زايمان پيري زودرس مي‌آورد؟

۱۳۹۳/۰۳/۰۴ - ۱۷:۲۸ - کد خبر: 112976

سلامت نیوز: برخي افراد گمان مي‌كنند زايمان‌هاي متعدد باعث پيري زودرس پوست و افتادگي و افزايش چين و چروك آن مي‌شود اما چنين باوري صحت علمي ندارد.

دكتر ابوالفضل مهدي‌زاده‌كاشي،استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در هفته نامه سلامت نوشت: بسياري از خانم‌ها در دوران بارداري و مدت‌ها بعد از آن از صاف و نرم شدن پوستشان به وجد مي‌آيند و آنهايي كه مشکلات پوستي داشته‌اند از رفع مشکلشان خوشحال مي‌شوند.

دليل اين موضوع، هورمون‌هايي است كه در طول بارداري ترشح مي‌شوند. در برخي خانم‌ها كه پوست پرجوشي دارند، به واسطه ترشح هورمون‌ استروژن در بارداري، شاهد صاف و نرم شدن پوست و رفع جوش‌ها و افزايش آب و چربي زيرجلدي هستيم اما در عده كمي كه ميزان هورمون پروژسترون در آنها بسيار بالاست يا به دليل عوارض ناشي از بارداري هورمون پروژسترون مصرف مي‌کنند، ممكن است بارداري باعث افزايش جوش در صورت شود. البته اين مشكل موقت است و با قطع دارو و پيشرفت بارداري، بهبود مي‌يابد. به طور کل، تحقيقات و تجربه‌ها نشان داده معمولا پوست تمام خانم‌هاي باردار شفاف‌تر و بي‌عيب‌تر از قبل مي‌شود اما در خانم‌هاي سفيدپوست كه پوست شفافي هم دارند، يك خطر وجود دارد و آن هم ايجاد ماسك و لك‌هاي بارداري به دنبال قرارگرفتن زير نور آفتاب است. گرچه اين لک‌ها با پيلينگ برطرف مي‌شود اما براي پيشگيري توصيه مي‌شود خانم‌ها در هر شرايطي از ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده كنند. نکته ديگر در مورد محافظت‌ از پوست شكم و سينه‌هاست. لازم است پوست اين نواحي با پمادهاي مخصوص مرتب چرب شود تا ترك‌هاي زايمان کمتر نمايان شوند.

بعد از زايمان در صورت آغاز ورزش به شرطي كه خانم‌ اضافه وزن بيش از اندازه پيدا نكرده باشد، پوست جمع مي‌شود و ترک‌ها چون صورتي کمرنگ است، چندان به نظر نمي‌آيد. تاثير مثبت بارداري بر پوست تا مدت‌ها بعد از زايمان ادامه مي‌يابد. بسياري از خانم‌هايي كه مبتلا به تخمدان پلي‌كيستيك بودند يا به دلايلي پوستشان خراب و پرجوش بوده هم خوب مي‌شوند.

برخي افراد گمان مي‌كنند زايمان‌هاي متعدد باعث پيري زودرس پوست و افتادگي و افزايش چين و چروك آن مي‌شود اما چنين باوري صحت علمي ندارد. فراموش نكنيم تعدد زايمان به معني افزايش سن مادر است. در طول زمان پوست يك خانم 20ساله با 30 و 40 ساله تفاوت دارد. مسلما پوست خانمي كه اولين فرزندش در 20 سالگي متولد شده با پوست او در 40 سالگي كه آخرين فرزندش به دنيا آمده، متفاوت است و نبايد پوست را در اين 2 بارداري با هم مقايسه كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.10423s, 19q