برچسب گذاري تغذيه اي ضرورتي كه بايد به آن پرداخت

۱۳۸۷/۰۴/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11303
برچسب گذاري تغذيه اي ضرورتي كه بايد به آن پرداخت

چگونه مي توان به همه آموخت؟ در چه مكانهايي دسترسي به گروههاي مختلف جمعيت امكان پذير است.

چگونه مي توان توجه همگان رابه مقو له سلامت بر انگيخت.

بدون ترديد برنامه هاي آموزشي متنوع و جذاب از رسانه هاي متفاوت و متناسب با گروههاي سني جمعيت يكي از راههاي موثر است.

بر چسب هاي تغذيه اي تاكيد مجدد FDA

نكته مهم در خريد مواد غذايي دانش خريدار است. شما در خريد ماده غذايي به چه ماركي توجه مي كنيد ،آيا به انچه از طريق جرايد و تلوزيون تبليغ ميشود راهنماي شماست؟ آيا از دوستا ن و آشنايان ميشنويد كه مثلا فلان مارك خوب است.آيا مسئولين بهداشتي قابل وثوق شما هستند و توصيه انها ملاك انتخابتان است ؟ آيا ملاك شما مهر استاندارد است.

در كشور هايي كه نظارت بر غدا از مرحله توليد يا قبل از آن از مزرعه تا سفره به دقت صورت ميگيرد و به توليد كننده اي كه تمام شرايط را براي محصولي سالم مد نظر ميگيرد پروانه ساخت اعطا ميشود خريدار تنها به ديدن همان شماره پروانه و تاريخ مصرف اعتماد ميكند و با خيال راحت محصول را ميخرد كه قطعا تنها راهي است كه خريدار را از كيفيت خوب محصول مطلع ميسازد.

ولي آيا با وجود روز افزون بيماريهاي غير واگير و مردمي كه در چرخه اين بيماريها اسيرند و نياز به اطلاعات بيشتري دارند تنها ديدن شماره پروانه و يا تاريخ مصرف كافي است.

من كه مبتلا به افزايش فشار خون هستم ، يا چاق هستم و يا مبتلا به ديابتم و يا ازبيماري قلب رنج ميكشم چگونه ميتوانم غذاي متناسب با وضعيتم پيدا كنم.

يااگر من در خانواده اي به دنيا آمده ام كه پدر يا مادرم يا حتي پدر بزرگ و يا مادر بزرگم به اين بيماريها مبتلا بوده اند و به هر حال من احتمال بيشتري براي ابتلا به اين بيماريها دارم و بهتر است قبل از اينكه مبتلا شوم مراقب خود باشم ،و مهمتر از همه من سالم هستم ولي اعتقاد دارم بايد براي حفظ سلامتم بايد غذاهاي مناسبي تهيه كنم . بايد چه غذاهايي راانتخاب كنم.

برچسب حاوي اطلاعات تغذيه اي راهي مفيد است كه ميتواند اطلاعات مناسبي از جمله ميزان انرژي حاصل از مصرف و درصدي از مواد مغذي موجود در غذا را به مصرف كننده بدهد.

البته در كشوري كه هنوز بخش عمده غذا ها بصورت فله اي توسط مردم تهيه ميشود و غذاهايي صنعتي بخش ناچيزي از سبد و سفره خانواده را تشكيل ميدهد با يد به راههاي ديگر نيز انديشه شود ول به هر حال انچه از بخش صنعت به دست ميرسد ميتواند به عنوان الگوي آموزشي مورد توجه قرار گيرد

برچسب گذاري تغذيه اي بايد توسط صنايع غذايي و زير نظر مسوو لين بهداشتي كشور بر روي انواع غذا ها درج گردد اطلاعات درج شده ميتواند به افراد سالم، در معرض خطر و بيمار كمك كند كه نوع غذايي را متناسب با نياز خود انتخاب كنند.

در برچسب هاي تغذيه اي چه اطلاعاتي درج ميشوند

متخصصين امر معمولا به دعوت مسئولين موسسه استاندارد يا بهداشت و يا ارگاني كه از طرف متوليان غذا انتخاب ميشوند با توجه به خط مشي هايي كه كدكس بين المللي غذا آنها را تدوين كرده است در نشست هايي با توجه به امكانات كشور، توانيهاي صنايع غذايي،و امكاناتي كه در آزمايشگاههاي غذايي كشور وجود دارد براي مطالبي كه بايد بر روي بسته بندي غذا درج شود به اتفاق نظر ميرسند.اين اطلاعات گاهي بايد با توجه به ميزان سواد علمي جامعه مصرف كننده ساده و قابل درك شوند تا هدف نهايي كه بر استفاده درست محصول تاكيد دارد حاصل شود.

بر چسب هاي تغذيه اي در كانادا: يك استاندارد جديد جهاني

برچسب هاي تغذيه اي جديد كانادا كه بايد اطلاعاتي درباره مواد مغذي اصلي و نيز محتواي كالري مواد غذايي داشته باشند به عنوان برچسب هاي داراي بيشترين جزئيات در جهان مورد ستايش و تقدير قرار گرفته اند.

. سازمان سلامت كانادا پيش بيني مي كند كه برچسبهاي جديد كه در عرض 5 بر روي بيشتر موادغذايي قرار مي گيرند مي توانند براي كشور 5 ميليارد دلار صرفه جويي از طريق افزايش بهره وري و كاهش هزينه هاي مراقبت سلامت مرتبط با سرطان، ديابت، بيماري عروق كرونر و سكته در طول 2 دهه آينده در پي داشته باشند. بار اقتصادي عادات غذايي نا مطلوب در كانادا حدود6/3ميليارددلاردر سال تخمين زده مي شود كه هزينه هاي مستقيم مراقبت سلامت به ميزان 8/1 ميليارد دلاردر سال را در بر مي گيرد.

توليد غذا هاي كم چرب،كم نمك(سديم) با استفاده از جانشين هاي نمك،محدود كردن ميزان كالري غذاها، استفاده از شيرين كننده هاي مصنوعي كه با حفظ شيريني دريافت كالري را محدود ميكنند از جمله تلاشهاي صنعت غذا به منظور كاهش بار بيماريهاست.

سازمان بهداشت جهاني نيز در تدوين راهكار هاي جهاني براي سلامت،رژيم غذايي و فعاليتهاي جسمي به چگونگي همكاريهاي موثر صنايع غذايي در اين زمينه اشاره كرده و تشكل هاي موجود صنايع غذايي را به تلاش هايي در جهت تغيير فرمول هاي توليدي همراه با درج برچسب حاوي اطلاعات تغذيه اي به منظور كمك به سلامت مصرف كنندگان تشويق ميكند


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39759s, 19q