 18q