زنجيره انساني اعتراض محيط زيستي به شيراز رسيد

۱۳۹۳/۰۳/۰۷ - ۱۵:۳۴ - کد خبر: 113098

سلامت نیوز: زنجيره انساني دورتا دور باغ فرزانه شيراز در اعتراض به مصوبه شوراي شهر در واپسين روزهاي سال گذشته براي ساخت دو برج 25 طبقه در اين باغ تشكيل شد و گروه‌هاي مختلف شهروندان خواستار لغو اين مصوبه و جلوگيري از تخريب تنها ريه تنفسي مركز شهر شيراز شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، در روزهاي پاياني سال 1392، شهرداري شيراز تغيير كاربري و تفكيك باغِ فرزانه در خيابان زند شيراز  را در قالب طرحي دوفوريتي به شوراي شهر شيراز پيشنهاد داد و در تاريخ 24 اسفند همين سال يعني در شلوغي روزهاي پاياني سال، مصوبه آن براي تفكيك باغ بزرگ و تاريخي فرزانه (تنها يادآور چهارباغ صفوي) گرفته شد تا به جاي فضاي سبز شهري و در دسترس همگان، اين باغ به دو برج 25 طبقه‌ بي‌شاخ و دم و ناهم‌خوان با بافت پيراموني دگرگون شود؛ برج‌هايي كه نه تنها گرهي از مشكلات اين شهر و محور تاريخي و ارزشمند زند نمي‌گشايند بلكه، بر چالش‌هاي زيست‌محيطي و ترافيكي آن به‌شدت خواهند افزود.

آنطور كه تشكل‌هاي زيست محيطي شهر شيراز مي‌گويند سال گذشته، كلانشهر شيراز، با وجود همه‌ مشكلات و چالش‌هاي زيست‌محيطي، از ديد وضعيت آب و هوايي در شرايطي مطلوب در ميان ديگر كلانشهرها و مراكز استان‌هاي كشور جاي داشت و گزارش شد.

البته اين وضعيت، بدون شك مرهون فضاي سبز و باغ‌هاي موجود در حاشيه‌ها و داخل شهر شيراز است اگر چه، هر زمان، بحث باغ و نگهداري آن در فضاي شهري شيراز به ميان مي‌آيد، نخست باغ‌هاي قصردشت و پهنه‌ سبز و هر روز كم‌شونده‌ آن در ذهن مي‌آيد، با اين همه به هيچ روي نبايد از چند باغ انگشت‌شماري كه در لا‌به‌لاي بافت شهر هنوز نفس مي‌كشند، چشم پوشيد و آنها را به دست فراموشي و دلالان گوناگون دولتي و غيردولتي سپرد؛ باغ‌هايي كه بي هيچ چشم‌پوشي يا گزافه‌اي، ريه‌هاي زنده و تلاشگر اين شهرِ  هستند.

اما اين مصوبه كه دليل تصويب آن از سوي اعضاي شوراي شهر شيراز با استناد به گلايه استاندار فارس از نبود برجي درخور در مركز شهر عنوان شده در همين ابتداي كار توسط گروه‌هاي مختلف مهندسان شهر سازي، اساتيد دانشگاه‌هاي معماري و شهر سازي، تشكل‌هاي دانشجويي و حتي اساتيد حوزه علميه مورد نقد و اعتراض واقع شده است به گونه‌اي كه، جمعي از متخصصان گروه شهرسازي نظام مهندسي شيراز در اين باره گفته اند: مسلماً گروه‌هاي شهرسازي، عملكردِ يك شهردار و شهرساز را در تفكيك يك باغ آن هم در قلبِ شهر، تاييد نخواهند كرد.

در سامانه‌ كنوني شهرداري شيراز كه كوچك‌ترين تصميم‌گيري‌ها و دگرگوني‌ها بايد داراي طرح توجيهي و طرح‌هاي انطباق (شهري و ساختمان) باشد، چنين طرح بزرگي با بازتاب‌هاي غيرِ قابلِ انكارِ زيست‌محيطي و كالبدي، با كدام مباني نظري و از سوي كدام گروه يا شخصِ صاحبِ صلاحيت در حوزه شهرسازي توجيه شده است. اساتيد دانشكده هنر و شهرسازي دانشگاه پيام نور شيراز هم با انتقاد از اين مصوبه اعلام كرده اند در روزهاي انتهايي سال و در تنگناي شب عيد چه فوريتي در شهر وجود داشته كه در جلسه فوق‌العاده و با تعجيل و قيد دو فوريت و بدون بررسي‌هاي كارشناسي متناسب با حساسيت‌هاي اين قبيل مداخلات، موضوع در شورا مطرح مي‌شود و بعضي از اعضای شوراي شهر همانند يك فرزند از اين مصوبه حمايت مي‌كنند.

11تشكل‌هاي دانشجويي دانشگاه‌هاي شيراز نيز در بيانيه‌اي اعتراض خود را نسبت به مصوبه شوراي شهر درباره احداث برج دوقلوي 25 طبقه در مركز شهر اعلام كرده و با استناد به سخنان نماينده ولي فقيه استان گفته اند: احداث مجتمع‌هاي تجاري اساساً سرمايه بري است نه سرمايه‌گذاري. فرد سرمايه‌گذار با پيش فروش كردن واحدها و بهره‌گيري از تسهيلات بانكي، برج تجاري را علم مي‌كند و از ابتدا سرمايه اندكي از خودش را در اين مسير مي‌گذارد

. عموماً نيازهاي خدماتي و رفاهي جامعه مانند فضاهاي ورزشي، درماني و غيره بر اساس نياز جامعه طراحي و برنامه‌ريزي مي‌شود؛ اما درباره مجتمع‌هاي تجاري اين مهم صدق نمي‌كند. فضاهاي تجاري در شيراز شش برابر نياز جامعه توسعه يافته و در واقع در جهت منافع مردم طراحي نشده است. جنبش دانشجويي شهر شيراز با طرح اين پرسش‌ها كه با احداث برج‌هاي دوقلوي 25 طبقه چه كسي  پاسخگوي تخريب باغي بزرگ در مركز شهر خواهد بود؟ چه كسي پاسخگوي آلودگي بيش از پيش محيط زيست در هسته مركزي شهر خواهد بود؟ چه كسي پاسخگوي ترافيك ناشي از ساخت دو برج 25طبقه در خيابان زند خواهد بود؟ پيشنهاد داده است: شهرداري شيراز باغ فرزانه را از مالك آن خريداري كرده و براي استفاده نسل‌هاي آتي آن را به پارك عمومي تبديل كند. نقد ديگري نيز از ديدگاه حمل و نقل و ترافيك شهري مطرح است.

آنطور كه محمد حسين حليمي فعال دانشجويي و زيست محيطي مي‌گويد: خيابان زند يكي از خيابان‌هاي پر ترافيك شهر شيراز است به گونه‌اي كه حتي در مواردي طرح ترافيك در آن اجرا مي‌شود بنابراين تبديل اين فضاي سبز 21 هزار هكتاري كه ريه تنفسي شهر محسوب مي‌شود و تنها باغ موجود در مركز شهر شيراز است به برج‌هاي آهني بر مشكلات ترافيكي اين منطقه افزوده و بار آلودگي در مركز شهر را دو چندان مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.19651s, 18q