آیا سیگار الکترونیک جایگزین مناسبی برای سیگار و قلیان است؟

۱۳۹۳/۰۳/۰۴ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 112912

سلامت نیوز: در حالی که مصرف سیگار و قلیان در سنین پایین در کشور ما رو به افزایش است تقریبا هیچ استقبالی از سیگار الکترونی نشده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، بسیاری از پزشکان معتقدند که ترک سیگار به یکباره برای بسیاری از معتادین به سیگار ممکن نیست لذا برای آنها چسب و آدامس نیکوتین تجویز می کنند .اما اثر روانی اعتیاد به سیگار در ذهن مصرف کننده از بین نمی رود.

سیگار الکترونیک که چند سالی است در کشورهای اروپایی و آمریکا مد شده است اگر چه تا کنون بحث جامعی درباره مضرات آن نشده است اما فعلا جایگزین مناسبی برای سیگار و دخانیات محسوب می شود.

شکیل بودن و داشتن دود و ایجاد حالت طبیعی مصرف دخانیات باعث شده است که این محصول در این کشورها مورد توجه قرار گیرد. اما همچنان در کشور ما محصولی ناشناخته و یا به عبارتی کمتر شناخته شده است.

اما اثر سیگار الکترونیک در ترک سیگار و کنترل مصرف مواد دخانی چگونه است؟

مطالعه ای در بریتانیا نشان می دهد احتمال موفقیت در ترک سیگار برای کسانی که به سیگارهای الکترونیکی روی می آورند بیشتر از کسانی است که فقط به اراده شخصی تکیه می کنند یا از آدامس یا پچ نیکوتین دار استفاده می کنند.

این مطالعه بر شش هزار نفر نشان داد که یک پنجم آنها با کمک سیگارهای الکترونیکی دخانیات را ترک کرده اند.
این ۶۰ درصد بیشتر از کسانی بود که به سایر شیوه ها متوسل شدند.

تیم محققان یونیورسیتی کالج لندن گفت که به طور محتاطانه به اثر مثبت سیگارهای الکترونیکی خوشبین است.

پروفسور رابرت وست از یونیورسیتی کالج لندن که در این مطالعه نقش داشته گفت:"میزان مصرف سیگار درحال پایین آمدن است، درصد افرادی که سعی دارند سیگار را ترک کنند بیشتر شده، نسبت کسانی که از سیگار الکترونیکی استفاه می کنند اما قبلا سیگار نکشیده اند خیلی خیلی پایین است."

"براساس مشاهداتمان در مورد درصد ناکامی در ترک سیگار، ما تقریبا مطمئنیم که آثاری که در کمک سیگار الکترونیکی به ترک سیگار مشاهده کرده ایم احتمالا ماندگار خواهد بود."

مصرف این سیگارها در سال های اخیر به شدت افزایش یافته به طوری که هم اکنون دو میلیون نفر در بریتانیا از آن استفاده می کنند که سه برابر دو سال پیش است.

آنها بی خطر نیستند

در این سیگارها بخار آب آمیخته به نیکوتین استنشاق می شود.اما اقبال از آنها به معنی این نیست که سوالی در مورد ایمنی آنها وجود ندارد.

برعکس اخیرا مطالعات زیادی وجود داشته که فواید آنها را زیر سوال برده و حتی به خطرات احتمالی آنها اشاره دارد.

از جمله سازمان مواد دارویی و غذایی آمریکا، اف دی ای، اخیرا اعلام کرد که عوارض جانبی این محصولات برای سلامتی هنوز به خوبی معلوم نیست و بنابراین رشد شدید عرضه و تقاضا در این بازار نیازمند نظارت بیشتر است.

دولت ولز هم خواهان محدود کردن استفاده از آنها در اماکن عمومی است چون می ترسد سیگار کشیدن را عادی جلوه دهد.

سازمان نظارت بر محصولات پزشکی و بهداشتی بریتانیا از ۲۰۱۶ بر سیگار الکترونیکی برچسب دارو خواهد زد، به طوری که باید با نسخه خریداری شوند.

به هرحال بسیاری از کارشناسان می گویند هرچند مطالعات بیشتری لازم است اما خطر این سیگارها احتمالا کمتر از سیگارهای معمولی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57596s, 19q