در مواجه با آپاندیس چه کنیم؟

۱۳۹۳/۰۳/۰۵ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 113025
در مواجه با آپاندیس چه کنیم؟

سلامت نیوز: گاهی اوقات یک تلنگر کافی است و شاید غفلت در خصوص یک درد ساده و یا حتی یک دل درد ساده سبب پشیمانی شود و پشیمانی خیلی وقت ها قابل جبران هم نخواهد بود؛ نخستین اقدام اورژانسی که حدس می زنیم باید در مواجه با فرد دچار آپاندیسی انجام دهیم، چیست؟

به گزارش سلامت نیوز، اولین توصیه ای که به خانواده ها می شود این است که با شخص متخصص همان رشته مشورت کنند و افراد عامیانه نظر ندهند و پیش داوری نکنند. بهترین کار این است که تلفنی با پزشک خود مشورت کنند و از خوردن داروهای خود تجویز جلوگیری نمایند.

دکتر بهروز هاشمی متخصص اورژانس در برنامه «تلنگر» شبکه رادیویی سلامت، دل درد را نخستین علامت آپاندیس دانست و گفت: تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، دردهای مبهم شکمی از جمله علائم آپاندیس است که با این علائم و بررسی های پزشک می توان به تشخص زودتر آن دست یافت. آپاندیس یک درد شایعی است که هم در سنین کودکی و هم در بالغین دیده می شود؛ اما مشکل آن این است که در سنین کمتر از دو سال امکان تشخیص برای پزشک دشوار است.

وی افزود: معمولاً آپاندیس یک درد شکمی است که ناحیه سر دل را در گیر می کند، سپس در ناف و بعد به سمت راست شکم حرکت می کند. این یک کلینیک مرسوم و متداول در آپاندیس است؛ اما در کودکان زیر دو سال و بالاتر، این کلینیک باز تغییر می کند. در سنین زیر دو سال ممکن است علائم کودک به این صورت نباشد. اصلاً علامت درد شکمی به معنای واقعی کلمه نداشته باشد. خیلی وقت ها در کودکان علائمی همچون اسهال، استفراغ، تب و بعد عفونت در کل بدن نمود پیدا می کند. این کودکان امکان دارد بی قرار شوند و در ناحیه مفصل ران خود احساس درد کنند.

هاشمی در ادامه اظهارکرد: معمولاً درد کودکانی که در سنین بالاتر قرار دارند، در یک نقطه، آن هم در سمت راست شکم بیشتر است؛ ولی در سنین زیر دو سال ممکن است کل شکم درد کند. از این تشخیص درد شکمی در کودکان زیر دو سالی که منجر به آپاندیس می شوند، معمولاً خیلی سخت است و در اغلب کودکان به جای اینکه تشخیص درست داده شود، شکم باز می شود و ممکن است با تشخیص دیگری عمل جراحی انجام شود.

این متخصص اورژانس در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین هر زمانی که علائمی از قبیل حال ناخوش، بی اشتهایی، استفراغ، اسهال، و ... در کودکان شدیم، علائم را جدی بگیریم و حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنیم تا تشخیص آپاندیس به موقع انجام شود. همچنین اگر والدین شک دارند که کودکشان آپاندیس دارد، ماده غذایی به او ندهند و او را به پزشک ببرند؛ چرا که در عمل جراحی شکم پر مشکل ساز است.

گفتنی است، «تلنگر» برنامه ای از گروه سلامت جسم و پیشگیری شبکه رادیویی سلامت است که روزهای زوج هر هفته از ساعت 11:50 و تکرار آن روزهای فرد همان ساعت از صدای دانش، نشاط و آرامش پخش می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.24919s, 19q