كشف نقطه ضعف ويروس تبخال براي درمان موثرتر

۱۳۸۷/۰۴/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11277
كشف نقطه ضعف ويروس تبخال براي درمان موثرتر

يك ويروس شناس دانشگاه دوك در دورهام واقع در كاروليناي شمالي كه پژوهشگر اصلي اين تحقيق است مي‌گويد: به زودي قادر خواهيم شد كه ويروس تبخال معمولي (HSV-1) را از مخفي گاه خودش در بدن انسان بيرون بكشيم و با دارو به گونه‌اي موثرتر به آن حمله كنيم.

بريان كولن در اين باره افزود كه با كمك تيم تحقيقاتي خود سرنخ‌هايي را كشف كرده‌اند كه نشان مي‌دهند؛ چطور ژني موسوم به LAT با كمك ويروس تبخال فعال شده و شروع به كار مي‌كند.

اين ويروس شناس كه HSV-1 را بعنوان يك جانور مطيع توصيف كرده خاطرنشان ساخت كه اين ويروس در داخل نورون‌ها (سلولهاي عصبي) يك فرد چرت مي‌زند و به اين ترتيب دور از داروها و سيستم ايمني بدن در امان مي‌ماند.

وي گفت: دانشمندان از مدتها پيش حدس مي‌زدند كه ژن LAT‌ كليد توانايي تبخال براي باقي ماندن و پنهان شدن در داخل سلولهاي عصبي است، اما هيچ كس از چگونگي اين فرآيند اطلاعي نداشت.

براي كشف اين راز، پژوهشگران موش‌هاي آزمايشگاهي را به ويروس HSV-1 ‌آلوده كردند و سپس منتظر ماندند تا ويروس به سلولهاي عصبي پناه برده و ساكت بماند.


اين گروه از پژوهشگران سپس آثاري از قطعات RNA‌ را در سلولها مشاهده كردند كه با ژن LAT شباهت داشتند.

نتايج اين تحقيقات در مجله علمي نيچر منتشر شده است.

تبخال عبارت از يك عفونت ويروسي مسري و شايع است كه گاهي با زرد زخم اشتباه گرفته مي‌شود و عامل بروز آن ويروس HSV-1 است.

اين بيماري معمولا لب‌ها، لثه‌ها و ناحيه دهان و به ندرت قرنيه و گاهي هم ناحيه اندام‌هاي تناسلي را درگير مي‌كند.

علائم شايع اين بيماري بروز تاول‌هاي بسيار كوچك و البته دردناك معمولا در اطراف دهان و گاهي روي اندام‌هاي تناسلي است.

اين تاول‌ها گروهي ظاهر مي‌شوند و در اطراف هر كدام يك حلقه قرمز وجود دارد. داخل اين تاول‌ها مايع وجود دارد اما پس از مدتي تاول‌ها خشك شده و ناپديد مي‌شوند.

در صورتي كه چشم‌ها دچار عفونت شوند علايم آن عبارت از درد و قرمزي چشم، احساس وجود شيء خارجي در چشم، حساسيت به نور و جاري شدن اشك از چشم‌ها هستند.

علت بروز بيماري حمله عفونت با ويروس تبخال به پوست است كه اغلب پيش از بروز عفونت به شكل فعال، ماه‌ها و يا حتي سالها در محل پنهان مي‌ماند.

بدن اغلب افراد پادتن‌هايي را عليه ويروس توليد مي‌كند كه آن را در كنترل در مي‌آورد مگر اينكه عوامل خطر زايي وجود داشته باشد كه منجر به بروز بيماري شود.

اين ويروس از طريق تماس فرد با فرد مبتلا يا تماس با ترشحات بزاقي، چشمي، ادرار يا مدفوع انتقال مي‌يابد.

لازم به تذكر است كه زخم و تاول‌هاي تبخال تا زماني كه به طور كامل درمان نشده باشند، بيماري زا هستند و امكان انتقال عفونت وجود دارد.

برخي فاكتورها مي‌توانند اين بيماري را تشديد كنند كه شامل اگزما در نوزادان، استرس فيزيكي و عاطفي، وجود يك بيماري كه مقاومت بدن را كاهش دهد (حتي سرماخوردگي)، تماس زياد با آفتاب، دوره عادت ماهيانه، ‌مصرف داروهاي سركوب كننده سيستم ايمني بدن و يا مراجعه به دندانپزشكي هستند.

اگرچه راه‌هايي براي تسكين تبخال وجود دارد اما هنوز دارويي قطعي براي درمان آن در دست نيست. در برخي موارد نيز آنتي بيوتيك‌هاي موضعي براي درمان تجويز مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.33067s, 18q