مرگ سالانه 68 هزار زن در جهان بر اثر سقط جنين ناسالم

۱۳۸۷/۰۴/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11325
مرگ سالانه 68 هزار زن در جهان بر اثر سقط جنين ناسالم

در اين گزارش كه با عنوان رفتارهاي قانوني بارداري و هزينه‌هاي آنها تهيه و ارائه شده، آمده است كه بسياري از زنان فقير به عنوان آخرين چاره براي كنترل بارداري به سقط جنين روي مي‌آورند.

به رغم تلاش گسترده در سراسر دنيا در جهت كنترل بارداري، 51 ميليون مورد بارداري‌هاي ناخواسته سالانه در كشورهاي در حال توسعه رخ مي‌دهد و مربوط به زناني است كه از روش‌هاي كنترل بارداري از جمله داروهاي ضد بارداري استفاده نمي‌كنند.

اين گزارش همچنين مي‌افزايد: 25 ميليون مورد ديگر از اين بارداري‌ها ناخواسته به دليل ناموفق بودن روشهاي ضد بارداري و يا استفاده نادرست از اين روشها از سوي زنان اتفاق مي‌افتد.


در گزارش بانك جهاني آمده است: حدود 35 كشور فقير در منطقه صحراي آفريقا و ديگر مناطق، بالاترين نرخ زاد و ولد را دارند (به طوري كه هر مادر بيش از پنج فرزند بدنيا مي‌آورد) و هم چنين منعكس كننده برخي از نامطلوب‌ترين پيامدهاي اجتماعي و اقتصادي در جهان با سطح پايين آموزش، نرخ بالاي مرگ و مير و فقر شديد هستند.


جوي پومافي معاون مركز رشد انساني بانك جهاني و وزير بهداشت سابق بوتسوآنا در اين باره گفت: پايين آوردن نرخ زاد و ولد تنها با بهتر كردن برنامه‌هاي بهداشتي قابل دسترسي نيست.

وي تاكيد كرد: بهبود وضعيت آموزش دختران، ايجاد فرصتهاي برابر اقتصادي براي زنان در جامعه و كاهش خانواده‌هايي كه زير خط فقر زندگي مي‌كنند نيز بخشهاي ضروري و حياتي از يك راه كار موثر براي دستيابي به كاهش پايدار در ميزان تولدهاست. اين در حالي است كه شبكه خبري بي بي سي به تازگي اعلام كرده است؛ برخي از زنان با استفاده از اينترنت به راه‌هاي غيرمطمئن سقط جنين دسترسي پيدا مي‌كنند.

اين شبكه خبري در گزارشي در اين باره هشدار داد: برخي زنان در كشورهايي كه سقط جنين منع قانوني دارد از اينترنت براي خريد داروهايي استفاده مي‌كنند كه بتوانند در خانه جنين خود را سقط كنند.

بر اساس اين گزارش؛ زنان ساكن ايرلند شمالي و بيش از 70 كشور كه قوانين و محدوديتهايي در اين زمينه دارند، از يك وب سايت اصلي با عنوان "Women on Web" استفاده مي‌كنند.

بازبيني‌هاي يك مجله انگليسي موسوم به obstetrics and Gynaecology از روي 400 مصرف كننده نشان داد كه تقريبا 11 درصد از مشتريان پس از مصرف اين داروها نياز به انجام عمل جراحي پيدا كردند.

فعالان ضد سقط جنين هشدار داده‌اند كه رشد چنين سايتهايي بسيار نگران كننده است.

آنها هم چنين خواستار توقيف سريع اين قبيل سايتها و مقابله با فعاليتهاي آنها شده‌اند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.50692s, 18q