تازه ترين يافته هاي علمي از راديکال آزاد و آنتي اکسيدان

۱۳۹۳/۰۳/۱۰ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 113358

سلامت نیوز: ميليون ها نفر در سراسر دنيا براي اين که سالم و جوان بمانند از مکمل هاي آنتي اکسيداني مانند ويتامين هاي E، C ،بتاکاروتن و موادغذايي حاوي آنتي اکسيدان استفاده مي کنند.

به گزارش سايت «Prevention»، سال هاست که به ماگفته شده است، آنتي اکسيدان ها در کند کردن روند پيري سلول ها نقش دارد زيرا ميزان آسيب راديکال هاي آزاد را کاهش مي دهد. هنگامي که راديکال هاي آزاد به پروتئين ها و ليپيدها حمله مي کند غشاء سلول ها را مي شکند و به دي ان اي آن آسيب مي رساند. در اين مطلب برخلاف بسياري از موضوعات ديگر و نظر برخي کارشناسان، عده اي از محققان بر نقش راديکال هاي آزاد در شرايطي که سلول هاي بدن دچار آسيب شده و ميکروب ها حمله کرده اند اشاره مي کنند و مصرف بي رويه آنتي اکسيدان هاي ويتاميني را مضر مي دانند.

باز هم توجه شما خوانندگان را به اين نکته جلب مي کنيم که ميانه روي حتي در مصرف مکمل هاي دارويي يکي از اصول اساسي درمان و پيشگيري است. آسيب رساني راديکال آزاد به سلول هاي مغز مانند پيري باعث افت در عملکرد سلولي مي شود. از اين رو بسياري از مردم مبالغ هنگفتي را صرف خريد مکمل ها مي کنند تا خطرات ناشي از راديکال هاي آزاد را کاهش دهند اما نتايج بررسي هاي جديد محققان کانادايي نشان مي دهد که اين روند مي تواند صرفا هزينه باشد. بررسي جديد محققان نشان مي دهد، که اين روند مي تواند صرفا صرف هزينه باشد زيرا به گفته آن ها تنها راديکال هاي آزاد باعث پيري نمي شود بلکه مصرف زيادمکمل هاي آنتي اکسيداني هم باعث پيري زودرس مي شود. محققان کانادايي دريافته اند که راديکال هاي آزاد مي تواند باعث زنده ماندن طولاني تر سلول ها شود؛ اين امر به علت تغيير ايجاد شده در مکانيسمي به نام «اپوپتوسيس» رخ مي دهد. در اين روند به سلول هاي آسيب ديده دستور نابودي داده مي شود مانند مواردي چون پيشگيري از سرطاني شدن وزماني که دي ان اي به طور خطرناک جهش پيدا کرده است.

محققان معتقدند در شرايط خاص راديکال هاي آزاد مي تواند مکانيسم نابودي سلول ها را براي تقويت سيستم دفاعي و افزايش طول عمر، تحريک کند. آنان معتقدند که بدن ما انسان ها در مقابله با شرايط سخت، مکانيسم هاي دفاعي متعددي دارد اما اين مکانيسم تا زمان قرار گرفتن در برابر چالش فعال نمي شود. اين جاست که راديکال آزاد نقش مهمي پيدا مي کند. مشکل مصرف آنتي اکسيدان اين است که در روند تأثيرگذاري راديکال هاي آزاد به عنوان محافظ در شرايط بحراني تداخل ايجاد مي کند. به عنوان مثال دوز زياد آنتي اکسيداني مانند N-acetyl Cysteine باعث انتشار سلول هاي سرطان سينه مي شود. در حالي که آنتي اکسيدان بتاکاروتن و ويتامين A با افزايش خطر مرگ ناشي از سرطان ريه و بيماري ريه ارتباط دارد. آن چه بايد گفت، اين است که ميزان مصرف آنتي اکسيدان ها مهم است زيرا ميزان موردنياز بدن نسبت به آن چه در مکمل هاست، خيلي پايين تر است.در نهايت محققان مي گويند بهترين راه به دست آوردن اين ويتامين ها، مصرف ميوه و سبزيجات است. مکمل هاي ويتامين شايد براي کودکان، افراد مسن و زنان باردار خوب باشد اما بقيه افراد بهتر است به مصرف محصولات تازه از جمله ميوه و سبزيجات بپردازند.

نکته
دانشمندان مي گويند راديکال هاي آزاد مولکول هاي فعال در بدن است که باعث افزايش عکس العمل شيميايي نسبت به ساير مواد مي شود و آنتي اکسيدان ها نيز مولکول هايي است که مانع از فعل و انفعال راديکال هاي آزاد مي شود. اين مولکول ها در مواد غذايي است و از تخريب سلول ها پيش گيري مي کند. اما در اين زمينه هر روز تحقيقات زيادي انجام مي شود و يافته هاي جديدي در اختيار مردم قرار مي گيرد که مطلب امروز درباره آنتي اکسيدان ها و راديکال هاي آزاد در بدن نيز جزوي از آن است.

نکته اي که بايد به آن توجه کرد اين است که در تعريف علمي به طور معمول راديکال آزاد مولکول يا اتمي است که داراي يک الکترون جفت نشده است و به همين دليل تمايل زيادي به واکنش با ساير مولکول ها دارد. طي فرآيند متابوليسم مواد از جمله اکسيژن راديکال هاي آزاد به وجود مي آيد که به مولکول هاي بدن آسيب مي رساند. بدن اين توانايي را دارد که بر ميزان معيني از راديکال هاي آزاد فائق آيد. اما تجمع زياد آن ها، باعث بروز بيماري هاي مختلف مي شود. آنتي اکسيدان ها نيز موادي است که سبب خنثي سازي راديکال هاي آزاد مي شود. ويتامين هاي A و C و E از جمله اين آنتي اکسيدان هاست و بسياري به تصور اين که بايد با راديکال آزاد در بدن مقابله کرد در مصرف داروهاي آنتي اکسيداني زياده روي مي کنند اما محققان بر اين نکته اصرار دارند که منظور از مصرف آنتي اکسيدان ها، نوع طبيعي آن است و آن هم به ميزان مناسب.آنان مي گويند شايد درباره بيان ضرر راديکال هاي آزاد اغراق شده است.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61292s, 19q