رييس كميسيون بهداشت مجلس:

بيمه هاي درماني ورشكسته هستند/خريدار و فروشنده درحوزه درمان معني ندارد

۱۳۹۳/۰۳/۱۱ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 113393
بيمه هاي درماني ورشكسته هستند/خريدار و فروشنده درحوزه درمان معني ندارد

سلامت نیوز: رييس كميسيون بهداشت مجلس مطرح کرد: در حال حاضر بيمه هاي ما صرفا بيمه هاي درماني ورشكسته هستند و مديريت اقتصادي ندارند. در چند سال گذشته هيچ اتفاقي در حوزه بيمه يي نيفتاده و روز به روز وضعيت بدتر شده است. بيمه هاي ما هنوز كار آمد نيستند و صرفا صندوق هايي هستند كه از دولت پول مي گيرند و پول تقسيم مي كنند. در اين شرايط منابعي كه بايد در جهت بقاي بيمه ها باشد صرف حقوق پرسنل و هزينه مخارجي مي شود كه در حوزه درمان و بيمه هاي درماني نيست و حيف و ميل مي شود.

نظر شما در مورد واگذاري بيمه ها به وزارت بهداشت و درمان چيست. موافق اين واگذاري هستيد؟
طبق قانون برنامه پنجم متولي سلامت وزارت بهداشت و درمان است يعني وزارت بهداشت است كه بايد بگويد اگر بيمار منابعي دارد اين منابع را كجا هزينه كند. در جلسه يي كه در مجمع تشخيص مصلحت نظام بود هم تصويب شد متولي درمان وزارت بهداشت و درمان است.

واگذاري بيمه ها به وزارت بهداشت به نفع بيماران و بيمه شدگان است؟
براي بيمار فرقي نمي كند متولي اين امر وزارت بهداشت باشد يا وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي. اما موضوعي كه بديهي است اين است كه طبق قانون برنامه، متولي اينكه چطور منابع هزينه شود و به كار آيد وزارت بهداشت و درمان است كه بايد خط مشي بگذارد. طبق قانون همه موظفند در اين زمينه سياست هاي ابلاغي وزارت بهداشت و درمان را پياده كنند.

منطقي است كه وزارت بهداشت به عنوان فروشنده خدمات درماني خود خريدار خدمت هم باشد. اين در كيفيت خدمات و هزينه هاي درمان تاثير منفي ندارد؟
موضوع خريدار و فروشنده جوسازي بيمه هاست. ببينيد وقتي شما در حوزه سلامت مشكلي داريد وزير بهداشت و درمان است كه بايد پاسخگو باشد. كسي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي را در اين زمينه پاسخگو نمي داند. با اين شرايط آيا درست است منابعي كه در حوزه بهداشت و درمان بايد هزينه شود در اختيار وزير ديگري باشد كه به طور دلبخواه آن را هزينه كند. اتفاقا در حوزه خدمات درماني اين منطقي نيست كه خريدار يكي باشد و فروشنده شخص يا نهاد ديگري. از طرف ديگر طبق قانون تصدي گري ها بايد واگذار شود. خود وزارت بهداشت و درمان هم بايد خريد راهبردي كند. در اين صورت خريدار و فروشنده معني ندارد بنابراين اين موضوع جو سازي بيمه هاست براي اينكه اين بخش همچنان زيرنظر وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي باشد. كل مشكلات در حوزه سلامت، عدم اجراي خوب پزشك خانواده و... مربوط به همپوشاني و حضور وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در اين زمينه بود. مثلادر مورد موضوعي مسوولان و متوليان وزارت كار مي پذيرفتند و امضا مي كردند كارشناسان اجرا نمي كردند. در كل اگر در دولتي دو وزير همفكر و همسو باشند، مشكلي ممكن است به وجود نيايد اما اگر كوچك ترين اختلافي باشد، در اجرا مشكل پيش مي آيد.

وزارت بهداشت وزارتخانه گسترده يي است. مسووليت بيمه هاي خدمات درماني گستردگي و مشكلات اين وزارتخانه را تشديد نمي كند؟
اتفاقا زماني كه تامين اجتماعي زير مجموعه وزارت بهداشت و درمان بود خيلي خوب مديريت مي شد اما مشكل از زماني پيش آمد كه اين بخش واگذار شد. از طرفي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در حال حاضر گسترده تر از وزارت بهداشت و درمان است. در اين وزارتخانه بود كه پول بيمه ها به دستور احمدي نژاد براي پرداخت حقوق بازنشستگان هزينه شد و بيشتر مشكلات در اين وزارتخانه اتفاق افتاد. اين در حالي است كه وقتي بيمه ها زير مجموعه وزارت بهداشت و درمان بود مسائل اين حوزه را اولويت مي داد. حتي در آن زمان سازمان بهزيستي و تامين اجتماعي هم عملكرد بهتري داشت. توانبخشي مرحله يي از درمان است. تداخل كاري است كه مشكل ايجاد مي كند.

تعدادي از كارشناسان معتقدند مشكل بيمه ها از زماني شروع شد كه وزارت رفاه و تامين اجتماعي ادغام شد. احياي اين بخش بهتر از واگذاري به وزارت بهداشت نيست؟
من اعتقاد دارم وزارتخانه رفاه قبلي بايد منحل مي شد. در آن زمان اين وزارتخانه يكي از وزارتخانه هايي بود كه هيچ كارايي نداشت و اضافي بود.

در كشورهاي پيشرفته مسووليت بخش بيمه و درمان با كدام وزارتخانه است؟
در همه جاي دنيا بيمه و درمان يكجاست. وزارت سلامت دارند. همه اينها زير مجموعه وزارت سلامت هستند. نه اينكه دو وزارتخانه متولي سلامت باشند. تمام مسائل بيمه يي كه مربوط به درمان مي شود بايد زير مجموعه وزارت بهداشت و درمان باشد. بيمه هاي بازنشستگي و ساير بيمه ها موضوع جداگانه يي است.

موضوع ديگري كه مطرح است ضرورت نگاه اقتصادي به بيمه ها و در مقابل مديريت پزشكي در حوزه بهداشت و درمان است. به نظر شما اين موضوع كارايي بيمه ها را در صورت واگذاري به وزارت بهداشت كاهش نمي دهد؟
در حال حاضر بيمه هاي ما صرفا بيمه هاي درماني ورشكسته هستند و مديريت اقتصادي ندارند. در چند سال گذشته هيچ اتفاقي در حوزه بيمه يي نيفتاده و روز به روز وضعيت بدتر شده است. ما هم اعتقاد داريم كه بايد بيمه ها يك موسسه اقتصادي باشند. ما اقتصاد بهداشت داريم. در اين زمينه داريم نيرو تربيت مي كنيم. مديريت وزارت بهداشت هم بايد به سمتي برود كه به غير از پزشك باليني در اين حوزه مديريت كند اما هنوز نيرو به اندازه كافي تربيت نشده است. بيمه هاي ما هنوز كار آمد نيستند و صرفا صندوق هايي هستند كه از دولت پول مي گيرند و پول تقسيم مي كنند. در اين شرايط منابعي كه بايد در جهت بقاي بيمه ها باشد صرف حقوق پرسنل و هزينه مخارجي مي شود كه در حوزه درمان و بيمه هاي درماني نيست و حيف و ميل مي شود.
منبع: روزنامه اعتماد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04811s, 19q