زنان تمایل بیشتری برای مشورت دارند

۱۳۹۳/۰۳/۰۷ - ۱۰:۳۷ - کد خبر: 113103

سلامت نیوز: اينكه گفته مي‌شود بر اساس آمار‌ها بيشترين مراجعه‌كنندگان به مراكز مشاوره زنان هستند، به اين دليل نيست كه زنان از اختلالات رواني بيشتري رنج مي‌برند بلكه، به دليل تمايل بيشتر زنان به مشاوره است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، اگرچه، گفته مي‌شود طبق آمار كشوري شيوع اختلالات رواني در زنان شايع‌تر است اما، اين مساله كه زنان بيشتر به مراكز مشاوره رجوع مي‌كنند به دليل نوع نگاه متفاوت ميان زنان و مردان در اين زمينه است. واقعيت در اين رابطه اين است كه براي زنان يك سري مسائل ديگر ممكن است اهميت داشته باشد و شايد بتوانيم بگوييم زنان مسائل ديگري دارند.

در اينجا به برخي از تفاوت‌هايي كه سبب مراجعه بيشتر زنان مي‌شود، اشاره مي‌كنم. مردان از نظر شخصيتي متفاوت‌تر از زنان هستند. زنان به اين سو گرايش دارند كه مسائل خود را مطرح كنند و با فردي ديگر در اين زمينه صحبت يا درد دل كنند. اين موضوع حتي در ميان حلقه‌هاي دوستي زنان نيز ديده مي‌شود كه آنها در رابطه با مسائلي با يكديگر صحبت مي‌كنند كه مردان ممكن است صحبت نكنند. مردان هنگامي كه عصباني مي‌شوند تمايل ندارند تا در رابطه با حس يا مشكلي كه دارند با كسي صحبت كنند اما، زنان اين گونه نيستند.

اين تفاوت‌ها از ماهيت متفاوت دو جنس ناشي مي‌شود و اينكه با يكديگر متفاوت هستند، زنان اغلب حتي تمايل دارند كه اشخاص ديگر در رابطه با مشكلاتشان از آنها بپرسند، اگر ناراحت هستند شخصي از آنها بپرسد كه براي چه ناراحت هستند. علاوه بر تمايل براي صحبت كردن درباره مشكلات، مي‌توان گفت كه زنان تمايل بيشتري دارند كه از ديگران مشورت بگيرند. اين در حالي است كه مردان معتقدند كه در رابطه با مشكلاتي كه برايشان پيش مي‌آيد خودشان به تنهايي مي‌توانند آن را حل كنند و از عهده آن بر مي‌آيند و نياز به كمك كسي براي گرفتن مشاوره ندارند. ديدگاه‌هاي اين دو جنس با يكديگر متفاوت است.

همچنين، بيشترين مشكلاتي كه زنان هنگام مراجعه به مشاور مطرح مي‌كنند روابط بين فردي كه البته شامل روابط در خانواده و جامعه مي‌شود اما، علت اين مراجعات معمولا روابط با همسران را شامل مي‌شود. سه مقوله مهم در رابطه با زوج درماني وجود دارد؛ روابط عاطفی، اختلافات شديد زناشويي و روابط بين فردي كه مورد سوم عمدتا به اين گونه است كه زن و شوهر يكديگر را درك نمي‌كنند. البته در اين رابطه يك مساله ديگر هم وجود دارد و آن اين است كه زنان اين احساس را ندارند كه مشكلاتي كه با همسر و در روابط بين فردي دارند، يك مشكل شخصي است و بايد به صورت راز باقي بماند. در فرهنگ ايران، بيشتر مردان هستند كه تمايل دارند تا مسائل خانوادگي را به صورت راز و اسرار تلقي كنند و به همين دليل آن را با ديگران در ميان نگذارند. گفته مي‌شود مراكز سلامت روان محلي سازمان بهزيستي در ۳۰۰ منطقه آسيب خيز كشور فعاليت مي‌كند، همچنين طرح باشگاه سلامت روان خانواده يكي از طرح‌هاي بهزيستي است كه سال گذشته به صورت پايلوت در ۲۱ استان كشور اجرا شد و امسال نيز 10 استان ديگر به اين طرح اضافه مي‌شود. به هر حال، هر چقدر كه مراكز مشاوره به صورت گسترده‌تر و در ابعاد محلي وجود داشته باشد امكان دسترسي افراد به اين مراكز بيشتر مي‌شود.

يكي از بحث‌هايي كه در زمينه خدمات سلامت روان مطرح مي‌شود همين بحث در دسترس بودن و كم‌هزينه بود خدمات سلامت روان است. بدون شك هزينه اين مراكز از هزينه مراكز خصوصي حوزه سلامت روان ارزان‌تر هستند همانطور كه مي‌دانيم فشارهاي اقتصادي كه مردم با آن رو به رو هستند و هزينه بالاي خدمات روان‌درماني و بيمه نبودن آن از علل مهمي است كه مردم به مشاور يا روانشناس مراجعه نكنند. مساله ديگر در دسترس بودن است، در صورتي كه اين مراكز به صورت محلي وجود داشته باشد، شهروندان مجبور نيستند مسافت‌هاي طولاني را طي كنند تا به اين مراكز دسترسي پيدا كنند، از اين رو فرصت مراجعه بيشتري پيدا مي‌كنند تا در رابطه با مشكلاتي كه دارند صحبت كنند و مشورت بگيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31483s, 19q