خشكي يك ميليون و 130 هزار هكتار از جنگل‌هاي زاگرس

۱۳۹۳/۰۳/۰۷ - ۱۰:۴۰ - کد خبر: 113100
خشكي يك ميليون و 130 هزار هكتار از جنگل‌هاي زاگرس

سلامت نیوز: معاون بازسازي و بازتواني سازمان مديريت بحران كشور گفت: يك ميليون و 130 هزار هكتار از جنگل‌هاي زاگرس مبتلا به خشكيدگي شده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، محمد فريد لطيفي در ديدار با مسئولان منابع طبيعي استان ايلام اظهار داشت: در چند سال اخير ريزگردها به جنگل‌هاي ما هجوم آوردند و ميزان خسارت وارد شده بر جنگل‌هاي كشور حدود دو هزار و 930 ميليارد تومان بوده است.

او افزود: جنگل‌هاي زاگرس حدود شش ميليون هكتار از مساحت جنگل‌هاي كشور رابه خود اختصاص دادند كه از اين ميزان يك ميليون و 130 هزار هكتار مبتلا به خشكيدگي شدند. اين مسئول اظهار داشت: 12 ميليون و708 هزار اصل نهال از جنگل‌هاي بلوط زاگرس در كشور دچار خشكيدگي شده‌اند. لطيفي اضافه كرد: اين تعداد درختان كه تحت تاثير خشكسالي قرار گرفتند با ميانگين عمر 400 تا 500 سال بوده‌اند.

او ادامه داد: با محاسبات انجام شده حدود سه هزار ميليارد تومان خسارت برآورد شده در ارتباط با خشكيدگي درختان بلوط بوده است.مديركل منابع طبيعي ايلام نيز در ادامه گفت: استان ايلام با 50 درصد خشكيدگي درختان بلوط بيشترين ميزان خشكيدگي درختان بلوط را ازميان استان‌هاي زاگرس نشين كشور به خود اختصاص داده است.

رضا احمدي افزود: در استان 641‌هزار هكتار جنگل دارد و بيش از 90 درصد آن به خشكيدگي مبتلاست. او ادامه داد: اين خشكيدگي عوامل متعددي از جمله خشكسالي‌هاي اخير و كمبود بارش‌ها، ريزگردها و تاثيرات ناشي از كمبود يخبندان‌ها دارد.احمدي اظهار داشت: 570 هكتار از جنگل‌ها در معرض خطر خشكيدگي قرار دارند كه حدود 290 درصد ازسطح جنگل‌ها را تشكيل مي‌دهد. به گزارش مهر، به گفته او 11 درصد از سطح جنگل‌هاي استان به‌طور كلي خشكيده هستند. برخي گزارش‌ها حاكي از اين است كه ايران در زمينه تخريب جنگل‌ها داراي رتبه جهاني است.

علاوه بر عوامل طبيعي مانند خشكسالي برخي عوامل انساني نيز به تخريب شتابنده جنگل‌ها در ايران دامن زده است. فائو در جديدترين گزارش خود از افزايش ۱۰ درصدي برداشت چوب گرد از جنگل‌هاي ايران در سال ۲۰۱۲ خبر داد و با وجود فقر جنگلي ايران اعلام كرد ۹۱ درصد چوب گرد مصرفي ايران در اين سال از منابع داخلي تامين شده است. بر اساس برآوردهاي فائو در اين سال 782 هزار مترمكعب چوب گرد از جنگل‌هاي ايران برداشت شده است. اين رقم نسبت به سال قبل از آن رشد 10 درصدي داشته است. در سال پيش از آن 706 هزار مترمكعب چوب گرد در ايران برداشت شده بود. با وجود فقر جنگلي ايران آمارهاي فائو نشان مي‌دهد 91 درصد چوب گرد مصرفي ايران از منابع داخلي تامين شده است. كل مصرف چوب گرد در ايران با رشد هشت درصدي از 792 هزار مترمكعب در سال 2011 به 855 هزار مترمكعب در سال 2012 رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85748s, 19q