لايحه كاهش ساعت كاري پرستاران به مجلس رفت

۱۳۸۷/۰۴/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11328
لايحه كاهش ساعت كاري پرستاران به مجلس رفت
غضنفر ميرزابيگي در گفت‌وگو با فارس افزود: پس از وعده رئيس جمهوري براي كاهش ساعت كاري پرستاران و توجه وي به سختي اين حرفه در روز پرستار، سرانجام لايحه كاهش ساعت كاري پرستاران در دولت تصويب شد و به مجلس رفت و با توجه به فضاي حاكم در مجلس هشتم كه فضاي كارشناسي است و نيز با توجه به شناخت نمايندگان اين دوره مجلس از مشكلات پرستاران اميدواريم كه خيلي زود شاهد تصويب اين لايحه يك فوريتي در مجلس باشيم.
وي گفت: اين لايحه با عنوان تعديل ساعت كاري پرسنل بهداشتي-درماني به مجلس رفته است و در صورت تصويب ساعت كاري اين پرسنل با توجه به سختي كار و سنوات كاري به صورت پلكاني كاهش مي‌يابد، پيشنهاد ما به نمايندگان مجلس اين است كه در بين پرسنل بهداشتي- درماني براي پرستاران جايگاه و اولويت ويژه‌اي را به خاطر سختي و مشكلات اين حرفه قائل شوند و اجازه ندهند به علت گسترده شدن موضوع، تصويب اين لايحه براي پرستاران به طول انجامد.
ميرزابيگي افزود: در اين لايحه به طور مشخص به ميزان كاهش ساعت كاري پرستاران و رقم دقيق ساعت كاري اشاره نشده است و قرار است در صورت تصويب اين لايحه تصميم گيري در مورد جزئيات اجرايي آن در اختيار دولت باشد، پيشنهاد سازمان نظام پزشكي اين بود كه ساعت كاري پرستاران در لايحه قيد شود و حداقل شاهد كاهش 10 ساعت از ساعات كاري پرستاران در هفته، مطابق استانداردهاي جهاني باشيم.
وي گفت: در زمان حاضر ميانگين ساعت كاري پرستاران در دنيا 34 ساعت و بين 33 تا 35 ساعت است در حالي كه در كشور ما پرستاران موظفند 44 ساعت در هفته كار كنند و اين مسئله در كنار اضافه كاري‌هاي اجباري موجب كاهش بازدهي كاري پرستاران و فرسودگي زودهنگام آنان مي‌شود.
وي ادامه داد: پيشنهاد ما اين است كه به طور مشخص ساعت كاري موظفي پرستاران در قانون 34 ساعت تعيين شود و اين قانون براي تمام پرستاران شاغل در بخش دولتي، خصوصي، تامين اجتماعي و خيريه عملياتي شود.
وي گفت: در مورد پرستاران بخش خصوصي اعمال اين قانون نيازمند همكاري وزارت كار و امور اجتماعي است كه با توجه به شناختي كه از وزير كار و مجموعه اين وزارتخانه داريم و با توجه به نظر مساعد اين مجموعه به حرفه سخت و زيان آور پرستاري اميدواريم كه شاهد كاهش ساعت كاري پرستاران در بيمارستانها و مراكز بهداشتي- درماني خصوصي نيز باشيم.
وي افزود: البته قانون كار در مورد پرستاران بخش خصوصي در موارد ديگري از جمله طبقه‌بندي مشاغل و سخت و زيان آور بودن اين حرفه هم هنوز اجرايي نشده كه اميدواريم هر چه زودتر با اجرايي شدن اين موارد تفاوتي كه اكنون بين حقوق پرستاران بخش دولتي و غير دولتي وجود دارد از بين برود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11909s, 19q