افزایش اختلالات شناختی در کودکان ناشنوا

۱۳۹۳/۰۳/۰۴ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 112907
افزایش اختلالات شناختی در کودکان ناشنوا

سلامت نیوز: متخصصان اطفال هشدار دادند کودکانی که به دلیل ناشنوایی به پروتز کاشت حلزونی نیاز دارند، پنج برابر بیشتر در معرض اختلالات شناختی هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، استفاده از پروتز کاشت حلزونی در این کودکان می‌تواند موجب تاخیر در یادگیری مفهومی، بروز مشکلات حافظه‌ای و تمرکزی شود. در این بررسی یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ایندیانا 73 کودک را که پیش از سن هفت سالگی از کاشت حلزونی استفاده کرده بودند با 78 کودک با قدرت شنوایی عادی مقایسه کردند.

«ویلیام جی کروننبرگر»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد که حدود یک سوم تا نیمی از کودکان دارای پروتز کاشت حلزونی مشکلاتی چون تاخیر در عملکرد حافظه‌، یادگیری، کنترل تمرکز و تصمیم‌گیری را بیشتر تجربه می‌کنند.

متخصصان در عین حال مشاهده کردند که استفاده زودتر از این پروتز می‌تواند به کاهش خطر وقوع برخی از این مشکلات کمک کند. به گفته این گروه تحقیقاتی، کودکانی که از ناشنوایی رنج می‌برند به طور معمول با استفاده از کاشت حلزونی روند بهبودی را طی می‌کنند هرچند استفاده زودتر از این وسیله و درمان زودهنگام این عارضه در بهبود آن موثرتر خواهد بود.

دکتر کروننبرگر همچنین گفت: پروتزهای کاشت‌ حلزونی فوائد قابل توجهی بر بهبود زبان گفتاری و مهارت‌های عصب شناختی دارند اما درصد مشخصی از یادگیری در کودکان ناشنوا باید پیش از استفاده از کاشت حلزونی اتفاق افتد. به این ترتیب آغاز سریعتر پروسه درمان برای این کودکان مزایای بیشتری خواهد داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21323s, 18q