شکل ظاهری مدفوع و ارتباط آن با سلامت

۱۳۸۷/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11286
شکل ظاهری مدفوع و ارتباط آن با سلامت
• مدفوع خشک و سخت: فاصله زمانی بین خوردن غذا و عبور از دستگاه گوارش و سپس دفع روی محتویات مدفوع تاثیر می گذارد. زمان متوسط عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش و سپس عمل دفع حدود 40 الی 45 دقیقه است. بنابراین اگر مواد بیش از این زمان در دستگاه گوارش باقی بماند مایعات آن باز جذب شده و مدفوع سخت و خشک می گردد. بعضی از داروها مانند داروهای فشارخون ، هیستامین ها، و داروهای ضد افسردگی باعث کند شدن حرکت دستگاه گوارش می شود. یبوست که بدلایل زیادی مربوط می باشد باعث سفتی و خشکی مدفوع است. در بعضی از افراد مصرف زیاد لبنیات باعث ایجاد یبوست می شود . همچنین کمبود آب بدن یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل است زیرا چنانچه بدن با کم آبی مواجه شود ، هرکجا که آب بیابد آن را بازجذب می کند.
• مدفوع تکه تکه : شکل ظاهری مدفوع طبیعی به صورت نرم ، به مقدار زیاد ، به راحتی و یکباره دفع می گردد. اما زمانی که وضعیت به شکل مطبوع نباشد، مدفوع به شکل گلوله و تکه تکه دفع می گردد. زمان عبور مدفوع از دستگاه گوارش یکی از مواردی است که اگر زیاد طول بکشد باعث بروز این حالت می شود. کمبود فیبر در رژیم غذایی یکی دیگر از دلایل است . بعضی از رژیم های غذایی که مثلا بر روی مصرف پروتئین و کاهش مصرف کربوهیدرات تمرکز دارد باعث بروز این حالت می شود.
• مدفوع آبکی: بدن انسان روزانه 8 لیتر مایع تولید می کند – از معده، غدد بزاقی، پانکراس- به منظور کمک به تجزیه مواد غذایی و کمک به عبور آن از سیستم گوارش. در شرایط نورمال مقدار زیادی از این مایعات در طول مسیر جذب شده و  باعث ایجاد مدفوع نرم می شود. اما اگر موادغذایی خیلی سریع عبور کند فرصتی برای جذب مایعات آن نبوده و در نتیجه مدفوع به شکل فوق العاده آبکی دفع می گردد.دلیل بروز این حالت می تواند بدلیل افزایش یکباره مصرف فیبر یا عفونت باکتریایی یا ویروسی باشد. وقتی عفونت اتفاق بیافتد بدن شروع به تولید سم می کند و در نتیجه آب آزاد می شود. در نتیجه مواد خیلی سریع از سیستم گوارش عبور می کند تا بدن ازشر آنها خلاص شود.
• مدفوع باریک: این وضعیت نیازمند توجه جدی است . زیرا می تواند نشانه ای از سرطان روده یا وجود پولیپ باشد. هر گونه توده در مسیر روده ایجاد انسداد می کند و در نتیجه باعث عبور مواد به صورت باریکتر می شود. بنابر این در صورت مشاهده این وضعیت به پزشک گزارش دهید.
• مدفوع بی رنگ: مدفوع طبیعی تحت تاثیر نوع ماده غذایی ، نوع دارویی که فرد مصرف می کند یا سایر فاکتورها طیف وسیعی از رنگ ها را به خود می گیرد. اما اگر مدفوع به صورت کم رنگ دفع شود بدلیل وجود مشکل  در طول دستگاه است. کبد به منظور کمک در تجزیه چربی ها ماده صفرا را به داخل دستگاه گوارش می ریزد که همین صفرا باعث ایجاد رنگ مدفوع می شود . اما اگر انسداد در کبد یا در مجاری عبور صفرا پیش آید مدفوع به شکل کم رنگ دفع می شود . همچنین اختلالات پانکراس نیز همین حالت را به دنبال دارد.
• مدفوع با رنگ قرمز روشن: مشاهده مدفوع با این رنگ ممکن است کمی نگران کننده باشد اما قبل از مراجعه به پزشک بهتر است کمی تامل کنید . شاید تحت تاثیر غذایی باشد که چند ساعت پیش خورده اید مثل چغندر یا آب نبات های رنگی، این رنگ در مدفوع ظاهر می شود. اما اگر به طور واضح در مدفوع رگه های خونی مشاهده کردید ، به دلیل خونریزی داخلی است. شاید به دلیل مشکل بواسیر یا حتی بوجود آمدن شکاف در اثر فشار آوردن برای عبور محتویات روده ایجاد شده است. اگر در اغلب موارد با فشار محتویات روده تخلیه شود منجر به بروز بواسیر دردناک می شود. پس بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. ولی چنانچه هرگز سابقه مشاهده خون د ر مدفوع نداشته اید می تواند به دلایل جدی تری همچون سرطان روده باشد.
• مدفوع بسیار تیره: اگر مدفوع به طور ناگهانی تیره و قیرگونه شد ، می تواند به دلیل مصرف قرص های ویتامین باشد که روزانه مصرف می کنید. مثلا مکمل های آهن خالص یا حاوی مولتی ویتامین باعث ایجاد رنگ تیره مدفوع میشود. اما چنانچه این مکمل ها را مصرف نمی کنید ولی این تغییر را در مدفوع مشاهده کردید بهتر است به پزشک اطلاع دهید. زیرا اگر خونریزی در بخش های ابتدایی دستگاه گوارش، مثل معده یا مری اتفاق بیافتد ایجاد مدفوع تیره و قیرگونه می شود. بنابراین رنگ قرمزمدفوع –قرمز روشن یا قرمز تیره- می تواند نشانه ای از محل خونریزی باشد.
• مدفوع شناور و بسیار بدبو: مدفوع طبیعی پس از دفع بلافاصله جریان نمی یابد. اما اگر بدن در جذب چربی از غذای مصرفی مشکل یابد ، چربی در مدفوع ظاهر می شود و در نتیجه مدفوع زرد رنگ، به صورت چرب و بسیار متعفن  و به صورت شناور دفع می شود. بیماریهای شکمی اصولا باعث بروز اختلال در جذب می شود . نوع تغذیه نیز می تواند این وضعیت را به همراه آورد. مثلا غذاهای حاوی اولسترا(نوعی چربی کاذب موجود در چیپس یا سایر غذاهای سرخ کرده) یا بعضی از داروهای کاهش وزن مثل زنیکالXnical یا داروی غیر تجویزی منسوب به زنیکال با نام Alliباشد.
• توالی دفع: معمولا توالی دفع در افراد مختلف متفاوت است و نمی توان گفت چند بار دفع در روز می تواند نرمال باشد. یک بار دفع در روز یا سه بار در روز. اما اگر تغییری در توالی روتین دفع مشاهده کردید این وضعیت نیازمند توجه است. شاید به دلیل مصرف فیبر دفعات دفع افزایش یابد یا به دلیل عدم مصرف فیبر کافی، نخوردن صبحانه(خوردن صبحانه به حرکت محتویات روده کمک می کند)، یا عدم مصرف غذای کافی یبوست پیش آید. زیرا بدن قادر به تولید مواد زاید به اندازه کافی نخواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
آمینا
بسیار مطلب ارزنده و مفیدی ارایه کردید.سپاس
یاس
سلام ،وقتتون بخیر.
من 18سالمه و مشکل گوارشی دارم دفع من در اکثر مواقع به صورت یبوست هست،پیش متخصص گوارش هم رفتم بعد از کلی آزمایش.و آندوسکوپی گفتن که پولیپ معده دارم و قرص معده و نولپازا تجویز کردند که به خاطر عوارض اون که هم نفخ معده و یبوست بود مصرفشو قطع کردم. از قبل شقاق داشتم که بعد از معاینه پیش یه دکتر دیگه هموروئید نوع 1هم به اینا اضافه شد و الان همچنان مشکل دفع من وجودداره و قطر مدفوع هم سه روزی هست که3یا4سانت شده.
ممنون میشم راهنمایی کنین
حامد
با تشکر مطلب خوب و کمک کننده بود .
اكرم
من چند وقته در مدفوع خودم مايع لزج سفيد رنگ ميبينم
ميترسم سرطان روده يا معده باشه هنوز پيش دكتر نرفتم متاهل هستم ٣٦ سال سن دارم لطفا راهنماييم كنيد
مریم
سلام
من پسر 2/5 ساله
دارم که در دفع مدفوع در بیشتر موارد با وجود تغذیه درست مشکل داره و به شدت به خودش فشار میاره و در 90 درصد موارد به تکه تکه است
البته مدفوع هر روز انجام میشه اما به صورتیه که توضیح دادم .
ممنون میشم راهنمایی کنید .
فرشته
سلام .منم یه دختر سه سال و نیمه دارم که دقیقا همین مشکل و داره اگر میشه منم راهنمایی کنید .ممنون
ونوس
باسلام
دکتر لطفا به من کمک کنبد
من حدود 3هفته پیش درد عجیبی درناحیه شکم داشتم اسپاسم مانند و نمیشد دقیقا بگم از معده بودیانه تقریبادرناحیه زیرمعده.به پزشک داخلی مراجعه کردم احتمال عفونت روده دادن و دارو دادن.داروهاروکامل مصرف نکردم چون بعدازیکی دوروز درازبین رفت ولی بعدش درگیرنفخ شدید ومشکل دردفع شدم.حالتی مثل یبوست ولی مدفوعم سفت نبود و الان حدود 10روزه که نفخ شدید و مدفوع چسبناک دارم ودفع هم کامل انجام نمیشه.لطفا منوراهنمایی کنین خواهش میکنم
محرابعلی مشایخ
من 43 سال دارم مدت طولانی است که از نفخ شکم و دفع مدفوع رنج می برم گاهی هم درد معده دارم.و از روده ها و معده ام سرو صدای زیادی ایجاد می شود اخیرا به دکتر مراجعه مردم و دو روز است که از قرص مترونیدازول استفاده میکنم . اکنون صدای روده هایم کمتر شده ولی نفخ و مشکل دفع کماکان وجود دارد. خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید . متشکرم
دوره درمان این دارو را تا آخر ادامه دهید و کامل کنید تا بهبودی حاصل شود
رسول
سلام. من 18 سالمه
چند روزه که مدفوعم بسیار کلفت شده و اصلا قابل دفع نیست.
واقا نمیدونم چیکار کنم. لطفا راهنماییم کنید. ممنون
pouya
س من مدتیه که هر دو یا هر روز یبار اونم به زور مدفوع میکنم یبار نازک یا یبار شل چسبان با بوی خفن لطفا ج من رو بدید
سلام
من یک سالی میشه که مدفوعم به صورت تقریبا شل و بسیار چسبنده و سخت خارج میشه خسته شدم دیگه لطفا راهنماییم کنید
مهدي
با عرض سلام احتراما بنده پارسال كلونوسكوپي كردم و پوليپ روده برداشته ام و عفونت روده داشتم و اسپاسم شديد روده و بعد از يك دوره استفاده دارو همچنان هم درد شديد پهلو دارم كه مربوط به اسپاسمم ميشد و هم مدفوع شديدا باريكي دارم .
لطفا بفرماييد چه كار كنم ؟
مریم
سلام،من 25 سالمه،یه 2 سالی هست که مشکل دفع مدفوع دارم،مدفوعم تیکه ای و باریک میاد و با حجم کم، و گاهی هم به صورت عادی دفع میشه ،کلونوسکپی و آندوسکپی انجام دادم ،گفتن در معده و روده کمی التهاب دارم،همه جور دارو هم خوردم ولی خوب نمیشم ،درضمن نفخ زیادی هم دارم،فقط مترونیدازول و قرص سفالکسین کمی حالمو بهتر میکنه و و شکمم هم گاهی صدا میده واقعا نمیدونم چیکار کنم، خواهش میکنم راهنماییم کنید,
محبوبه
با سلام من 26سالمه و2ساله که مشکل دفع مدفوع دارم.مدفوعم یکبار شل باریک تیکه ای گلوله وبعضی مواقع عادی است.دکتر رفتم میگه سندرم روده تحریک پذیره.دیگه اعصابم خراب شده.نظرشما چیه؟لطفا جواب منو به آدرس ایمیلم بفرستین.تشکر
جعفر خطر
آقا من یه سوال دارم...من کم میخورم ولی اندازه گاو مدفوع میکنم مشکل چیه؟
پ.د
سلام.من 2 ماه پیش به مدت 2 هفته درد شدید معده داشتم.بعد رفع شد.بعد از اون مدفوعم دو رنگ شده.سبز نسبتا تیره و سبز کاملا تیره که سبز کاملا تیره کمتر از سبز نسبتا تیره هستش.آیا امکان خونریزی معده هست؟
سلام.من یک مادر شیرده هستم که فرزندی10 ماهه دارم.حدودیک هفته است که دورن مدفوعم ماده ای لزج مانندخلط سینه مشاهده میکنم.آیاطبیعی است?
بهروز
باسلام بنده مدفوعی کلفت و روزانه با حجم زیاد معمولا به قطر 4سانت و طول 40 سانت دفع میکنم آیا ایرادی در سیستم گوارشی دارم یانه؟
فاطیما
سلام میخواستم بدونم گاز بیش از حد معده رو با چی میشه درمان کرد
یا اینکه مایع زرد رنگ بعد از مدفوع خطرناک هست یا نه؟
مسعود
سلام،کپسول ژله ای سوپرمینت خیلی در درمان گاز معده موثره.
سلیم
سلام من معدم سوزش داره مدفوععم بزورمیاد سفت هست همراه چیزی شبه به عفونت همراهش میاید توروخداجواب بدید خیلی درد داره
مهسا
سلام می خواستم بدونم رگه های خونی همراه با بلغم در مدفوع نشانه چیست و همراه با دل پیچه لطف کنید راهنماییم کنید
باسلام. مدتي هست كه احساس شبيه زمان اسهال دارم ولي وقتي دستشويي ميرم متوجه ميشوم اسهال نيستم ابتدا آب زرد گاهي همراه لكه خون وبعدش چيزي شيره مانند، بيشتر شبيه اخلاط بيني مي بينم وبعدش مدفوع با فشار .....لطفا كمك كنيد نگرانم ..
زهرا فردی
مشگل دفع زیادی مدفوغ
امید
سلام. من حدودا یک سالی میشه که رنگ مدفوعم سبز درمیاد.
حدود بیست سال هم میشه که کلیت دارم وکمی هم مشکل عصبی دارم. تو این یک سال رنگ و شکل مدفوع من تو هر هفته چند بار تغییر میکنه. مثلا یه روز نرم و فرداش معمولی تر تر و قطر مدفوعم هم همیشه باریکه. یه هفته ای هم میشه که وقتی صبح حا از خواب پا میشم درد شدیدی زیر نافم احساس میکنم که بعد رفتن به دستشویی قدری راحت تر میشم.44 ساله هستم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.
علی
تست تب مدیترانه ایی بدید معروف به FMF در صورت مثبت بودن می بایست قرص کلشی سین با مقدار مصرف تجویز شده از سوی پزشک مصرف نمایید
مجيد
سلام .29 سال سن دارم و زخم اسنا اشر وزخم بالاي معده (مري) نيز دارم .اين مشكلاتم در حال بهبود است اما مدفوع من هميشه خميري و با باد خارج ميشه آيا مشكلي دارم و آيا پيشنهاد كلونوزكپي مي كنيد . خواهش ميكنم زودتر پاسخ بديد خيلي نگرانم
حمزه
سلام چندسالی است بیشترمواقع مدفوع من به صورت خمیری همراه با پرتاب میباشد و چسبندگی زیادی هم دارد. خواهشمند است راهنمایی فرمایید.
سارا
سلام دختر ده سالی دارم که بعداز غذا فورا برای دفع به توالت میرود ومدفوع بد بوی دارد خواهش میکنم راهنمایی کنید چکار کنم
بني اسد
باسلام.
من چند روزي هست كه احساس شبيه زمان اسهال دارم ولي اسهال نيستم وقتي دستشويي ميرم ابتدا آب زرد رنگ وبعدش چيزي شبيه اخلاط بيني زرد رنگ مي بينم وبعدش مدفوع با فشار .......بعضي وقتها هم بعد از دفع حالتي ضعف بر من عارض مي شد لطفا كمك كنيد نگرانم تشكر
ماکان
با سلام من یه مدتی هست که دچار معده دردهای دردناک میشوم و فشار بالایی دارم به دکتر که مراجعه کردم هموگلوبینم بیش از حد نرمال بود و فست خون انجام دادم و دارو مصرف میکنم الان 3-4 روز هست که مدفوعم به رنگ تیره تری در آمده .
میشه راهنمایی بکنید منو
مریم
با تشکر از مطالب مفیدتون. من خودم دچار یبوست مزمن هستم به طوری که گاهی رعایت رژیم غذایی و مصرف دارو کمک چندانی بهم نمیکرد، مدتی است که حدود 45 دقیقه در طول روز پیاده روی میکنم و در کنار آن رژیم غذایی مناسبی دارم ومشکلم تا حد قابل توجهی مرتفع شده. شاید مشکل سارا خانم هم با ورزش حل شود.
سلام.من برای مشکل درد معده به پزشک مراجعه کردم و پس از ازتشخیصص ورم معده و کمی عفونت به من آنتی بیوتیک دادند.حالا که آنها را مصرف کردم و تمام شدند بعد از یک هفته شروع به دل پیچه در حین دفع مزاج و شل بودن به همراه لزج بودن مدفوع را دارم.آیا جدی است؟
سید محمد حسین خضری
من الکی نظر نمی دم ولی این مطلب واقعا به درد به خور بور بود
سارا
سلام من دختری 20 ساله هستم که مشکل یبوست دارم تقریبا 7 سال این مشکلو دارم البته مادرمم همیشه مشکل یبوست داره که تو خونوادشون انگار ارثی ازمایش دادم فهمیدم کم کاری تیرویید دارم ولی مشکل یبوستم حل نشده هر چی دارو هست تا حالا خوردم دیگه خسته شدم مشکل شقاق مقعد هم بیدا کردم که باید عمل کنم اقای دکتر 1.2بار بیش اومده که مدفوعم سیاه شده چند بارم قطرش خیلی بزرگ شده که باعث شده شقاق بگیرم الان که 2روز شربت انجیر میخورم هنوز یبوست دارم مدفوعم تیکه تیکهس بنظرتون مشکل خاصی دارم هر دکتری میرم میگه یه مدت دارو بخور خاهش میکنم کمکم کنید
محمد
من پدرم همین مشکل یبوست رو داشت. در هفته دو یا حداکثر سه بار میرفت دستشویی. حدود دو سال از این دکتر به اون دکتر رفتیم. میلاد و به افرین و سوم شعبان و معیری بردمش. حداقل 5 دفعه بردنش میلاد. داروهاشون افاقه نکرد. اخرش یه روز بردمش عطاری. عطار حدود یک ساعت بابامو معاینه کرد و نشستیم و با هم گپ میزدیم. تمام علایم بابامو خوب تشخیص داد. که نفخ داری. فشار خونت بالا است. غلطت خون داری و دستات باد داره و غیره. بعد یه شربت به نام شربت گل سرخ یا عرق گل سرخ داد که از مجموع 7 گیاه ورست شده بود. مثل عرق نعناع مایع سفید رنگی بود. کلی هم دستور چی بخور و چی نخور داد و از اون موقع بابام خوب شده. و هفته ای 3 تا 4 دفعه شکمش کار میکنه. مشکل دکترای ایران اینه که کلا یه نگاه تو صورت مریض هم نمی کنند و ...
آتور
چگونه می توانم اخبار روزتان را در ایمیلم مشاهده کنم؟
یاس
اگر داخل مدفوع چیزی مشاهده شود به شکل کنجد ویا...چه باید کرد؟
مينو
با سلام چند روزي هست كه مدفوع من به رنگ زرد و سفيد شده و بي نهايت بوي نامطبوع دارد و نفق معده آزارم مي دهم و باد معده كه خارج مي شود نيز بسيار بد بوست در ضمن داروي لوتيروكسين هم استفاده مي كنم
1.77189s, 51q