پنیر سویا و احتمال افزایش ابتلا به آلزایمر

۱۳۸۷/۰۴/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11276
پنیر سویا و احتمال افزایش ابتلا به آلزایمر

اين تحقيقات بر روي 719 سالخورده اندونزيايي که در جزيره جاوه زندگي مي کنند، صورت گرفته است.

در اين تحقيقات، پژوهشگران متوجه شدند که مصرف زياد پنير سويا يعني دست کم يک بار در روز به زوال حافظه به خصوص درميان کساني که بيش از 68 سال دارند کمک مي‌کند.

در کشورهاي توسعه يافته عده زيادي براي تامين پروتئين مورد نياز بدن به جاي گوشت از فرآورده هاي سويا استفاده مي‌کنند.

دانه‌هاي سويا داراي مواد مغذي هستند که فيتواستروژن، خوانده مي‌شود. اين مواد همان تاثير هورمون زنانه استروژن را دارند.


شواهدي که به دست آمده نشان مي دهد که فيتواستروژن‌ها ممکن است مانع صدمه خورن مغز اشخاص جوان و ميانسال شوند ولي تاثير آن بر مغز افراد سالخورده کمتر روشن است.

مطالعات اخيرمبين اين است که مصرف زياد فيتواستروژن‌ها ممکن است خطر اختلال مشاعر را افزايش دهد.

پرفسور ايف هوگرورست که سرپرستي اين مطالعات را برعهده داشته مي گويد: تحقيقات قبلي نشان داده بود که استروژن درماني، خطر ابتلا به زوال عقل را در ميان افرادي که بيش از 65 سال دارند افزايش مي‌دهد.

پرفسور هوگرورست، مي افزايد: استروژن‌ها و فيتواستروژن‌ها به رشد سلول‌هاي مغز کمک مي‌کنند و اين تاثير براي مغز افراد سالخورده، لزوما چيز خوبي نيست.

پژوهشگران اذعان دارند که بايد مطالعات بيشتري صورت گيرد تا معلوم شود اين نتيجه گيري در مورد ساير گروه هاي قومي نيز صدق مي کند يا خير.

لازم به ذکر است که در تحقيقات قبلي مصرف زياد پنير سويا علت افزايش خطر ابتلا به اختلال مشاعر در ميان مردان سالخورده ژاپني تبار آمريکايي معرفي شده بود.

پرفسور ديويد اسميت از دانشگاه آکسفورد مي گويد: پنير سويا داراي يک فرمول پيچيده و داراي اجزاء زيادي است که ممکن است در بدن تاثير بگذارند.

ربکا وود، از بنياد تحقيقات درباره آلزايمر، که هزينه پروژه مورد بحث را به عهده گرفته نيز معتقد است بايد تحقيقات بيشتري در باره تاثير سويا و فرآورده هاي آن بر حافظه صورت گيرد.

ربکا وود، مي گويد بيش از نيم ميليون نفر در بريتانيا مبتلا به بيماري آلزايمر هستند و نياز مبرمي به يافتن راه معالجه آن و يا جلوگيري از ابتلا به آن وجود دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.92211s, 18q