براي جذب هزار پزشك خانواده جاي خالي داريم

۱۳۸۷/۰۴/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11329
براي جذب هزار پزشك خانواده جاي خالي داريم

كامران باقري لنكراني پنجشنبه در حاشيه مراسم كلنگ‌زني بيمارستان 320 تختخوابي در كنار بيمارستان فيروزآبادي شهرري، درجمع خبرنگاران، افزود:‌ طي هزار روز گذشته 84 تخت CCU و ICU به تخت‌هاي بيمارستاني بيمارستان فيروز آبادي اضافه شد اما جوابگوي نياز نبود به همين علت با تعديل پروژه، تصميم بر اين شد كه يك بيمارستان جديد 320 تختخوابي در كنار بيمارستان قبلي ساخته شود كه اعتبار آن نيز تامين شده و طي 3 سال آينده به بهره برداري مي‌رسد.

* ساخت بزرگترين مركز درمان سوختگي كشور در تهران

وي گفت: اين بيمارستان در مجموعه دانشگاه علوم پزشكي ايران است، پروژه بزرگ ديگري كه در اين دانشگاه تعريف شده است، بيمارستان 150 تختخوابي سوختگي است كه هنوز كار اجرايي آن شروع نشده است اما بزرگ‌ترين مركز درمان سوختگي در كشور خواهد بود.
وزير بهداشت درباره وضع بيمارستان‌هاي كشور از نظر مقاوم بودن در برابر زلزله توضيح داد: ارزيابي كامل بيمارستان‌هاي كشور از اين نظر انجام شده است و گزارش آن نيز به رئيس جمهوري و ديگر مسئولان كشور داده شده است، بر اساس اين گزارش بيمارستان‌هاي كشور به 3 دسته، بيمارستان‌هاي نوساز و مقاوم، بيمارستان‌هاي قابل مقاوم سازي و بيمارستان‌هاي غير قابل مقاوم سازي كه بايد تخريت و از نو ساخته شوند تقسيم مي‌شوند.

* اعتبار نوسازي و مقاوم‌سازي همه بيمارستان‌ها وجود ندارد

باقري لنكراني اضافه كرد: اكثر بيمارستان‌هاي كشور به خصوص در شهرستان‌ها، جزء گروه اول يا دوم هستند و با تقويت مشكلاتشان از اين نظر حل مي‌شود، اما براي نوسازي بيمارستان‌هاي دسته سوم، نياز به اعتبارات وسيعي داريم كه تاكنون قادر به جذب آن نبوده‌ايم، برنامه نوسازي اين بيمارستان‌ها به رياست جمهوري و مسئولان ديگر داده شده است كه اميدواريم با تامين بودجه بتوانيم اين مشكل را حل كنيم.
وي گفت: اگر بخواهيم دقيق صحبت كنيم بايد بگوييم بخش‌هايي از هر بيمارستان ممكن است نياز به نوسازي مجدد داشته باشد، مثلاً در يك بيمارستان به وسعت 20 هزار مترمربع زيربنا ممكن است 4 هزار مترمربع آن احتياج به مقاوم سازي يا نوسازي داشته باشد كه آمار دقيق بيمارستان‌هاي كشور از اين نظر در وزارت بهداشت وجود دارد.
وزير بهداشت درباره جذب نيرو در وزارت بهداشت نيز توضيح داد: طي 3 سال گذشته 42 هزار نفر در وزارت بهداشت استخدام شدند كه اكثر آنها نيروهاي پرستار، پيراپزشك و پشتيباني بودند، در اين مدت هر سال حدود هزار پزشك متخصص نيز از دانشگاه‌ها فارغ التحصيل مي‌شوند، سال 84 از اين تعداد 850 نفر از جاهاي مختلف توصيه‌نامه آوردند كه يا دوره طرح را نروند يا در شهرهاي بزرگ اين دوره را بگذرانند، كاري كه ما كرديم اين بود كه اين پزشكان متخصص را در سراسر كشور و به ويژه به مناطق محروم فرستاديم و فقط افرادي كه حائز رتبه شده بودند، استثنا شدند.

*پارتي بازي براي پزشكان متخصص، تعطيل

وي ادامه داد: با اين اقدام تعداد پزشكان متخصص در مناطق محروم نسبت به گذشته 5/1 برابر بيشتر شده است، البته مشكلاتي نيز در اين مسير بوده است، از جمله اينكه مثلاً در مورد دوره تخصص بيهوشي تصميم گرفته شده كه دوره آن از 3 سال به 4 سال افزايش يابد به همين علت در يك سال ما فارغ التحصيل اين رشته را در كشور نداشتيم.
باقري لنكراني گفت: به طور كلي با برنامه‌ريزي براي تقسيم فارغ التحصيلان، افزايش ظرفيت‌ها و گرفتن تعهد از متخصصان براي كار در مناطق محروم اميدواريم اين روند طي چند سال آينده كاملاً بهبود پيدا كند.
وزير بهداشت در مورد جذب نيروهاي پزشك خانواده نيز توضيح داد: تاكنون حدود 6 هزار پزشك خانواده در روستاها و شهرهاي زير 20 هزار نفر كشور جذب شده است و اكنون هيچ مركزي نيست كه پزشك خانواده نداشته باشد، كمبودي كه داريم اين است كه مثلاً در يك مركز كه به 3 پزشك خانواده نياز داريم قادر به جذب يك پزشك بوده‌ايم.

* دعوت به همكاري وزير از پزشكان عمومي

وي گفت: اكنون در كل كشور براي طرح پزشك خانواده هزار جاي خالي براي جذب پزشك وجود دارد، ما از پزشكان عمومي داوطلب دعوت به همكاري مي‌كنيم، اعتبار آن وجود دارد و آگهي آن نيز در روزنامه ها چاپ شده و در پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت نيز موجود است، البته در مورد ماما ظرفيت تكميل شده است.
وزير بهداشت درباره داروهاي گياهي گفت: تاكنون 250 محصول دارويي گياهي در كشور مجوز گرفته‌اند، از اين پس نيز هر محصول گياهي دارويي كه به صورت قرص، پماد يا شربت و ديگر اشكال دارويي بخواهد وارد بازار شود حتماً بايد مجوز وزارت بهداشت را داشته باشد و گر نه جلوي توزيع آن گرفته مي‌شود، البته سياست وزارت بهداشت توسعه داروهاي گياهي در كشور است.
وي افزود: براي پوشش بيمه چند قلم از داروهاي گياهي نيز با شوراي عالي بيمه در وزارت رفاه مكاتبه كرده‌ايم و منتظر جواب آنها هستيم.

* برخورد با مراكز برنزه كردن با سولاريوم

باقري لنكراني درباره تبليغات داروها و روش‌هاي درماني غير مجاز از طرق مختلف و از جمله ماهواره‌ها گفت: ما طرفدار دار و درفش نيستيم و به كساني كه چنين كارهايي مي‌كنند از طريق مراجع ذي صلاح تذكر داده‌ايم، حتي برخي از اين افراد مدعي بودند كه از وزارت بهداشت مجوز دارند كه از آنها شكايت كرديم كه چرا دروغ مي‌گوئيد.
وزير بهداشت گفت: يكي از موارد اين گونه تبليغات مضر سلامت مردم كه قبلاً هم در مورد آن هشدار داده بوديم، استفاده از سولاريوم براي برنزه كردن پوست بود كه ميزان سرطان پوست را در جامعه افزايش مي‌دهد به رغم اين هشدار، كساني در مراكز خود اين كار را ادامه دادند كه ما از طريق دستگاه‌هاي قضايي با آنها مقابله مي‌كنيم البته ترجيح ما اين است كه به جاي برخورد انتظامي، فضاي فرهنگ سازي را از طريق رسانه‌ها گسترش دهيم كه اين احتياج به برنامه‌ريزي جدي‌تر و حضور بيشتر رسانه‌ها در اين عرصه دارد.
وي در مورد كيفيت خدمات درماني در بيمارستان‌هاي دولتي گفت: كيفيت خدمات بيمارستاني يك امر نسبي است، اما تاكنون تمام اعمال جراحي و خدمات پيجيده پزشكي براي اولين بار و در حجم بالا در بيمارستان‌هاي دولتي و دانشگاهي انجام شده و مي‌شود، اكثريت مراجعات بستري مردم نيز به بيمارستان‌هاي دانشگاهي است و حتي بيمارستان‌هاي خصوصي نيز مريض‌هاي پيچيده خود را به بيمارستان‌هاي دولتي ارجاع مي‌دهند.
وي افزود: البته مفهوم اين جمله اين نيست كه امكان خدمت رساني بهتر نيست، نقصان و كاستي هم هست كه بايد جبران شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19938s, 18q