سرطان عامل 17 درصد مرگ و مير در كشور

۱۳۹۳/۰۳/۰۷ - ۱۵:۴۱ - کد خبر: 113094

سلامت نیوز: معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: 17 درصد مرگ و مير در كشور ناشي از سرطان‌هاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، رضا ملك‌زاده افزود: 50 درصد از سرطان‌ها قابل پيشگيري، و 50 درصد نيز پس از ابتلا قابل درمان است.
او گفت: فعاليت بيمارستان سرطان در شيراز، بايد در راستاي آموزش، پيشگيري و درمان برنامه‌ريزي شود.

معاون وزير بهداشت با اشاره به اينكه چاقي و نبود تحرك مهم‌ترين عامل ابتلا به سرطان در كشور است، اظهاركرد: با راه‌اندازي اين بيمارستان در استان فارس، مي‌توان به تربيت نيروي انساني متخصص براي كار در جهت پيشگيري پرداخت.

استاندار فارس نيز در اين آيين، اين بيمارستان را يكي از حلقه‌هاي تقويت فارس در عرصه پزشكي دانست.

سيد محمد احمدي افزود: شيراز از قطب‌هاي پزشكي كشور است، و مي‌تواند در عرصه توريسم سلامت نقش مهمي ايفا كند.

او اظهاركرد: همواره در كنار دست اندركاران عرصه سلامت در استان هستيم و از وقف همگاني در احداث اين بيمارستان حمايت مي‌كنيم زيرا مردم فارس هميشه در امور خيريه پيش قدم بوده اند. رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز نيز گفت: اين بيمارستان با 100 تخت در قالب وقف مشاركتي احداث مي‌شود.

محمد هادي ايمانيه افزود: هزينه احداث اين بيمارستان يك هزار ميليارد ريال است، و اگر هر نفر از مردم فارس 200 هزار ريال در اين كار مشاركت كند هزنيه آن تامين مي‌شود.

او اظهاركرد: در زمينه وقف مشاركتي هر كسي با هر سرمايه‌اي مي‌تواند در اين امر نيكوكارانه مشاركت داشته باشد.

ايمانيه گفت: زمين اين بيمارستان در مركز آموزشي پزشكي درماني پيوند اعضاي ابن سينا واقع است و به عنوان بنياد سرطان جنوب كشور، در شهر شيراز احداث مي‌شود. او ادامه داد: اين بيمارستان با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شيراز و اداره اوقاف استان فارس، با زيربناي 700هزار مترمربع احداث، و براي آن 500 تخت بيمارستاني پيش بيني شده است.

او ايمانيه بيان كرد: اوراق وقف مشاركتي براي احداث اين بيمارستان به صورت 50، 100 و 200 هزار توماني منتشر مي‌شود كه بر اين اساس هر شهروند مي‌تواند به ميزاني كه توانايي دارد در اين اقدام خيرخواهانه مشاركت كند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اشاره به اينكه آمار ابتلاي به سرطان رو به افزايش است، گفت: 40تا 50 درصد سرطان‌ها با آموزش و انتقال روش‌هاي علمي قابل پيشگيري است و در اين مركز هم تصميم بر اين است كه بر آموزش و پيشگيري تاكيد شود. پيش از اين معاون بهداشت وزير بهداشت، ضمن تشريح عوامل ايجاد كننده سرطان از بروز سالانه 90 هزار مورد جديد اين بيماري در كشور خبر داده بود.

دكتر علي‌اكبر سياري در نشست خبري هفته «پيشگيري از سرطان» با بيان اينكه سرطان يكي از عواملي است كه سلامت مردم را به خطر انداخته و از نظر اقتصادي خانواده‌ها را متزلزل مي‌كند، افزوده بود: سرطان يك عامل خطر است، فرد را از شغلش بازمي‌دارد و هزينه‌هاي بالاي دارويي دارد. بيماري سرطان به علت راديوتراپي، نيازمند تغذيه ويژه است. مشكلات افسردگي و رواني را نيز بايد به آن اضافه كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.65665s, 19q