تاثیر «آپنه خواب» بر شنوایی

۱۳۹۳/۰۳/۰۲ - ۱۵:۲۲ - کد خبر: 112728
تاثیر «آپنه خواب» بر شنوایی

سلامت نیوز: پزشکان معتقدند آپنه نه تنها بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد بلکه حتی ممکن است با ناشنوایی نیز مرتبط باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان آمریکایی در بررسی‌ اخیر خود دریافتند آپنه یا همان وقفه تنفسی حین خواب با کاهش قدرت شنوایی در فرکانس بالا و پایین همراه است. در واقع نتیجه این بررسی نشان می‌دهد آپنه خواب به تنهایی اتفاق نمی‌افتد بلکه نشانه‌ای از دیگر مشکلات نهفته جسمی است.

دکتر «نئومی شاه» یکی از متخصصان این مطالعه گفت: آپنه خواب بیماری مزمن و فراگیری است که هنگام خواب بروز می‌کند. این بیماری بر چندین عضو مختلف و مهم بدن تاثیر می‌گذارد.

طبق گزارش انجمن ملی خواب،‌ آپنه خواب اختلال شایعی است که 18 میلیون آمریکایی به آن مبتلا هستند. این عارضه در خواب اختلال ایجاد می‌کند و موجب خستگی روزانه و علائم دیگر می‌شود.

این متخصص در مورد ارتباط آپنه خواب و کاهش شنوایی گفت: مجموعه‌ای از فاکتورها هستند که موجب بروز التهاب و عملکرد نادرست رگ‌های خونی می‌شوند و گوش‌ها در برابر این نوع صدمات، آسیب‌پذیرند.

در این بررسی 14 هزار نفر و با میانگین سنی 41 سال حضور داشتند. همچنین حدود 10 درصد آنان به آپنه خواب و 30 درصد به نوعی از نارسایی شنوایی مبتلا بودند.

به گزارش هلث‌دی نیوز،‌ متخصصان در این مطالعه دریافتند که آپنه خواب با افزایش 31 درصدی نارسایی شنوایی در فرکانس بالا و افزایش 90 درصدی نارسایی شنوایی در فرکانس پایین مرتبط است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48645s, 19q