وجود يك ميليون و 325 هزار معتاد در كشور

۱۳۹۳/۰۳/۰۳ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 112829

سلامت نیوز: روزانه 9 نفر به خاطر مصرف مواد مخدر در كشور جان خود را از دست مي‌دهند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، رحماني فضلي در همايش ائمه جمعه و اعضاي شوراي نواحي و مناطق تهران گفت: موضوع مواد مخدر از مسائلي است كه تا مستقيما درگير آن نشويم نمي‌توانيم ابعاد آن را درك كنيم. من در زماني كه پاسدار بودم تا زماني كه در صدا و سيما و نمايندگي مجلس را بر عهده داشتم با اين موضوع آشنا بوده‌ام، اما از زماني كه مسئوليت آن را بر عهده گرفتم متوجه شدم كه من فقط 10 درصد از حوزه مواد مخدر اطلاع داشتم.

وي با بيان اينكه اگر درون يك خانواده يك معتاد هم وجود داشته باشد آن خانواده درگير مسائل مختلف روحي و بي آبرويي و آسيب‌هاي اجتماعي خواهد شد، گفت: اين آسيب‌ها به حدي است كه خانواده به زنداني شدن و حتي اعدام فرزندش راضي مي‌شود.

دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اينكه يك ميليون و 325 هزار معتاد در كشور وجود دارد گفت: اين كف آمار است و آمارهاي بيشتري نيز اعلام شده اما همين تعداد هم بسيار زياد است و اگر آنرا در چهار كه نرم تعداد خانواده ايراني است ضرب كنيم پنج ميليون و 500 هزار نفر مستقيما درگير مسئله اعتياد هستند.وي با تاكيد بر اينكه حدود 55 درصد از معتادين متاهل هستند، اظهار كرد: اين به اين معناست كه 700 هزار همسر درگير اين موضوع اند و اگر خود دچار اعتياد نشده باشند دچار آسيب‌هايي همچون همسرآزاري و غيره مي‌شوند.

وي افزود: اگر هر كدام از اين خانواده‌ها دو فرزند نيز داشته باشند به عبارت ديگر يك ميليون و 400 هزار فرزند در خانواده‌اي زندگي مي‌كنند كه ناهنجار است و فرزنداني كه در اين خانواده‌ها تربيت مي‌شوند خود در آينده چرخه اعتياد را تكميل مي‌كنند.

دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر 55 درصد عامل طلاق در كشور را اعتياد عنوان كرد و افزود: اين آماري است كه قوه قضاييه اعلام كرده است. از آنجايي كه تمام مطبوعات و رسانه‌ها بر لزوم كاهش طلاق تاكيد مي‌شود اگر به اعتياد رسيدگي كنيم 55 درصد آن حل خواهد شد.رحماني فضلي با تاكيد بر اينكه 70 درصد زنداني‌هايي كه در زندان هستند عاملش اعتياد بوده است گفت: حدود 45 درصد مستقيما با مواد مخدر در ارتباط بودند و حدود 70 درصد جرمشان غيرمستقيم مرتبط با مواد مخدر بوده است.

وزير كشور با اشاره به اينكه يكي از معضلات نظام زندان‌هاست ، گفت: قوه قضاييه به دنبال افزايش بودجه است تا بتواند پاسخگوي زندان‌هايي كه پر شده‌اند باشد. اگر اعتياد را كنترل كنيم، هم زندان‌ها خالي مي‌شود هم مشكل طلاق حل مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه امروزه جوانان بيشتر رو به اعتياد آورده‌اند، گفت: در گذشته افراد بعد از 50 سالگي براي درمان و افزايش نيرو به مواد مخدر رو مي‌آوردند و از مواد مخدر سنتي استفاده مي‌كردند. اكنون جوانان با استفاده از مواد مخدر صنعتي رو به اعتياد آورده‌اند. در سال گذشته حدود 350 لابراتوار صنعتي توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر منهدم شده است.

وي با اشاره به دلايل و آسيب‌هاي رو آوردن جوانان به اعتياد گفت: تنوع در مواد مخدر بالا رفته و جوانان براي كمبود استرس، لاغري، ناتواني جنسي، تمركز حواس از اين گونه مواد استفاده مي‌كنند و اگر در گذشته افراد با استفاده از مواد مخدر سنتي نصف يك زمين كشاورزي را شخم مي‌زدند امروزه با استفاده از مواد مخدر صنعتي دچار توهم مي‌شوند يا همسر خود را مي‌كشند يا به دختر خود تجاوز مي‌كنند.رحماني فضلي با بيان اينكه ترنوول مواد مخدر در دنيا 450 هزار ميليارد دلار است گفت: اين به اين معناست كه سود حاصل از مواد مخدر چهار برابر بودجه كل كشور ايران است. قاچاقچيان در ايران حدود چهار ميليارد دلار از طريق قاچاق مواد مخدر درآمد دارند و در سال گذشته حدود 570 تن مواد مخدر كشف شد و 270 هزار نفر به زندان رفتند.

همچنين حدود 500 تن از اين مواد در كشور مصرف شده است.وي با بيان اينكه در يكي از استان‌هاي مهم كشور 25 درصد كارگران صنعتي معتاد هستند گفت: روزانه 9 نفر به خاطر مصرف مواد مخدر جان خود از دست مي‌دهند كه سال گذشته توانستيم سه درصد از آمار مرگ و مير را كم كنيم و 17 درصد كشفيات را افزايش دهيم. در چند سال اخير 3700 شهيد داده‌ايم اين به اين معناست كه 3700 خانواده بي سرپرست شده‌اند.

وي افزود: زحمات بسيار زيادي در اين مسير كشيده‌ايم اما آنچه كه جامعه نشان مي‌دهد زحمات كافي نبوده و هنوز از قاچاقچيان عقب هستيم.وي با اشاره به اجتماعي كردن مبارزه با مواد مخدر گفت: در گذشته تمركزمان بر روي پيشگيري، ‌درمان و مقابله بوده است اما حال يك بند به آن تحت عنوان صيانت اضافه شده است.

دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اينكه در بهترين شرايط فقط 20 درصد بهبوديافتگان پاك مي‌مانند گفت: يكي از دلايل مهم بازگشت بهبود يافتگان به اعتياد عدم جامعه پذيري جامعه است. زماني كه به معتاد بهبود يافته كار ندهيم و در فرهنگمان او را طرد كنيم طبيعتا به اعتياد باز مي‌گردد.رحماني فضلي با اشاره به اينكه 80 درصد مصرف كنندگان مواد مخدر توزيع كننده هستند گفت: خرده فروشي ما از طريق همين معتادان انجام مي‌شود. 63 درصد معتادان داراي شغل بوده‌اند و اين به اين معناست كه مي‌توانيم آنها را دوباره به شغل‌هايشان بازگردانيم.دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اينكه در طرح اجتماعي كردن مبارزه با مواد مخدر با كميته امداد و بسيج قراردادهايي امضا شده است، گفت: تمام تلاش خود را براي جامعه پذيري معتادان انجام مي‌دهيم در اين مسير 53 درصد سازمان‌هاي مردم نهاد افزايش يافته‌اند و هر سازمان حدود 360 نفر را ترك مي‌دهد.

وي با تاكيد بر اينكه اگر مردم وارد عرصه مبارزه با مواد مخدر شوند مسئله حل خواهد شد گفت: از مردم توقع چنداني نداريم اگر هر فرد فقط مراقب خانواده خود باشد و جواني كه به بهانه تولد يا مراسم عروسي و غيره تا قبل از ساعت 9 به خانه برنگشت بايد نگران شود، بسياري از مسائل حل خواهد شد.

رحماني فضلي با تاكيد بر اينكه ائمه جماعات مساجد اولين مرجع حضور مردم هستند گفت: از بين بردن يك ميليون و 300 هزار معتاد با كمك اين عزيزان امكان پذير است.

اگر حتي دو نفر از طريق روايت و احاديث تحت تاثير قرار گيرند همان كافي است.وي با اعلام اينكه 22 درصد معتادين بالاتر از ليسانس هستند گفت: اگر مي‌خواهيد سرقت، همسرآزاري، قتل و غيره از بين برود بايد براي اين مسئله سرمايه گذاري كنيد.دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاكيد بر اينكه اجتماعي كردن مبارزه با مواد مخدر از موضوعات اصلي ماست گفت: ائمه جماعات مساجد هرگونه حمايتي كه در حد توانمان باشد از آنها دريغ نخواهيم كرد و حاضريم تفاهم نامه‌اي با امور مساجد به امضا برسانيم تا هر كمكي اعم از نقدي و غير نقدي ارائه كنيم تا هم ثوابي كرده باشيم و هم امنيت جامعه را تامين كرده باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11385s, 19q