7 گام تا تناسب اندام

چگونه مي‌توان از روش‌هاي لاغري نتيجه بهتري گرفت؟

۱۳۹۳/۰۳/۰۵ - ۱۳:۱۱ - کد خبر: 113031
چگونه مي‌توان از روش‌هاي لاغري نتيجه بهتري گرفت؟

سلامت نیوز: چاقي به‌عنوان يکي از مشکلات زيبايي، دامنه وسيعي از اقدام‌هاي متخصصان رشته پوست را به خود اختصاص داده و هر روز با مراجعاني سر و کار داريم که براي داشتن اندامي متناسب درخواست مي‌کنند با روش‌هاي مختلف تهاجمي و غيرتهاجمي به رفع چاقي آنها کمک کنيم...

دكتر ابوالفتح محرابيان متخصص پوست در هفته نامه سلامت نوشت: اتفاق بدي که در اين راستا افتاده، تبليغات غيرعلمي فروشندگان دستگاه‌هاي لاغري و سالن‌هاي زيبايي است. در ادامه سعي مي‌کنم با پاسخ به رايج‌ترين پرسش‌هاي حوزه لاغري كمك کنم انتخاب بهتري داشته باشيد.1. چطور اندام متناسبي داشته باشيم؟

بدون شک رعايت رژيم غذايي و انجام مرتب حرکت‌هاي ورزشي پايه و اساس کاهش وزن و بهترين توصيه براي خانم‌ها و آقايان در هر سن است. علاوه بر اين، در موارد نادر، کساني که بيماري‌هاي متابوليسمي و غددي دارند نيز علاوه بر اين اقدام‌ها ‌بايد تحت‌نظر متخصصان براي درمان بيماري زمينه‌اي خود اقدام کنند چراکه دريافت کالري اضافي به هر علت که باشد، به صورت چربي در نقاط مختلف رسوب مي‌كند و باعث ايجاد چاقي مي‌شود. اگر اين اتفاق بيفتد چون نوع چربي و تراکم آن در قسمت‌هاي مختلف بدن متفاوت است و برخي نواحي در مقابل ورزش و رژيم غذايي مقاوم‌ترند، دردسرها شروع مي‌شود. به همين دليل توصيه مي‌کنيم همه، به‌خصوص خانم‌ها که مستعد چاقي موضعي به علت ترشح هورمون زنانه و اضافه وزن پس از زايمان هستند، به ميزان کالري بي‌تفاوت نباشند و حتي اضافه وزن‌ اندک خود را ناديده نگيرند و نرمش مناسب روزانه در منزل را مانند غذا خوردن و مسواک زدن وارد زندگي عادي خود کنند. در غير اين صورت به زودي مجبور مي‌شوند به فکر روش‌هاي لاغري باشند.2. تفاوت ليزر ليپوليز و ليپوساکشن چيست؟

اين روش‌ها تهاجمي‌اند و براي انجام آنها به سوراخ کردن شکم، تخريب بافت چربي و کشيدن آن به بيرون نياز است، اما ابزار تخريب بافتشان تفاوت دارد. تخريب بافت چربي به‌وسيله ميله‌اي که سر آن داراي نور ليزر است، انجام مي‌‌گيرد و بقيه مراحل، همانند روش قبل است. در همه اين روش‌ها مقدار بيشتري از حجم چربي را مي‌توان خارج کرد و ظاهر شخص پس از جراحي تغيير مي‌کند اما به قيمت پذيرش عوارض آن.

3. عمده‌ترين عارضه در روش‌هاي تهاجمي چيست؟

در صورت ‌بي‌احتياطي و بي‌دقتي پزشک ممکن است با سوراخ‌شدن ديواره صفاق (ديواره داخلي شکم که در برگيرنده احشاست) وارد فضاي شکم شود يا به اجزاي داخلي آن آسيب برساند.4. چرا بعضي‌ها با روش‌هاي غيرتهاجمي لاغر مي‌شوند و بعضي‌ها نه؟

در اين روش‌ها با تکنولوژي و مکانيسم‌هاي مختلف، اقدام به تخريب ديواره سلول‌ها و بافت‌هاي چربي و متعاقبا آزادكردن آن به سيستم لنفاوي و هدايت به سمت کبد مي‌‌كنند. به علت اينکه چربي‌ها فقط آزاد مي‌شوند و خارج نمي‌شوند، شخص بايد بعد از هر جلسه و نيز به‌صورت مداوم ورزش‌هاي سوزاننده چربي، مانند دويدن يا تردميل هم انجام دهد و گرنه چربي به جاي خود بازمي‌‌گردد. پس اين روش‌ها بدون همکاري و تلاش و فعاليت خود فرد خيلي کارساز نخواهدبود. اين روش‌ها به جلسه‌هاي متعدد، (8 تا10 جلسه) مراجعه نياز دارد و حوصله مي‌خواهد. در کساني که ناراحتي‌هاي کبدي، چربي بالا يا کبد چرب دارند هم با احتياط و نظر پزشک متخصص انجام مي‌شود.5. آيا مکانيسم عمل در کويتاسيون و ليزرکرايو يکسان است؟

تکنولوژي در سيستم‌هاي‌هاي غيرتهاجمي لاغري به‌طور کلي با هدف پاره کردن ديواره سلول‌ها و بافت‌هاي چربي، آزادكردن و هدايت چربي‌ها به عروق لنفاوي و نهايتا متابوليزه (سوزاندن) آنهاست. در روش‌هاي کويتاسيون و ويبراسيون به‌وسيله امواج اولتراسوند يا لرزش مکانيکي از سطح پوست ضربه‌هايي به سلول‌هاي چربي وارد مي‌شود که باعث پاره شدن ديواره و آزادكردن چربي خواهدشد. در روش کرايوليپوليز، صفحه‌هايي به مناطق چربي‌دار مانند شکم و پهلوها به‌مدت معين بسته و با ايجاد سرماي زياد، براي انجماد و ايجاد کريستال در سلول‌هاي چربي و انهدام آن اقدام مي‌شود.6. چگونه مي‌توان از روش‌هاي لاغري نتيجه بهتري گرفت؟

با مصرف مقادير بيشتر آب و رعايت رژيم غذايي و از همه مهم‌تر انجام حرکت‌هاي ورزشي که باعث مي‌شود چربي‌هاي شکسته شده بسوزند. رعايت نظم جلسه‌هاي درمان هم به بهتر نتيجه گرفتن از اين روش‌ها كمك مي‌كند.

روش‌هاي غيرتهاجمي لاغري براي چه کساني سودمند است؟

براي افرادي که شاخص توده بدني آنها در محدوده طبيعي است و فقط چاقي موضعي دارند و نتوانسته‌اند با ورزش چربي ران يا زيرشکم خود را آب کنند. تاثير اين روش‌ها در حد کاهش يكي‌-دو سايز و لاغري موضعي در نواحي‌اي است که چربي‌ها با ورزش نيز از خود مقاومت نشان مي‌دهند مثل شکم و پهلوها. همچنين از اين روش به‌عنوان مکمل بعد از انجام روش‌هاي تهاجمي که پوست به حالت پشته پشته يا فرورفته درآمده، مي‌توان استفاده کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21901s, 19q