پرخونی موی رگهای بینی عامل خون دماغ در تابستان

۱۳۸۷/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11291
پرخونی موی رگهای بینی عامل خون دماغ در تابستان

دكتر محسن نراقي، در گفت‌وگو با ايسنا، با توصيه نسبت به پرهيز از قرارگيري در معرض نور آفتاب و چرب كردن پوشش داخلي بيني (مخاط) براي كاهش ميزان شكنندگي عروق و كنترل دارويي آلرژي براي كاهش ميزان خونريزي از بيني در فصل گرما، در ادامه اظهار كرد: خونريزي از بيني به دو علت موضعي و سيستميك است كه طيف وسيعي از علل از بي‌اهميت‌ترين تا پرمخاطره‌ترين علت را شامل مي‌شود.

وي، با اشاره به اين كه بيني پرخون‌ترين بافت بدن و داراي مويرگ‌هاي فراواني است، افزود: از اين رو افراد طي زندگي خود يك ‌بار خونريزي از بيني را تجربه كرده‌اند.

اين فوق تخصص راينولوژي، به وجود مويرگ‌هاي ظريف در بخش قدامي بيني اشاره كرد و يادآور شد: از اين رو از اقدامات نخست در درمان خونريزي از بيني، فشاردادن بخش جلوي بيني به مدت پنج دقيقه است.

دكتر نراقي، با بيان اين كه خونريزي از بيني مي‌تواند علامتي بر وجود پرفشاري خون در افراد هم باشد، افزود: از اين رو در صورت بروز عارضه خونريزي از بيني در افراد سالخورده، كنترل فشار خون الزامي است.

وي، ادامه داد: وجود تومور وضايعات در يك سمت بيني مي‌تواند علت بروز خونريزي يك طرفه بيني باشد كه اين افراد غالبا از گرفتگي بيني و ترشحات خونابه‌اي رنج مي‌برند.

به گفته اين فوق تخصص راينولوژي، اختلالات انعقادي از ديگر علل بروز عارضه خونريزي بيني است.

دكتر نراقي در پايان يادآور شد: از شايع‌ترين علل موضعي خونريزي از بيني خشكي و دستكاري آن است كه افراد مستعد بايد با چرب نگه داشتن مخاط بيني به كمك ويتامين A و پرهيز از دستكاري مانع از بروز اين عارضه شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74973s, 18q