بهترين برخورد با مشکل اورژانسي پیچش بیضه ها

۱۳۹۳/۰۳/۰۵ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 113058
بهترين برخورد با مشکل اورژانسي پیچش بیضه ها

سلامت نیوز: اگر پسرتان درد ناگهاني در کشاله ران با بيضه‌هايش احساس مي‌کند، بايد فورا او را به بيمارستان يا مطب دکتر ببريد...

پيچش بيضه يک اورژانس جراحي است، به اين معنا که هنگامي اين عارضه رخ دهد بايد بيضه فورا با جراحي درمان شود. از آنجا که ممکن است لازم باشد پسرتان تحت عمل جراحي فوري قرار گيرد، پيش از رسيدن به پزشک و بيمارستان چيزي براي خوردن يا نوشيدن به او ندهيد تا معده‌اش خالي بماند.

اگر پسرتان دچار پيچش بيضه شده باشد، درد ناگهاني و معمولا شديد در اسکروتوم يا کيسه بيضه يا يکي از بيضه‌هايش احساس خواهدکرد. اين درد ممکن است در طول زمان بدتر شود يا اندکي تخفيف يابد، اما معمولا كاملا فروکش نخواهد کرد. همچنين ممکن است تورم کيسه بيضه در يک يا دو طرف را مشاهده کنيد، پسرتان دچار تهوع و استفراغ شود، درد شکمي احساس کند و يک بيضه‌اش بزرگ‌تر از بيضه طرف ديگر به‌نظر برسد. يکي از عوامل زمينه‌ساز اين مشکل، يک اشکال آناتوميک به نام «اسکروتوم زنگوله‌اي» است.

در حالت طبيعي بيضه‌ها به اسکروتوم يا کيسه بيضه چسبيده‌اند، اما در اين عارضه ژنتيکي «اسکروتوم زنگوله‌اي» بيضه‌ها به کيسه بيضه نچسبيده‌اند و درون آن آويزان هستند در نتيجه با احتمال بيشتري ممکن است به دور محور طناب اسپرماتيک بپيچند. بروز پيچش بيضه در حوالي زمان بلوغ افزايش پيدا مي‌کند و در نتيجه اين فرض مطرح شده که تغييرات بلوغ ممکن است نقشي در افزايش خطر اين عارضه داشته باشند. افزايش ميزان هورمون جنسي مردانه يا تستوسترون در هنگام بلوغ باعث افزايش حجم و توده بيضه‌ها مي‌شود. اين افزايش حجم ممکن است باعث افزايش حرکات بيضه به دور محور طناب اسپرماتيک شود و خطر پيچش بيضه را افزايش دهد. پيچش بيضه همچنين مي‌تواند پس از ورزش شديد، هنگامي که فرد خوابيده است يا پس از وارد آمدن ضربه به بيضه رخ دهد، اما در اغلب موارد علت پيچش بيضه نامعلوم است. بايد به پسران خود آموزش دهيد که درد ناحيه تناسلي ممکن‌است مربوط به عارضه‌اي وخيم باشد و نبايد آن را ناديده‌گرفت.

حتي اگر پسرتان دردي را در کيسه بيضه‌اش احساس مي‌کند که خود به خود برطرف مي‌شود، بايد به پزشك مراجعه کنيد تا معاينه شود. توجه داشته باشيد حتي اگر پسرتان دچار پيچش بيضه شود و اين عارضه خودبه‌خود بهبود پيدا کند، در معرض اين خطر است که در آينده دوباره دچار پيچش بيضه شود و پزشک با انجام يک عمل جراحي ساده بيضه‌ها به اسکروتوم ثابت مي‌کند. اگر به هر دليلي پيچش بيضه در پسرتان منجر به برداشتن بيضه او شد، لازم است به او اطمينان دهيد که همچنان مي‌تواند زندگي طبيعي داشته باشد. مردان حتي با داشتن يک بيضه هم مي‌توانند زندگي جنسي طبيعي داشته باشند و بچه‌دار شوند.

منبع:هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.49579s, 19q